OpenWebMail - en to pt translation catalogue (1728 entries)

en: # Message forwarded as attachment
pt: # Mensagem encaminhada como anexo

en: %d Directory | %d Directories
pt[0]: %d Diretório
pt[1]: %d Diretórios

en: %d File | %d Files
pt[0]: %d Arquivo
pt[1]: %d Arquivos

en: %d address per page | %d addresses per page
pt[0]: %d contato por página
pt[1]: %d contatos por página

en: %d byte snipped ... | %d bytes snipped ...
pt[0]: %d byte omitido ...
pt[1]: %d bytes omitidos ...

en: %d character | %d characters
pt[0]: %d carácter
pt[1]: %d caracteres

en: %d day | %d days
pt[0]: %d dia
pt[1]: %d dias

en: %d item could not be changed by chmod | %d items could not be changed by chmod
pt[0]: %d item não pôde ser alterado por chmod
pt[1]: %d itens não puderam ser alterados por chmod

en: %d match found | %d matches found
pt[0]: %d resultado encontrado
pt[1]: %d resultados encontrados

en: %d message | %d messages
pt[0]: %d mensagem
pt[1]: %d mensagens

en: %d message per page | %d messages per page
pt[0]: %d mensagem por página
pt[1]: %d mensagens por páginas

en: %d minute | %d minutes
pt[0]: %d minuto
pt[1]: %d minutos

en: %d second | %d seconds
pt[0]: %d segundo
pt[1]: %d segundos

en: %d unread | %d unread
pt[0]: %d nova
pt[1]: %d novas

en: 'Please enter the desired permissions for selected items:
    ( ' + selectedstr() + ' )
    
    Permission examples:
    0755 for shared directories, 0644 for shared files
    0700 for private directories, 0600 for private files'
pt: 'Por favor informe as permissões desejadas para os itens selecionados:
    ( ' + selectedstr() + ' )
    
    Exemplos de permissões:
    0755 para diretórios compartilhados, 0644 para arquivos compartilhados
    0700 para diretórios privados, 0600 para arquivos privados'

en: 'S','M','T','W','T','F','S'
pt: 'D','S','T','Q','Q','S','S'

en: 'Sorry, ' + selectedmonth + ' only has ' + daysinmonth + ' days in ' + formYear + '.
    Changing the day to ' + daysinmonth + '.'
pt: 'Nota: ' + selectedmonth + ' somente tem ' + daysinmonth + ' dias em ' + formYear + '.
    Alterando o dia para ' + daysinmonth + '.'

en: 'session time: ' + (remainingseconds - 5) + ' seconds left'
pt: 'fim da sessão: faltam ' + (remainingseconds - 5) + ' segundos restantes'

en: (less than 0 for spam, more than 0 for ham)
pt: (menor que 0 para spam, mais que 0 para ham)

en: (letters, digits &amp; underline only)
pt: (somente letras, dígitos &amp; sublinhado)

en: (no subject)
pt: (sem assunto)

en: -- Stationery for Reply --
pt: -- Modelo para Resposta --

en: -- User Defined --
pt: -- Definido por Usuário --

en: -- add to personal dictionary --
pt: -- adiciona ao dicionário pessoal --

en: -- fix manually --
pt: -- corrige manualmente --

en: -- read only --
pt: -- somente leitura --

en: ------- End of Forwarded Message -------
pt: ------- Fim da Mensagem Encaminhada -------

en: ------- End of Original Message -------
pt: ------- Fim da Mensagem Original -------

en: ---------- Forwarded Message -----------
pt: ---------- Mensagem Encaminhada -----------

en: ---------- Original Message -----------
pt: ---------- Mensagem Original -----------

en: --DELETE--
pt: --EXCLUIR--

en: --FORWARD--
pt: --ENCAMINHAR--

en: --LEARN HAM--
pt: --APRENDER HAM--

en: --LEARN SPAM--
pt: --APRENDER SPAM--

en: --MARK AS READ--
pt: --MARCAR COMO LIDA--

en: --MARK AS UNREAD--
pt: --MARCAR COMO NÃO LIDA--

en: 1. Browse for the file you are importing:
pt: 1. Selecione o arquivo a ser importado:

en: 1. Select the contacts that you want to download from the list above.
pt: 1. Selecione os contatos a serem baixados na lista acima.

en: 1000 messages per page
pt: 1000 mensagens por página

en: 12 hour
pt: 12 horas

en: 1st
pt: 1º

en: 2. Choose the format of your import file (character set is optional):
pt: 2. Selecione o formato do arquivo a importar (character set opcional)

en: 2. Select an export format:
pt: 2. Selecione um formato para exportar:

en: 24 hour
pt: 24 horas

en: 2nd
pt: 2º

en: 3. Choose a destination addressbook for the imported data:
pt: 3. Selecione uma lista de contatos para a informação importada:

en: 3rd
pt: 3º

en: 4th
pt: 4º

en: <a href="http://openwebmail.acatysmoof.com" target="_blank"><tmpl_var programname escape="html"></a> version <tmpl_var programversion escape="html">
pt: <a href="http://openwebmail.acatysmoof.com" target="_blank"><tmpl_var programname escape="html"></a> versão <tmpl_var programversion escape="html">

en: <label for="thisandnextdays">This day and next </label><input type="text" name="nextdays" size="2"> days
pt: <label for="thisandnextdays">Neste dia e nos próximos </label><input type="text" name="nextdays" size="2"> dias

en: <label for="thisandnextdays">This day and the next </label><input type="text" name="nextdays" size="2" value="<tmpl_var nextdays escape="html">"> days
pt: <label for="thisandnextdays">Neste dia e nos próximos </label><input type="text" name="nextdays" size="2" value="<tmpl_var nextdays escape="html">"> dias

en: <tmpl_var attfiles_totalsize_kb escape="html"> Kb<tmpl_if attachments_limit> of <tmpl_var attachments_limit escape="html"> Kb</tmpl_if> Total
pt: <tmpl_var attfiles_totalsize_kb escape="html"> kb<tmpl_if attachments_limit> de <tmpl_var attachments_limit escape="html"> kb</tmpl_if> Total

en: <tmpl_var availableattspace escape="html"> KB Available
pt: <tmpl_var availableattspace escape="html"> kB Disponíveis

en: <tmpl_var availablefreespace escape="html"> KB Available
pt: <tmpl_var availablefreespace escape="html"> kB Disponíveis

en: <tmpl_var programname escape="html"> Error
pt: Erro: <tmpl_var programname escape="html">

en: <tmpl_var timeintransitsign escape="html"><tmpl_var timeintransithour escape="html">h <tmpl_var timeintransitmin escape="html">m <tmpl_var timeintransitsec escape="html">s difference
pt: diferença <tmpl_var timeintransitsign escape="html"><tmpl_var timeintransithour escape="html">h <tmpl_var timeintransitmin escape="html">m <tmpl_var timeintransitsec escape="html">s

en: A %var% style configuration variable is too recursive:
pt: Uma configuração do estilo %var% é recursiva demais:

en: A contact contains a property with illegal characters in the property group:
pt: Um contato contém uma propriedade com caracteres ilegais no grupo de propriedades:

en: A contact contains a property with illegal characters in the property type:
pt: Um contato contém uma propriedade com caracteres ilegais no tipo de propriedades:

en: A contact group name contains an invalid carriage return:
pt: Um nome de grupo de contatos contém um carriage return inválido:

en: A contact property type contains an invalid carriage return:
pt: Um tipo de propriedade de contatos contém um carriage return inválido:

en: A copy of the message has been saved to your drafts folder.
pt: Uma copia da mensagem foi salva na sua pasta de rascunhos.

en: A file must be selected for import.
pt: É preciso selecionar um arquivo a importar.

en: A popup window has been blocked.
    Please unblock popups and try again.
pt: Uma janela de popup foi bloqueada.
    Por favor desbloqueie os popups e tente novamente.

en: A valid xowmuid must be provided.
pt: Um xowmuid valido deve ser fornecido.

en: ACTIVE SESSIONS
pt: SESSÕES ATIVAS

en: Abkhazian
pt: Abcázio

en: About
pt: Sobre

en: Abu Dhabi, Volgograd, Kabul
pt: Abu Dabi, Volgogrado, Kabul

en: Access Classification
pt: Classe de Acesso

en: Access denied: all modules are disabled.
pt: Acesso negado: nenhum módulo habilitado.

en: Access denied: the addressbook module is not enabled.
pt: Acesso negado: o módulo de lista de contatos não está habilitado.

en: Access denied: the advanced search module is not enabled.
pt: Acesso negado: o módulo de procura avançada não está habilitado.

en: Access denied: the calendar module is not enabled.
pt: Acesso negado: o módulo de calendário não está habilitado.

en: Access denied: the operation is not allowed.
pt: Acesso negado: operação não permitida.

en: Access denied: the session id is not properly defined.
pt: Acesso negado: identificador de sessão incorreto.

en: Access denied: the spam preferences module is not enabled.
pt: Acesso negado: o módulo de configuração de filtro de spam não está habilitado.

en: Access denied: the webdisk module is not enabled.
pt: Acesso negado: o módulo de webdisk não está habilitado.

en: Access denied: the webmail module is not enabled.
pt: Acesso negado: o módulo de webmail não está habilitado.

en: Access denied: your request did not come from the same ip address that initiated this session.
pt: Acesso negado: acesso não vem do mesmo endereço io que iniciou esta sessão.

en: Access denied: your request did not contain the proper session id cookie.
pt: Acesso negado: acesso não contém cookie de identificação de sessão correto.

en: Access to hidden files has been disabled.
pt: Acesso a arquivos ocultos desabilitado.

en: Access to mail folders has been disabled.
pt: O acesso as pastas de mensagens foram desabilitado.

en: Access to special unix file types has been disabled.
pt: Acesso a arquivos unix de tipo especial desabilitado.

en: Access to symbolic links has been disabled.
pt: Acesso a links simbólicos desabilitado.

en: Access to the log file is not allowed.
pt: Acesso ao arquivo de log não é permitido.

en: Access to the sessions directory is not allowed.
pt: Acesso ao diretório de sessões não é permitido.

en: Action
pt: Ação

en: Action Messages
pt: Mensagens de Operações

en: Action has illegal characters.
pt: Ação contém caracteres ilegais.

en: Actions
pt: Operação

en: Active Developers
pt: Desenvolvedores Ativos

en: Add
pt: Adicionar

en: Add Calendar Entry
pt: Adicionar Item de Calendário

en: Add Files to This Contact
pt: Adicionar Arquivos para Este Contato

en: Add New User Folder
pt: Adicionar Nova Pasta de Usuário

en: Add attachment failed.<br>The attachment limit of <tmpl_var attachments_limit escape="js"> Kb was reached.
pt: Falha ao adicionar anexo.<br>O limite de anexo de <tmpl_var attachments_limit escape="js"> kB foi atingido.

en: Add from Webdisk
pt: Adicionar do Webdisk

en: Add/Modify
pt: Adicionar/Modificar

en: Address Full
pt: Endereço Completo

en: Address: City
pt: Endereço: Cidade

en: Address: Country
pt: Endereço: País

en: Address: P.O. Box
pt: Endereço: Caixa Postal

en: Address: State / Province
pt: Endereço: Estado / Província

en: Address: Street
pt: Endereço: Logradouro

en: Address: Suite / Apartment
pt: Endereço: Sala / Apartamento

en: Address: Zip / Postal Code
pt: Endereço: CEP

en: Addressbook
pt: Lista de contatos

en: Addressbook Name
pt: Nome da Lista de Contatos

en: Addressbook Options
pt: Opções de Lista de Contatos

en: Addressbook already exists:
pt: Lista de Contatos já existe:

en: Addressbook button position:
pt: Posição do botão da Lista de Contatos:

en: Addressbook default filter:
pt: Filtro padrão da Lista de Contatos:

en: Addressbook: <tmpl_var abookfolder_label escape="html">
pt: Lista de Contatos: <tmpl_var abookfolder_label escape="html">

en: Addressbook: All Addressbooks
pt: Lista de Contatos: Todas as Listas de Contatos

en: Addressbook: Global Addressbook
pt: Lista de Contatos: Lista Global

en: Addressbook: Global LDAP Addressbook
pt: Lista de Contatos: Lista Global LDAP

en: Addresses
pt: Endereços

en: Addresses displayed per page:
pt: Número de endereços por página:

en: Advanced Search
pt: Procura Avançada

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: Afrikaans
pt: Africânder

en: After addressbook entries
pt: Abaixo dos itens da lista de contatos

en: After mail edit area
pt: Abaixo da área de edição de mensagens

en: Agent vCard (vcf)
pt: vCard do agente (vcf)

en: Agents
pt: Agentes

en: Aland Islands
pt: Ilhas Aland

en: Albania
pt: Albânia

en: Albanian
pt: Albanês

en: Algeria
pt: Argélia

en: All
pt: Tudo

en: All Addressbooks
pt: Todas Listas de Contatos

en: All Day
pt: Dia Inteiro

en: All Members
pt: Todos Membros

en: All addressbooks are read-only.
pt: Todas as listas de endereço são somente para leitura.

en: All addressbooks are readonly, create a new one?
pt: Todas as listas de endereço são somente para leitura; criar uma nova?

en: All addressbooks are readonly, please create a new one
pt: Todas as listas de endereço são somente para leitura; por favor crie uma nova.

en: All changes to this agent will be lost, continue?
pt: Todas alterações feitas neste agente serão perdidas. Continuar?

en: All checked selections have been cleared.
pt: Todas as seleções foram desmarcadas.

en: All data must be saved before viewing or creating an agent card. Save and continue?
pt: Todos os dados devem ser gravados antes de visualizar ou criar um cartão de agente. Gravar e continuar?

en: All headers
pt: Todos os cabeçalhos

en: All new messages in Inbox
pt: Todas as mensagens na caixa de entrada

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Amharic
pt: Amárico

en: An agent upload may only contain one contact.
pt: O upload de agente deve conter somente um contato.

en: An import destination must be chosen.
pt: Um destino para os dados importados deve ser selecionado.

en: An import format must be chosen.
pt: Um formato para importação de dados deve ser selecionado.

en: An unknown error has occured.
pt: Ocorreu um erro não identificado.

en: Anguilla
pt: Anguila

en: Antarctica
pt: Antártida

en: Antigua and Barbuda
pt: Antígua e Barbuda

en: Antilles
pt: Antilhas Holandesas

en: April
pt: Abril

en: Arabic
pt: Árabe

en: Aragonese
pt: Aragonês

en: Archive contents:
pt: Conteúdo do compactado:

en: Archive name:
pt: Nome do compactado:

en: Are you sure you want to clear all checked boxes?
pt: Tem certeza que quer desmarcar todos os itens selecionados?

en: Are you sure you want to copy selected contacts?
pt: Tem certeza que quer copiar os contatos selecionados?

en: Are you sure you want to copy the selected message(s)?
pt: Tem certeza que quer copiar a(s) mensagem(s) selecionada(s)?

en: Are you sure you want to copy this message?
pt: Tem certeza que quer copiar esta mensagem?

en: Are you sure you want to delete selected contacts?
pt: Tem certeza que quer excluir os contatos selecionados?

en: Are you sure you want to delete this folder and all its contents?
pt: Tem certeza que quer excluir esta pasta e todo o seu conteúdo?

en: Are you sure you want to delete this item?
pt: Tem certeza que quer excluir este item?

en: Are you sure you want to move selected contacts?
pt: Tem certeza que quer mover os contatos selecionados?

en: Are you sure you want to move the selected message(s)?
pt: Tem certeza que quer mover a(s) mensagem(s) selecionada(s)?

en: Are you sure you want to move this message?
pt: Tem certeza que quer mover esta mensagem?

en: Armenia
pt: Armênia

en: Armenian
pt: Armênio

en: Ask to confirm
pt: Pedir confirmação

en: Assamese
pt: Assamês

en: At beginning
pt: Acima

en: At bottom
pt: Abaixo

en: At end
pt: No final

en: At least one name attribute of a contact must be defined.
pt: Ao menos um atributo de nome do contato deve ser definido.

en: At top
pt: No topo

en: Attachment
pt: Anexo

en: Attachment Filename
pt: Nome do Arquivo Anexo

en: Attachment Limit Reached
pt: Limite de Anexos Atingido

en: Attachment Space Available: <tmpl_var attspaceavailable_kb escape="html"> Kb
pt: Espaço Disponível para Anexo: <tmpl_var attspaceavailable_kb escape="html"> kb

en: Attachment file can no longer be found:
pt: Arquivo do Anexo não encontrado:

en: Attachment not found.
pt: Anexo não encontrado

en: Attachment:
pt: Anexo:

en: Attention <tmpl_var useremail escape="html">,<br><br>You have been idle for a long time. If no more action is taken this session will end in 60 seconds.
pt: Atenção <tmpl_var useremail escape="html">,<br><br>Sua sessão está inativa por muito tempo. Se nenhuma ação for tomada, ela será encerrada em 60 segundos.

en: August
pt: agosto

en: Australia
pt: Austrália

en: Austria
pt: Áustria

en: Auto Reply Text (500 characters or less)
pt: Texto de Resposta Automática (máximo 500 caracteres)

en: Auto Reply:
pt: Resposta Automática:

en: Auto Selected
pt: Seleção Automática

en: Auto fetch POP3 at login:
pt: Baixa mensagens POP3 ao fazer login:

en: Auto-refresh message listing:
pt: Atualiza lista de mensagens automaticamente:

en: Auto<br>Login
pt: Login<br>Auto

en: Automatic CC:
pt: CC: Automático

en: Avaric
pt: Avárico

en: Avestan
pt: Avéstico

en: Aymara
pt: Aimará

en: Azerbaijan
pt: Azerbaidjão

en: Azerbaijani
pt: Azerbaidjano

en: Azores, South Sandwich Islands
pt: Açores, Ilhas Sandwich do Sul

en: Back to User Preferences
pt: Voltar à Preferências de Usuário

en: Background image repeated:
pt: Imagem de fundo repetida:

en: Background image:
pt: Imagem de fundo:

en: Backup file must be specified.
pt: Arquivo de backup deve ser especificado.

en: Backup outgoing message to SENT folder:
pt: Guarda mensagem enviada na pasta de ENVIADAS:

en: Backup sent message
pt: Gravar mensagem enviada

en: Backup to current folder (if not Inbox/Draft):
pt: Guarda na pasta corrente (se não for Entrada/Rascunho):

en: Baghdad, Moscow, Nairobi
pt: Bagdá, Moscou, Nairobi

en: Bahrain
pt: Barein

en: Bangkok, Jakarta
pt: Bangcoc, Jacarta

en: Basque
pt: Basco

en: Before addressbook entries
pt: Acima dos itens da lista de contatos

en: Before mail edit area
pt: Acima da área de edição de mensagens

en: Belarus
pt: Bielo-Rússia

en: Belarusian
pt: Bielorusso

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Bhutan
pt: Butão

en: Birthday
pt: Data de Nascimento:

en: Birthday: Day
pt: Data de Nascimento: Dia

en: Birthday: Month
pt: Data de Nascimento: Mês

en: Birthday: Year
pt: Data de Nascimento: Ano

en: Bislama
pt: Bislamá

en: Blacklist Email Address
pt: Inclui endereço na lista de bloqueio

en: Block images inside messages:
pt: Bloquear imagens dentro de mensagens:

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: Bosnia and Herzegovina
pt: Bósnia-Herzegóvina

en: Bosnian
pt: Bósnio

en: Both before and after addressbook entries
pt: Acima e abaixo da lista de contatos

en: Both before and after mail edit area
pt: Acima e abaixo da área de edição de mensagens

en: Both latitude and longitude must be defined.
pt: Tanto a latitude como a longitude devem ser definidas.

en: Botswana
pt: Botsuana

en: Bouvet Island
pt: Ilha Bouvet

en: Brazil
pt: Brasil

en: Breton
pt: Bretão

en: British Indian Ocean Territory
pt: Território Britânico do Oceano Índico

en: Browser javascript support level:
pt: Nível de suporte a javascript do navegador:

en: Brunei Darussalam
pt: Brunei

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Bulgarian
pt: Búlgaro

en: Burkina Faso
pt: Burquina Faso

en: Burmese
pt: Birmanês

en: Calendar Options
pt: Opções de Calendário

en: Caller has illegal characters.
pt: Rotina de origem contém caracteres ilegais.

en: Cambodia
pt: Camboja

en: Cameroon
pt: Camarões

en: Canada
pt: Canadá

en: Cancel
pt: Cancela

en: Cannot change to directory:
pt: Falha ao passar para o diretório:

en: Cannot close db:
pt: Falha ao fechar o db:

en: Cannot close directory:
pt: Falha ao fechar o diretório:

en: Cannot close file:
pt: Falha ao fechar o arquivo:

en: Cannot create directory:
pt: Falha ao criar o diretório:

en: Cannot delete db:
pt: Falha ao excluir o db:

en: Cannot delete directory:
pt: Falha ao excluir o diretório:

en: Cannot delete file:
pt: Falha ao excluir o arquivo:

en: Cannot delete message ID from file:
pt: Não foi possível excluir ID de mensagem do arquivo:

en: Cannot edit a directory.
pt: Impossível editar o diretório.

en: Cannot execute command:
pt: Falha ao executar o comando:

en: Cannot load vfile parser module:
pt: Não foi possível carregar o módulo interpretador do vfile:

en: Cannot lock file:
pt: Falha ao criar lock no arquivo:

en: Cannot lock or open file:
pt: Falha ao obter lock ou abrir o arquivo:

en: Cannot make directory:
pt: Falha ao criar o diretório:

en: Cannot open any of the following SMTP servers:
pt: Não foi possível acessar nenhum dos seguintes servidores SMTP:

en: Cannot open db:
pt: Falha ao abrir o db:

en: Cannot open directory:
pt: Falha ao abrir o diretório:

en: Cannot open file:
pt: Falha ao abrir o arquivo:

en: Cannot read calendar file:
pt: Falha ao ler o arquivo de calendário:

en: Cannot read directory:
pt: Falha ao ler o diretório:

en: Cannot read file:
pt: Falha ao ler o arquivo:

en: Cannot read pop3 book:
pt: Falha ao ler lista de pop3:

en: Cannot rename db:
pt: Falha ao renomear o db:

en: Cannot rename directory:
pt: Falha ao renomear o diretório:

en: Cannot rename file:
pt: Falha ao renomear o arquivo:

en: Cannot seek in file:
pt: Falha ao buscar no arquivo:

en: Cannot set current directory.
pt: Falha ao alterar diretório corrente.

en: Cannot unlock file:
pt: Falha ao remover lock do arquivo:

en: Cannot update db:
pt: Falha ao atualizar o db:

en: Cannot update index db:
pt: Falha ao atualizar o db de índices:

en: Cannot update timestamp on file:
pt: Não foi possível atualizar timestamp no arquivo:

en: Cannot write calendar file:
pt: Falha ao gravar arquivo de calendário:

en: Cannot write file:
pt: Falha ao gravar arquivo:

en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

en: Car
pt: Veicular

en: Catalan
pt: Catalão

en: Categories
pt: Categorias

en: Categorized Folders list:
pt: Lista de Pastas Categorizadas:

en: Category-Folder Separator
pt: Separador Categoria-Pasta

en: Cayman Islands
pt: Ilhas Cayman

en: Cell
pt: Cel

en: Central African Republic
pt: República Centro-Africana

en: Central European
pt: Europa Central

en: Central Standard
pt: Khmer Central

en: Chad
pt: Chade

en: Change Password
pt: Alterar Senha

en: Character Set
pt: Tabela de Caracteres

en: Character Set:
pt: Tabela de Caracteres:

en: Charset for composing:
pt: Tabela de Caracteres para compor:

en: Charset for outgoing message:
pt: Tabela de caracteres para envio de mensagens:

en: Charset:
pt: Tabela de Caracteres:

en: Chinese
pt: Chinês

en: Christmas Island
pt: Ilha Christmas

en: Clear
pt: Limpar

en: Click here to rebuild this message.
pt: Clique aqui para reconstruir esta mensagem.

en: Client Address
pt: Endereço do Cliente

en: Close
pt: Fechar

en: Cocos (Keeling) Islands
pt: Ilhas Cocos

en: Colombia
pt: Colômbia

en: Columns
pt: Colunas

en: Comma Separated Value (.csv)
pt: Lista separada por vírgulas (.csv)

en: Comoros
pt: Comores

en: Company Logo (jpg,gif,png)
pt: Logotipo da Empresa (jpg,gif,png)

en: Company Name
pt: Nome da Empresa

en: Compose Message
pt: Compor Mensagem

en: Compose New Stationery
pt: Criar Novo Modelo

en: Confirm New Password:
pt: Confirmar Nova Senha:

en: Confirm Reading
pt: Confirmar Leitura

en: Confirm before directory/file compress:
pt: Confirmar antes de comprimir diretório/arquivo:

en: Confirm before directory/file deletion:
pt: Confirmar antes de remover diretório/arquivo:

en: Confirm before directory/file move/copy:
pt: Confirmar antes de mover/copiar diretório/arquivo:

en: Confirm before message move/copy:
pt: Confirmar antes de mover/copiar mensagem:

en: Congo, The Democratic Republic Of The
pt: Congo, República Democrática do

en: Contact Creator Program
pt: Programa Originador do Contato

en: Contact Photo (jpg,gif,png)
pt: Imagem do contato (jpg,gif,png)

en: Contact Source URL
pt: URL de Origem do Contato

en: Contact Source URL Description
pt: Descrição da URL de origem do contato

en: Contact name must be defined.
pt: O nome do contato deve ser definido.

en: Continue
pt: Continuar

en: Control bar position in read interface:
pt: Posição da barra de controles na página de leitura:

en: Controlbar position in messages list:
pt: Posição da barra de controles na página de lista de mensagens:

en: Converted
pt: Convertido

en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

en: Copy
pt: Copiar

en: Copy the selected item(s)?
pt: Copia o item selecionado?

en: Corsican
pt: Corso

en: Cote D'Ivoire
pt: Costa do Marfim

en: Could not find the receipt sender address in the message, using
pt: Remetente para o recibo não encontrado na mensagem, usando

en: Count
pt: Ocorrências

en: Create GZ
pt: Cria GZ

en: Create TGZ
pt: Cria TGZ

en: Create ZIP
pt: Cria ZIP

en: Creator Program
pt: Programa Originador

en: Croatia
pt: Croácia

en: Croatian
pt: Croata

en: Current Blacklist
pt: Lista de Bloqueio atual

en: Current Folder:
pt: Diretório Atual:

en: Current Rules
pt: Regras atuais

en: Current Whitelist
pt: Lista de desbloqueio atual

en: Currently Checked Addresses
pt: Contatos Selecionados

en: Currently Checked Addresses List
pt: Lista dos contatos selecionados

en: Custom Name
pt: Nome Personalizado

en: Custom Properties
pt: Propriedades Personalizadas

en: Custom Values
pt: Valores Personalizados

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Czech
pt: Tcheco

en: Czech Republic
pt: República Tcheca

en: Danish
pt: Dinamarquês

en: Date
pt: Data

en: Date (Newest first)
pt: Data (Recente primeiro)

en: Date (Oldest first)
pt: Data (Antiga primeiro)

en: Date format:
pt: Formato de Data:

en: Date:
pt: Data:

en: Day View
pt: Visualiza Dia

en: Day view
pt: Visualiza Dia

en: Daylight Saving Time:
pt: Horário de Verão:

en: Days
pt: Dias

en: Dayview <tmpl_var current_monthname> <tmpl_var current_day> <tmpl_var year>
pt: Dia <tmpl_var current_day> <tmpl_var current_monthname> <tmpl_var year>

en: Dayview <tmpl_var monthname escape="html"> <tmpl_var current_day> <tmpl_var year>
pt: Dia <tmpl_var current_day> <tmpl_var monthname escape="html"> <tmpl_var year>

en: Dayview <tmpl_var monthname escape="html"> <tmpl_var day> <tmpl_var year>
pt: Dia <tmpl_var day> <tmpl_var monthname escape="html"> <tmpl_var year>

en: Dayview <tmpl_var monthname> <tmpl_var day> <tmpl_var current_year>
pt: Dia <tmpl_var day> <tmpl_var monthname> <tmpl_var current_year>

en: Dayview <tmpl_var nextday_dayname escape="html"> <tmpl_var nextday_monthname escape="html"> <tmpl_var nextday_day> <tmpl_var nextday_year>
pt: Dia <tmpl_var nextday_dayname escape="html"> <tmpl_var nextday_day> <tmpl_var nextday_monthname escape="html"> <tmpl_var nextday_year>

en: Dayview <tmpl_var prevday_dayname escape="html"> <tmpl_var prevday_monthname escape="html"> <tmpl_var prevday_day> <tmpl_var prevday_year>
pt: Dia <tmpl_var prevday_dayname escape="html"> <tmpl_var prevday_day> <tmpl_var prevday_monthname escape="html"> <tmpl_var prevday_year>

en: Dayview <tmpl_var weekday_monthname> <tmpl_var weekday_day> <tmpl_var weekday_year>
pt: Dia <tmpl_var weekday_monthname> <tmpl_var weekday_day> <tmpl_var weekday_year>

en: December
pt: Dezembro

en: Default Folders
pt: Pastas Padrão

en: Default addressbook sort order:
pt: Ordem padrão da lista de contatos:

en: Default calendar view:
pt: Visualização padrão de calendário:

en: Default charset for file system:
pt: Tabela de caracteres padrão do sistema de arquivos:

en: Default destination folder:
pt: Pasta padrão de destino:

en: Default header display:
pt: Visualização padrão do cabeçalho:

en: Default search:
pt: Procura padrão:

en: Default sort:
pt: Ordem padrão:

en: Defining The Import Fields
pt: Definindo os campos para importar:

en: Delete
pt: Excluir

en: Delete <tmpl_var filename escape="js">?
pt: Excluir <tmpl_var filename escape="js">?

en: Delete at logout
pt: Excluir no logout

en: Delete remote mail
pt: Excluir mensagem remota

en: Delete the selected item(s)?
pt: Excluir item(s) selecionado(s)?

en: Delete this folder and all its contents?
pt: Excluir esta pasta e todo o seu conteúdo?

en: Delivered:
pt: Enviada:

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Description
pt: Descrição

en: Description:
pt: Descrição:

en: Destination
pt: Destino

en: Destination:
pt: Destino:

en: Dictionary Word
pt: Palavra

en: Dictionary for spellcheck:
pt: Dicionário para verificação ortográfica:

en: Directory already exists:
pt: Dicionário já existe:

en: Directory created:
pt: Diretório criado:

en: Disable all embedded links
pt: Desabilitar todos links

en: Disable embed/object/applet tags inside messages:
pt: Desabilitar tags de embed/object/applet em mensagens:

en: Disable embedded CGI links only
pt: Desabilitar somente links CGI

en: Disable embedded links inside messages:
pt: Desabilitar links incluídos em mensagens:

en: Disable javascript inside messages:
pt: Desabilitar javascript incluído em mensagens:

en: Disabled
pt: Desabilitado

en: Disallowed POP3 server:
pt: Servidor POP3 desabilitado:

en: Display Preference
pt: Preferência de visualização

en: Display mini search icon
pt: Mostrar mini ícone de procura

en: Display only one line per contact:
pt: Mostrar somente uma linha por contato:

en: Division Structure
pt: Divisão Organizacional

en: Djibouti
pt: Djibuti

en: Do not check any messages for spam
pt: Não verificar nenhuma mensagem quanto à spam

en: Do not check any messages for viruses
pt: Não verificar nenhuma mensagem quanto à vírus

en: Do not check for repeated messages
pt: Não verificar repetição de mensagens

en: Do not disable any embedded links
pt: Não desabilitar links incluídos

en: Do not show original message in reply
pt: Não incluir mensagem original na resposta

en: Domain:
pt: Domínio:

en: Dominica
pt: Domínica

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Download
pt: Baixar

en: Draft
pt: Rascunho

en: Draft <tmpl_var subject escape="js"> has been saved successfully
pt: Rascunho <tmpl_var subject escape="js"> foi salvo com sucesso

en: Draft Saved
pt: Rascunho Gravado

en: Dutch
pt: Holandês

en: Dzongkha
pt: Butanês

en: ERROR
pt: ERRO

en: Ecuador
pt: Equador

en: Edit
pt: Editar

en: Edit Calendar Entry
pt: Editar Item de Calendário

en: Edit Contact
pt: Editar Contato

en: Edit Failed
pt: Falha ao Editar

en: Edit File
pt: Editar Arquivo

en: Edit Folders
pt: Editar Pastas

en: Edit Group
pt: Editar Grupo

en: Edit Mail Filters
pt: Editar Filtros de Mensagens

en: Edit POP3 Book
pt: Editar Lista POP3

en: Edit Personal Dictionary
pt: Editar Dicionário Pessoal

en: Edit Personal Email Addresses
pt: Editar endereços de email pessoais

en: Edit Spamassassin Blacklist
pt: Editar lista de bloqueio do Spamassassin

en: Edit Spamassassin Rules
pt: Editar regras do Spamassassin

en: Edit Spamassassin Whitelist
pt: Editar lista de desbloqueio do Spamassassin

en: Edit Stationery
pt: Editar Modelo

en: Editing is disabled because the webdisk is read-only
pt: Edição desabilitada porque o webdisk é somente para leitura

en: Egypt
pt: Egito

en: Email Address
pt: Endereço de Email

en: Email Address (click to edit)
pt: Endereço de email (clique para editar)

en: Email Addresses
pt: Endereços de Email

en: Email Program
pt: Programa de Email

en: Empty Spam folder (%d message)? | Empty Spam folder (%d messages)?
pt[0]: Esvaziar pasta de Spam (%d mensagem)?
pt[1]: Esvaziar pasta de Spam (%d mensagens)?

en: Empty Trash folder (%d message)? | Empty Trash folder (%d messages)?
pt[0]: Esvaziar pasta de Lixeira (%d mensagem)?
pt[1]: Esvaziar pasta de Lixeira (%d mensagens)?

en: Empty Virus folder (%d message)? | Empty Virus folder (%d messages)?
pt[0]: Esvaziar pasta de Vírus (%d mensagem)?
pt[1]: Esvaziar pasta de Vírus (%d mensagens)?

en: Empty groups are not allowed. Please add members to this group.
pt: Grupos vazios não são permitidos. Por favor adicione membros a este grupo.

en: Enable
pt: Ativar

en: Enabled
pt: Ativo

en: Encoding:
pt: Codificação:

en: End Date:
pt: Data Final:

en: End hour:
pt: Horário Final:

en: End time
pt: Horário final:

en: End time:
pt: Horário Final:

en: English
pt: Inglês

en: Entries
pt: Itens

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt: Eritréia

en: Error
pt: Erro

en: Error executing command:
pt: Erro ao executar comando:

en: Error opening message:
pt: Falha ao abrir mensagem:

en: Error: reply receipt message ID seems to be gone:
pt: Erro: ID da mensagem do recibo de entrega não encontrado:

en: Estonia
pt: Estônia

en: Estonian
pt: Estoniano

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: Event
pt: Evento

en: Event Color:
pt: Cor do evento:

en: Event Link:
pt: Link do evento:

en: Event reminder check days:
pt: Antecipação para verificação de eventos (dias):

en: Event reminder:
pt: Lembrete do evento:

en: Every ' + wDay[wDayNumber] + ' this month
pt: Toda ' + wDay[wDayNumber] + ' deste mês

en: Every <tmpl_var weekday escape="html"> this month
pt: Toda <tmpl_var weekday escape="html"> deste mês

en: Every even month this year
pt: Todo mês par deste ano

en: Every month this year
pt: Todo mês deste ano

en: Every odd month this year
pt: Todo mês ímpar deste ano

en: Every year
pt: Todo ano

en: Exclude
pt: Exclui

en: Exit
pt: Sair

en: Export
pt: Exportar

en: Export Contacts from:
pt: Exportar Contatos de:

en: External Unique ID
pt: ID Único Externo

en: Extract Archive
pt: Descompactar arquivo

en: Extract archive file <tmpl_var filename escape="js">?
pt: Descompactar arquivo <tmpl_var filename escape="js">?

en: Falkland Islands (Malvinas)
pt: Ilhas Malvinas (Falkland)

en: Faroe Islands
pt: Ilhas Faroe

en: Faroese
pt: Faróico

en: February
pt: fevereiro

en: Field order:
pt: Sequência de campos:

en: Fijian
pt: Fidjiano

en: File already exists:
pt: Arquivo já existe:

en: File contents:
pt: Conteúdo do Arquivo:

en: File created:
pt: Arquivo criado:

en: File does not exist:
pt: O arquivo não existe:

en: File format is not supported:
pt: Formato do arquivo não suportado:

en: Filename
pt: Nome do Arquivo

en: Filename:
pt: Nome do Arquivo:

en: Filter String
pt: Texto de Filtro

en: Filter messages with bad email address formatting:
pt: Filtrar mensagens com má formatação de endereço de email:

en: Filter messages with faked From field:
pt: Filtrar mensagens com campo de Remetente forjado:

en: Filter messages with faked SMTP:
pt: Filtrar mensagens com SMTP forjado:

en: Filter messages with faked exe content-type:
pt: Filtrar mensagens com content-type de exe forjado:

en: Filtered:
pt: Filtradas:

en: Finland
pt: Finlândia

en: Finnish
pt: Finlandês

en: First
pt: Nome

en: First Email Address (A to Z)
pt: Primeiro Endereço de Email (A a Z)

en: First Email Address (Z to A)
pt: Primeiro Endereço de Email (Z a A)

en: First Name
pt: Nome

en: First Name (A to Z)
pt: Nome (A a Z)

en: First Name (Z to A)
pt: Nome (Z a A)

en: First Phone Number (ascending numeric)
pt: Primeiro Número de Telefone (numérica ascendente)

en: First Phone Number (descending numeric)
pt: Primeiro Número de Telefone (numérica descendente)

en: Folder
pt: Pasta

en: Folder Action
pt: Operação na Pasta

en: Folder Size
pt: Tamanho da Pasta

en: Folder Totals:
pt: Totais da Pasta:

en: Folder already exists:
pt: Pasta já existe:

en: Folder name exceeds the %d character limit: | Folder name exceeds the %d character limit:
pt[0]: Nome da pasta excede o limite de %d caracter:
pt[1]: Nome da pasta excede o limite de %d caracteres:

en: Font size:
pt: Tamanho de fonte:

en: Forever
pt: Indefinidamente

en: Forward mail to:
pt: Encaminhar mensagem para:

en: France
pt: França

en: French
pt: Francês

en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

en: French Southern Territories
pt: Territórios Franceses do Sul

en: Friday
pt: sexta-feira

en: From
pt: De

en: From:
pt: De:

en: Full Name
pt: Nome Completo

en: Full Name (A to Z)
pt: Nome Completo (A a Z)

en: Full Name (Z to A)
pt: Nome Completo (Z a A)

en: Full Name Pronunciation Sound (aif,wav)
pt: Áudio de pronúncia do nome completo (aif,wav)

en: GNU GPG Privacy Guard Key
pt: Chave de Privacidade GNU GPG

en: Gabon
pt: Gabão

en: Gaelic
pt: Gaélico

en: Galician
pt: Galego

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: Geographic Position
pt: Localização

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Georgian
pt: Georgiano

en: German
pt: Alemão

en: Germany
pt: Alemanha

en: Ghana
pt: Gana

en: Global Addressbook
pt: Lista de Contatos Global

en: Global Addressbooks
pt: Listas de Contatos Globais

en: Global Filter Rules (read only)
pt: Regras Globais de Filtro (não editáveis)

en: Global LDAP Addressbook
pt: Lista de Contatos LDAP Global

en: Greece
pt: Grécia

en: Greek
pt: Grego

en: Greenland
pt: Groenlândia

en: Greenwich Mean
pt: Greenwich

en: Grenada
pt: Granada

en: Group Information
pt: Informação do Grupo

en: Group Name
pt: Nome do Grupo

en: Group Name Pronunciation Sound (aif,wav)
pt: Áudio de pronúncia do nome do grupo (aif,wav)

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Guinea
pt: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt: Guiana

en: Gzip the selected item(s)?
pt: Criar Gzip do(s) item(s) selecionado(s)?

en: HTML and Text
pt: HTML e Texto

en: HTTP compression can reduce the use of network bandwidth between your computer and the webmail server, but there are some compatibility issues:
    
    1. some proxy servers only support HTTP compression via HTTP 1.1. You may need to manually enable HTTP 1.1 support in the proxy settings of your browser
    
    2. some proxy servers do not support HTTP compression at all. You may have to list the webmail server as directly connected in the proxy configuration of your browser.
    
    3. some browsers have problems when using HTTP compression with SSL.
    
    4. some browsers claim to support HTTP compression but actually do not.
    
    If you encounter problems please login again with this option unchecked.
pt: A compressão HTTP pode reduzir o uso da banda da rede entre seu computador e o servidor de webmail, mas há alguns problemas de compatibilidade:
    
    1. Alguns servidores proxy somente suportam compressão HTTP com HTTP 1.1. Você pode ter que manualmente habilitar o suporte de HTTP 1.1 nas configurações de proxy do seu navegador
    
    2. Alguns servidores proxy não suportam compressão HTTP de forma alguma. Voce pode ter que cadastrar o servidor de webmail como conectado diretamente nas configurações de proxy do seu navegador
    
    3. Alguns navegadores apresentam problemas ao usar compressão HTTP com SSL.
    
    4. Alguns navegadores informam suportar compressão HTTP mas na verdade não suportam.
    
    Se você tiver problemas, por favor faça novo login com esta opção não selecionada.

en: HTTP<br>Compression
pt: Compressão HTTP

en: Haitian
pt: Haitiano

en: Hausa
pt: Hauçá

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Header:
pt: Cabeçalho:

en: Heard Island and McDonald Islands
pt: Ilha Heard e Ilhas McDonald

en: Hebrew
pt: Hebraico

en: Height
pt: Altura

en: Help?
pt: Ajuda?

en: Hide folder internal data:
pt: Ocultar informações de uso interno:

en: Holiday definition:
pt: Definição de Feriados:

en: Hour format:
pt: Formato de Horário:

en: Hungarian
pt: Húngaro

en: Hungary
pt: Hungria

en: Iceland
pt: Islândia

en: Icelandic
pt: Islandês

en: Icon set:
pt: Ícones:

en: Illegal character set for import
pt: Tabela de caracteres inválida para importação

en: Illegal characters in folder name:
pt: Caracteres ilegais no nome da pasta:

en: Illegal characters in forward email address.
pt: Caracteres inválidos no endereço de email de encaminhamento.

en: Illegal characters in session id:
pt: Caracteres inválidos no session id:

en: Illegal event idate format:
pt: Formato inválido no idate do evento:

en: Illegal operation:
pt: Operação inválida:

en: Illegal serial for import
pt: Número de série inválido para importação

en: Illegal value for chmod operation:
pt: Valor inválido para operação com chmod:

en: Import Contacts
pt: Importar Contatos

en: Import Contacts :: Field Selection
pt: Importar Contatos :: Seleção de Campos

en: Import Data Sample 1
pt: Exemplo 1 de Importação de Dados

en: Import Data Sample 2
pt: Exemplo 2 de Importação de Dados

en: Import Data Sample 3
pt: Exemplo 3 de Importação de Dados

en: Import Overview
pt: Informações sobre a Importação

en: Import address <tmpl_var fromaddress escape="js">?
pt: Importar endereço <tmpl_var fromaddress escape="js">?

en: Import file has no auto assigned serial number.
pt: Arquivo a importar não tem número de série automático.

en: Import the first column of sample data shown above?
pt: Importar a primeira coluna de dados de amostra acima?

en: Import to new addressbook...
pt: Importar para nova Lista de Contatos...

en: Inbox
pt: Entrada

en: Inbox: %d unread message | Inbox: %d unread messages
pt[0]: Entrada: %d mensagem nova
pt[1]: Entrada: %d mensagens novas

en: Inc/Exc
pt: Incl/Excl

en: Include
pt: Inclui

en: Incoming Messages
pt: Novas Mensagens

en: India
pt: Índia

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: Indonesian
pt: Indonésio

en: International Date Line East
pt: Linha Internacional de Data Leste

en: International Date Line West
pt: Linha Internacional de Data Oeste

en: Inupiaq
pt: Inupiaque

en: Invalid Login
pt: Login Inválido

en: Invalid contact contains more than one value for property:
pt: Contato inválido contém mais de um valor para a propriedade:

en: Invalid datatype for import:
pt: Tipo de dado inválido para importar:

en: Invalid export format:
pt: Formato inválido para exportar:

en: Invalid file format.
pt: Formato inválido de arquivo.

en: Invalid import format:
pt: Formato inválido para importar:

en: Invalid latitude format.
pt: Formato inválido de latitude.

en: Invalid longitude format.
pt: Formato inválido de longitude.

en: Invalid message operation:
pt: Operação inválida com mensagem:

en: Invalid property name for import:
pt: Nome inválido de propriedade para importação:

en: Invalid propertyname while parsing contact line:
pt: Nome de propriedade inválido ao interpretar linha do contato:

en: Invalid traverse direction:
pt: Direção de relacionamento inválido:

en: Invalid vfile does not contain an equal number of begin and end blocks.
pt: Arquivo vfile inválido não contém um número igual de blocos begin e end.

en: Invalid vfile does not contain any begin blocks.
pt: Arquivo vfile inválido não contém nenhum bloco begin.

en: Invalid vfile object begin and end property types mismatch.
pt: Objeto inválido no vfile tem propriedades do begin e end não coincidentes.

en: Invalid vfile object does not have a defined version number.
pt: Objeto inválido no vfile não tem número de versão válido.

en: Iran
pt: Irã

en: Iraq
pt: Iraque

en: Ireland
pt: Irlanda

en: Irish
pt: Irlandês

en: Isle Of Man
pt: Ilha de Man

en: It appears that this is your first time using <tmpl_var programname escape="html">, so we need to gather some information about you to better configure <tmpl_var programname escape="html"> to suit your needs. Please click continue to proceed to the <tmpl_var programname escape="html"> configuration screen.
pt: Essa parece ser sua primeira vez usando <tmpl_var programname escape="html">, então precisamos que forneça algumas informações sobre você para melhor configurar <tmpl_var programname escape="html"> para atender suas necessidades. Por favor clique em continuar para acessar a tela de configuração do <tmpl_var programname escape="html">.

en: Italian
pt: Italiano

en: Italy
pt: Itália

en: Items
pt: Itens

en: January
pt: janeiro

en: Japan
pt: Japão

en: Japanese
pt: Japonês

en: Javanese
pt: Javanês

en: Job Classification
pt: Classificação

en: Job Division / Department
pt: Divisão / Departamento

en: Job Title
pt: Cargo

en: Jordan
pt: Jordânia

en: July
pt: julho

en: June
pt: junho

en: KB
pt: kB

en: Kanuri
pt: Canúri

en: Kashmiri
pt: Caxemira

en: Kazakh
pt: Cazaque

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Keep local copy
pt: Manter cópia local

en: Kenya
pt: Quênia

en: Kongo
pt: Congo

en: Korea
pt: Coréia

en: Korea, Democratic People's Republic Of
pt: Coréia, República Popular Democrática da

en: Korean
pt: Coreano

en: Kurdish
pt: Curdo

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguistão

en: Language:
pt: Idioma:

en: Last
pt: Último

en: Last Modified
pt: Última alteração

en: Last Name
pt: Último Nome

en: Last Name (A to Z)
pt: Último Nome (A a Z)

en: Last Name (Z to A)
pt: Último Nome (Z a A)

en: Last Name Sort Override
pt: Priorização na ordem por último nome

en: Latin
pt: Latim

en: Latvia
pt: Letônia

en: Latvian
pt: Letão

en: Layout:
pt: Apresentação:

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: Liberia
pt: Libéria

en: Libyan Arab Jamahiriya
pt: Jamahiriya Árabe da Líbia

en: Limburgan
pt: Limburgês

en: Limit for repeated messages:
pt: Limite para repetição de mensagem:

en: List <tmpl_var next_year escape="html">
pt: Lista <tmpl_var next_year escape="html">

en: List <tmpl_var prev_year escape="html">
pt: Lista <tmpl_var prev_year escape="html">

en: List <tmpl_var year>
pt: Lista <tmpl_var year>

en: List Archive
pt: Conteúdo do compactado

en: List View
pt: Lista

en: List view
pt: Lista

en: Listview <tmpl_var year>
pt: Lista <tmpl_var year>

en: Listview field order:
pt: Ordem dos campos da lista

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Lithuanian
pt: Lituano

en: Loading ...
pt: Carregando...

en: Login Again
pt: Novo Login

en: Login again?
pt: Novo Login?

en: Login failed: authentication system error.
pt: Falha no login: erro no sistema de autenticação.

en: Login failed: function not supported.
pt: Falha no login: função não suportada

en: Login failed: incorrect user name or password.
pt: Falha no login: usuário ou senha incorretos.

en: Login failed: parameter format error.
pt: Falha no login: erro de formato de parâmetro.

en: Login failed: unknown error code:
pt: Falha no login: código de erro desconhecido:

en: Logo could not be displayed
pt: O Logo não pode ser mostrado

en: Logout successful, thank you.
pt: Logout finalizado, obrigado.

en: Lord Howe Island
pt: Ilha Lord Howe

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: Luxembourgish
pt: Luxemburguês

en: Macao
pt: Macau

en: Macedonia
pt: Macedônia

en: Macedonian
pt: Macedônio

en: Mailer Program
pt: Programa de Email

en: Make PDF
pt: Criar PDF

en: Make Postscript
pt: Criar Postscript

en: Make Thumbnail
pt: Criar Miniatura

en: Make a pdf file from <tmpl_var filename escape="js">?
pt: Cria um PDF de <tmpl_var filename escape="js">?

en: Make a postscript file from <tmpl_var filename escape="js">?
pt: Cria postscript de <tmpl_var filename escape="js">?

en: Make thumbnails from the selected item(s)?
pt: Criar miniatura(s) do(s) item(s) selecionado(s)?

en: Malawi
pt: Malaui

en: Malay
pt: Malaio

en: Malayalam
pt: Malaiala

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Maltese
pt: Maltês

en: Manage Addressbooks
pt: Gerenciar Listas de Contatos

en: Many addressbook programs can export their addressbook data to files. <tmpl_var programname escape="html"> can import some of these file formats, saving you hours of tediously typing them in by hand.<br><br>The steps below will guide you through importing contacts. The file size limit for importing contacts is currently set to <tmpl_var abookimportlimit escape="html"> KB.
pt: Vários programas com listas de contatos podem exportar suas listas para arquivos. <tmpl_var programname escape="html"> pode importar alguns destes formatos, economizando tempo de redigitar seus contatos manualmente.<br><br>Os passos abaixo te conduzirão pelo processo de importar os contatos. O tamanho limite para o arquivo de importação está atualmente configurado para <tmpl_var abookimportlimit escape="html"> kB.

en: Marathi
pt: Marati

en: March
pt: março

en: Mark all messages in this folder as read?
pt: Marcar todas mensagens desta pasta como lidas?

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Marshallese
pt: Marshallino

en: Martinique
pt: Martinica

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Mauritius
pt: Maurício

en: Maximum
pt: Máximo

en: Maximum size of the checked messages:
pt: Tamanho máximo de mensagem para verificação:

en: May
pt: maio

en: Mayotte
pt: Maiote

en: Member
pt: Membro

en: Member Email Addresses
pt: Endereço de Email do Membro

en: Members
pt: Participantes

en: Message <tmpl_var sentsubject escape="js"> has been sent successfully
pt: A mensagem <tmpl_var sentsubject escape="js"> foi enviada com sucesso

en: Message Body
pt: Corpo da Mensagem:

en: Message Composing/Sending Options
pt: Opções de Composição/Envio de Mensagens

en: Message Filtering Options
pt: Opções de Filtros de Mensagens

en: Message Format:
pt: Formato de Mensagem:

en: Message ID
pt: ID da Mensagem

en: Message ID can no longer be found:
pt: ID da mensagem não encontrado:

en: Message ID does not exist:
pt: ID de Mensagem não existe:

en: Message Operation
pt: Processamento de Mensagens

en: Message Reading Options
pt: Opções de Leitura de Mensagens

en: Message Sent
pt: Mensagem Enviada

en: Message Subject
pt: Assunto da Mensagem

en: Message block read error:
pt: Falha de leitura do bloco de mensagem:

en: Message format:
pt: Formato de mensagem:

en: Message node can no longer be found:
pt: Mensagem não pôde ser encontrada:

en: Message rebuild failed
pt: Falha na recomposição da mensagem

en: Message save aborted, the quota has been exceeded.
pt: Salvar a mensagem foi abortado, a cota foi ultrapassada.

en: Message send aborted due to the following bad recipient addresses:
pt: Enviar a mensagem foi abortado devido aos sequintes endereços mau digiridos:

en: Messages Listing
pt: Lista de Mensagens

en: Messages per page:
pt: Mensagens por página:

en: Messages to be checked for spam:
pt: Mensagens

en: Messages to be checked for viruses:
pt: Verificação de vírus em mensagens:

en: Mexico
pt: México

en: Micronesia, Federated States Of
pt: Micronésia, Estados Federados da

en: Microsoft Word Preview
pt: Pré-visualização ms word

en: Middle
pt: Nome do meio

en: Middle Name
pt: Nome do Meio

en: Middle Name (A to Z)
pt: Nome do Meio (A a Z)

en: Middle Name (Z to A)
pt: Nome do Meio (Z a A)

en: Minimum size of the body of checked messages:
pt: Tamanho mínimo do conteúdo da mensagem para verificação:

en: Misc Options
pt: Outras Opções

en: Miscellaneous Information
pt: Outras Informações

en: Misspelled words will appear with a pulldown list of suggested replacements. Choose one to replace the original word.<br><br>The user may also choose the "-- fix manually --" option, followed by clicking the [check again] button. A text field will appear for the user to manually input the correct spelling of the word.<br><br>The user may also choose the "-- add to personal dictionary --" option, followed by clicking the [check again] button. The original word will be added to the <a href="javascript:void(0);" onclick="window.open(&#39;<tmpl_var url_cgi escape="none">/openwebmail-spell.pl?editpdict=yes&amp;dictionary=<tmpl_var dictionary escape="js">&amp;sessionid=<tmpl_var sessionid escape="js">&#39;,&#39;_personaldict&#39;,&#39;width=300,height=350,resizable=yes,menubar=no,scrollbars=yes&#39;);" title="edit personal dictionary">user's personal dictionary</a> and will no longer be considered a misspelled word.
pt: Palavras mau soletradas irão aparecer com uma lista de substituições sugeridas. Escolha uma para substituir a original.<br><br>O usuário também podera escolher a opção, "-- corrigir manualmente --" em seguida clicar o botão [verificar novamente]. Um campo de entrada de texto aparecerá para que o usuário coloque a palavra soletrada corretamente.<br><br>Também é possível escolher "-- adicionar ao dicionário pessoal --", e em seguida clicar o botão [verificar novamente]. A palavra original será acrescentada ao <a href="javascript:void(0);" onclick="window.open(&#39<tmpl_var url_cgi escape="none">/openwebmail-spell.pl?editpdict=yes&amp;dictionary=<tmpl_var dictionary escape="js">&amp;sessionid=<tmpl_var sessionid escape="js">&#39;,&#39;_personaldict&#39;,&#39;width=300,height=350,resizable=yes,menubar=no,scrollbars=yes&#39;);" title="editar dicionário pessoal">dicionário pessoal do usário</a> e não será mais considerada errada.

en: Modify
pt: Modificar

en: Moldavian
pt: Moldávio

en: Moldova
pt: Moldávia

en: Monaco
pt: Mônaco

en: Monday
pt: segunda-feira

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Mongolian
pt: Mongol

en: Month View
pt: Visualiza Mês

en: Month view
pt: Visualiza Mês

en: Monthview <tmpl_var current_monthname escape="html"> <tmpl_var year>
pt: Mês <tmpl_var current_monthname escape="html"> <tmpl_var year>

en: Monthview <tmpl_var monthname escape="html"> <tmpl_var current_year>
pt: Mês <tmpl_var monthname escape="html"> <tmpl_var current_year>

en: Monthview <tmpl_var monthname escape="html"> <tmpl_var year>
pt: Mês <tmpl_var monthname escape="html"> <tmpl_var year>

en: Monthview <tmpl_var monthname> <tmpl_var year>
pt: Mês <tmpl_var monthname> <tmpl_var year>

en: Monthview <tmpl_var nextmonth_monthname escape="html"> <tmpl_var nextmonth_year>
pt: Mês <tmpl_var nextmonth_monthname escape="html"> <tmpl_var nextmonth_year>

en: Monthview <tmpl_var prevmonth_monthname escape="html"> <tmpl_var prevmonth_year>
pt: Mês <tmpl_var prevmonth_monthname escape="html"> <tmpl_var prevmonth_year>

en: Monthview <tmpl_var weekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var weekstart_year escape="html">
pt: Mês <tmpl_var weekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var weekstart_year escape="html">

en: Monthview <tmpl_var weekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var weekstop_year escape="html">
pt: Mês <tmpl_var weekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var weekstop_year escape="html">

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Move
pt: Mover

en: Move aborted: source and destination folder are the same.
pt: Ação de mover cancelada: pasta igual para origem e destino.

en: Move inbox messages to saved folder at logout:
pt: Mover mensagens da caixa de entrada para pasta de guardadas no logout:

en: Move the selected item(s)?
pt: Mover item(s) selecionado(s)?

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Multiple downloads are disabled. Please download single files only.
pt: Downloads múltiplos estão desabilitados. Por favor baixe um arquivo de cada vez.

en: Name
pt: Nome

en: Name Attributes
pt: Atributos do Nome

en: Name Prefix
pt: Prefixo

en: Name Prefix (A to Z)
pt: Prefixo (A a Z)

en: Name Prefix (Z to A)
pt: Prefixo (Z a A)

en: Name Suffix
pt: Sufixo do Nome

en: Name Suffix (A to Z)
pt: Sufixo do Nome (A a Z)

en: Name Suffix (Z to A)
pt: Sufixo do Nome (Z a A)

en: Name: First
pt: Nome: Primeiro

en: Name: Full Name
pt: Nome: Completo

en: Name: Last
pt: Nome: Último

en: Name: Middle
pt: Nome: do Meio

en: Name: Prefix
pt: Nome: Prefixo

en: Name: Suffix
pt: Nome: Sufixo

en: Namibia
pt: Namíbia

en: Navajo
pt: Navarro

en: Ndebele, North
pt: Ndebele, Norte

en: Ndebele, South
pt: Ndebele, Sul

en: Netherlands
pt: Holanda

en: Network server error:
pt: Falha no serviço de rede:

en: New Agent
pt: Novo Agente

en: New Caledonia
pt: Nova Caledônia

en: New Messages
pt: Novas Mensagens

en: New Password:
pt: Nova Senha:

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: New mail popup window notification:
pt: Popup de notificação de nova mensagem:

en: New mail sound notification:
pt: Áudio de notificação de nova mensagem:

en: New password confirm mismatch.
pt: Confirmação de senha diferente

en: New password is the same as the old one.
pt: A nova senha é igual à anterior.

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: Nickname
pt: Apelido

en: Nicknames
pt: Apelidos

en: Niger
pt: Níger

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: No
pt: Não

en: No attachment node id provided
pt: Node Id de anexo não fornecido

en: No change has been made.
pt: Nenhuma alteração foi feita.

en: No contacts have been selected for export
pt: Nenhum contato selecionado para exporta

en: No email addresses have been blacklisted
pt: Nenhum endereço de email está na lista de bloqueio

en: No email addresses have been whitelisted
pt: Nenhum endereço de email foi desbloqueado

en: No file has been selected for the requested operation:
pt: Nenhum arquivo foi selecionado para a ação solicitada:

en: No files or directories could be prepared for chmod.
pt: Nenhum arquivo ou diretório pôde ser preparado para o chmod.

en: No files or directories could be prepared for compressing.
pt: Nenhum arquivo ou diretório pôde ser preparado para compressão.

en: No files or directories could be prepared for download.
pt: Nenhum arquivo ou diretório pôde ser preparado para o download.

en: No files or directories found
pt: Nenhum arquivo ou diretório encontrado

en: No files were copied, moved or linked.
pt: Nenhum arquivo foi copiado, movido, ou teve link criado.

en: No files were deleted.
pt: Nenhum arquivo foi excluido.

en: No import fields have been defined.
pt: Nenhum campo definido para importar.

en: No message ID provided for replyreceipt
pt: Nenhum ID de mensagem fornecido para recibo de entrega

en: No messages
pt: Nenhuma mensagem

en: No named file to view
pt: Arquivo para visualizar não definido

en: No parser available for vfile type:
pt: Não há interpretador disponível para o tipo de vfile:

en: No results match your search.
pt: Nenhum resultado encontrado.

en: No spamassassin rules have been created
pt: Nenhuma regra de spamassassin foi criada

en: No window notification
pt: Sem janela de notificação

en: Non-Urgent
pt: Não urgente

en: None
pt: Nenhum

en: Norfolk Island
pt: Ilha Norfolk

en: Northern Mariana Islands
pt: Ilhas Marianas do Norte

en: Northern Sami
pt: Sami do Norte

en: Norway
pt: Noruega

en: Norwegian
pt: Norueguês

en: Norwegian Bokmal
pt: Bokmal Norueguês

en: Norwegian Nynorsk
pt: Norueguês Nynorsk

en: Note
pt: Nota

en: Notify Email:
pt: Email de notificação:

en: November
pt: novembro

en: Number of items in directory list:
pt: Número de itens na lista de diretório:

en: Number of items in month view:
pt: Número de itens na visualização de mês:

en: October
pt: outubro

en: Off
pt: Desligado

en: Old Password:
pt: Senha atual:

en: Oman
pt: Omã

en: On
pt: Ligado

en: On <tmpl_var messagedate escape="none">, <tmpl_var fromnameaddr escape="none"> wrote
pt: Em <tmpl_var messagedate escape="none">, <tmpl_var fromnameaddr escape="none"> escreveu

en: Only if Inbox has more than 100 new messages
pt: Somente se a caixa de entrada tem mais de 100 novas mensagens

en: Only if Inbox has more than 20 new messages
pt: Somente se a caixa de entrada tem mais de 20 novas mensagens

en: Only if Inbox has more than 200 new messages
pt: Somente se a caixa de entrada tem mais de 200 novas mensagens

en: Only if Inbox has more than 50 new messages
pt: Somente se a caixa de entrada tem mais de 50 novas mensagens

en: Only if Inbox has more than 500 new messages
pt: Somente se a caixa de entrada tem mais de 500 novas mensagens

en: Only messages fetched from a POP3 server
pt: Somente mensagens baixadas de um servidor POP3

en: Operating System
pt: Sistema de Operacional

en: Operation
pt: Operação

en: Operation cancelled. The source and target names are the same:
pt: Operação cancelada: Os nomes de origem e destino são o mesmo.

en: OriginalMsg
pt: MsgOriginal

en: Oriya
pt: Oriá

en: Ossetian
pt: Osseta

en: Overview
pt: Informações

en: POP3 Server
pt: Servidor POP3

en: POP3 setup
pt: Configuração POP3

en: Page
pt: Página

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Palestinian Territory, Occupied
pt: Palestina, Território Ocupado da

en: Pali
pt: Páli

en: Panama
pt: Panamá

en: Papua New Guinea
pt: Papua Nova Guiné

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Parameter format error.
pt: Erro no formato de parâmetro.

en: Parameter format error: language has illegal characters.
pt: Erro no formato do parâmetro: idioma contém caracteres ilegais.

en: Password
pt: Senha

en: Password Change Failed
pt: Alteração de Senha Falhou

en: Password Changed
pt: Senha Alterada

en: Password change failed: authentication system error.
pt: Falha na alteração de senha: erro no sistema de autenticação.

en: Password change failed: function not supported.
pt: Falha na alteração de senha: função não suportada.

en: Password change failed: incorrect user name or password.
pt: Falha na alteração de senha: usuário ou senha incorretos.

en: Password change failed: parameter format error.
pt: Falha na alteração de senha: erro de formato de parâmetro.

en: Password change failed: password is shorter than the required minimum length of %d character. | Password change failed: password is shorter than the required minimum length of %d characters.
pt[0]: Falha na alteração de senha: seha é menor do que o mínimo necessário de %d caracter.
pt[1]: Falha na alteração de senha: seha é menor do que o mínimo necessário de %d caracteres.

en: Password change failed: unknown error code:
pt: Falha na alteração de senha: código de erro desconhecido:

en: Password changed failed: new password confirm mismatch.
pt: Falha na alteração de senha: confirmação de senha não confere.

en: Password changed failed: password requires both alpha and numeric characters.
pt: Falha na alteração de senha: senha requer tanto caracteres alfabéticos como numéricos.

en: Password must have at least <tmpl_var passwd_minlen escape="js"> characters.
pt: Senha deve ter pelo menos <tmpl_var passwd_minlen escape="js"> caracteres.

en: Password successfully changed.
pt: Senha alterada com sucesso

en: Password:
pt: Senha:

en: Past month
pt: Último mês

en: Past six months
pt: Últimos seis meses

en: Past three months
pt: Últimos três meses

en: Past two weeks
pt: Últimas dias semanas

en: Past week
pt: Última semana

en: Past year
pt: Último ano

en: Permissions
pt: Permissões

en: Persian
pt: Persa

en: Personal Information
pt: Informação Pessoal

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Phone
pt: Telefone

en: Photo could not be displayed
pt: Não foi possível mostrar a imagem

en: Please Assign Field Names
pt: Por favor configurar os nomes dos campos

en: Please check the message saved in the draft folder, and try again.
pt: Por favor verifique a mensagem gravada na pasta de rascunho e tente novamente.

en: Please choose a file to upload first.
pt: Por favor escolha um arquivo para upload primeiro.

en: Please enter the URL of a file to attach
pt: Por favor informe o link do arquivo a anexar

en: Please enter the new name for this folder
pt: Por favor informe o novo nome para esta pasta

en: Please execute 'openwebmail-tool.pl --init' on server first!
pt: Por favor execute 'openwebmail-tool.pl --init' no servidor primeiro!

en: Please fill in the first name or last name fields first.
pt: Por favor antes preencha os campos de nome e sobrenome.

en: Please go back and <a href="<tmpl_var url_start escape="none">">try again</a>.
pt: Por favor volte e <a href="<tmpl_var url_start escape="none">">tente novamente</a>.

en: Please provide a description for this calendar event.
pt: Por favor informar uma descrição para este evento.

en: Please provide a destination target name.
pt: Por favor informar um nome de destino.

en: Please provide a target name for the new file.
pt: Por favor informe um nome para o novo arquivo.

en: Please provide a target name for the new folder.
pt: Por favor informe um nome para a nova pasta.

en: Please select a folder to search from above.
pt: Por favor selecione uma pasta para procurar acima.

en: Please specify the spamassassin rule expression.
pt: Por favor especificar a expressão de regra do Spamassassin.

en: Please specify the spamassassin rule name.
pt: Por favor especificar o nome da regra do Spamassassin.

en: Please try again later. The indexing process has not yet completed for folder:
pt: Por favor tente novamente depois. O processo de indexação ainda não terminou para a pasta:

en: Please try again.
pt: Por favor tentar novamente.

en: Poland
pt: Polônia

en: Polish
pt: Polonês

en: Port
pt: Porta

en: Portuguese
pt: Português

en: Preferences Saved
pt: Preferências Gravadas

en: Preferences saved successfully.
pt: Preferências gravadas com sucesso

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Priority
pt: Prioridade

en: Priority:
pt: Prioridade:

en: Privacy Keys
pt: Chaves de Privacidade

en: Private
pt: Privado

en: Program does not exist:
pt: Programa não existe:

en: Program failed:
pt: Falha do programa:

en: Public
pt: Público

en: Public Encryption Key (gpg,pgp)
pt: Chave pública de encriptação (gpg,pgp)

en: Public or Private
pt: Público ou Privado

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: QUOTA HIT
pt: LIMITE DE QUOTA

en: Qatar
pt: Catar

en: Quechua
pt: Quíchua

en: Quick Range:
pt: Período Rápido

en: QuickAdd
pt: Incl.Rápido

en: Quota Limit:
pt: Limite de Quota:

en: Quota Usage:
pt: Uso da quota:

en: Quota limit exceeded. Please delete some messages or webdisk files to free disk space.
pt: Limite de quota excedido. Por favor excluir algumas mensagens ou arquivos de webdisk para liberar espaço em disco.

en: Quota system error.
pt: Falha no sistema de quotas:

en: Quota usage limit parameter format error.
pt: Erro no formato do parâmetro de limite de uso de quota.

en: Read
pt: Ler

en: Read receipt:
pt: Confirmação de Leitura:

en: Read with message charset:
pt: Ler com tabela de caracteres da mensagem:

en: Real Name
pt: Nome

en: Rebuild failed: a part was missing.
pt: Falha na recomposição: falta uma parte.

en: Rebuild failed: new message has a size mismatch.
pt: Falha na recomposição: nova mensagem não tem o tamanho correto.

en: Rebuild failed: new message is not in the correct format.
pt: Falha na recomposição: nova mensagem não tem o formato correto.

en: Rebuild failed: the end part was not found.
pt: Falha na recomposição: a parte final não foi encontrada.

en: Rebuild the index for this folder?
pt: Refaz o índice desta pasta?

en: Received Date
pt: Data de Recebimento

en: Recipient
pt: Destinatário

en: Recurrence:
pt: Repetição:

en: Redirecting to SSL Login...
pt: Redirecionando para login SSL...

en: Reminder for global calendar events:
pt: Lembrete para eventos do calendário global:

en: Reparagraph message before reply:
pt: Reformatar parágrafos da mensagem antes de responder:

en: Reply with original message:
pt: Responder com a mensagem original:

en: Reply-To:
pt: Responder Para:

en: Reserve
pt: Preservar

en: Result Lines:
pt: Linhas de Resultado:

en: Return to <tmpl_var current_monthname escape="html"> <tmpl_var current_day> <tmpl_var current_year>
pt: Voltar para <tmpl_var current_day> <tmpl_var current_monthname escape="html"> <tmpl_var current_year>

en: Return to <tmpl_var current_monthname escape="html"> <tmpl_var year>
pt: Voltar para <tmpl_var current_monthname escape="html"> <tmpl_var year>

en: Return to List <tmpl_var current_year>
pt: Voltar para Lista de <tmpl_var current_year>

en: Return to Week <tmpl_var currentweekofyear>: <tmpl_var currentweekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var currentweekstart_day> <tmpl_var currentweekstart_year> - <tmpl_var currentweekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var currentweekstop_day> <tmpl_var currentweekstop_year>
pt: Voltar para a Semana <tmpl_var currentweekofyear?>: <tmpl_var currentweekstart_day> <tmpl_var currentweekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var currentweekstart_year> - <tmpl_var currentweekstop_day> <tmpl_var currentweekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var currentweekstop_year>

en: Return to Week <tmpl_var currentweekofyear>: <tmpl_var currentweekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var currentweekstart_day> <tmpl_var currentweekstart_year> - <tmpl_varcurrentweekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var currentweekstop_day> <tmpl_var currentweekstop_year>
pt: Volta para Semana <tmpl_var currentweekofyear>: <tmpl_var currentweekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var currentweekstart_day> <tmpl_var currentweekstart_year> - <tmpl_varcurrentweekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var currentweekstop_day> <tmpl_var currentweekstop_year>

en: Return to Year <tmpl_var current_year>
pt: Voltar para o Ano <tmpl_var current_year>

en: Reunion
pt: Réunion

en: Romania
pt: Romênia

en: Romanian
pt: Romeno

en: Rows
pt: Linhas

en: Rule Description:
pt: Descrição da Regra:

en: Rule Editor
pt: Editor de Regras

en: Rule Expression:
pt: Expressão da Regra:

en: Rule Name:
pt: Nome da Regra:

en: Rule Score:
pt: Graduação da Regra:

en: Rule Type:
pt: Tipo da Regra:

en: Rules
pt: Teste

en: Run mail filter in the background:
pt: Executar o filtro de email em background:

en: Russia
pt: Russo

en: Russian
pt: Russo

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: SCRIPT FILENAME
pt: ARQUIVO DE SCRIPT

en: SCRIPT NAME
pt: NOME DO SCRIPT

en: SERVER
pt: SERVIDOR

en: SERVER ADDRESS
pt: ENDEREÇO DO SERVIDOR

en: SERVER NAME
pt: NOME DO SERVIDOR

en: SERVER PORT
pt: PORTA DO SERVIDOR

en: SERVER PROTOCOL
pt: PROTOCOLO DO SERVIDOR

en: SERVER SOFTWARE
pt: SOFTWARE DO SERVIDOR

en: SMTP Relay
pt: Relay SMTP

en: Saint Helena
pt: Santa Helena

en: Saint Kitts and Nevis
pt: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
pt: Santa Lúcia

en: Saint Pierre and Miquelon
pt: Saint Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent and The Grenadines
pt: São Vicente e Granadinas

en: Samoan
pt: Samoano

en: Sanskrit
pt: Sânscrito

en: Sao Tome and Principe
pt: São Tomé e Príncipe

en: Sardinian
pt: Sardo

en: Saturday
pt: sábado

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Save
pt: Gravar

en: Save File
pt: Gravar

en: Save Stationery
pt: Gravar Modelo

en: Save draft aborted, the quota has been exceeded.
pt: Savar o rascunho foi abortado, a cota foi ultrapassada.

en: Save to Webdisk
pt: Gravar no Webdisk

en: Saved
pt: Gravadas

en: Search
pt: Procurar

en: Search Date Range
pt: Faixa de Datas de Procura

en: Search Folders
pt: Procurar nas Pastas

en: Search Results:
pt: Resultados da Pesquisa:

en: Search Text
pt: Procurar Texto

en: Search Type
pt: Tipo de Procura

en: Searching From Folder:
pt: Procurar na Pasta:

en: Select
pt: Seleciona

en: Select All
pt: Selecionar Tudo

en: Send 'confirm reading' receipt:
pt: Enviar recibo de confirmação de leitura:

en: Send button position:
pt: Posição do botão de Enviar:

en: Sender
pt: Remetente

en: Sender (Ascending)
pt: Remetente (Crescente)

en: Sender (Decending)
pt: Remetente (Decrescente)

en: Sent
pt: Enviadas

en: Sent Date
pt: Data de Envio

en: Sent message popup window notification:
pt: Popup de notificação de mensagem enviada:

en: Sent:
pt: Enviada:

en: September
pt: setembro

en: Serbia and Montenegro
pt: Sérvia e Montenegro

en: Serbian
pt: Sérvio

en: Service is available over SSL only.<br>You will be redirected to the <a href="<tmpl_var start_url escape="none">">SSL login</a> page in 5 seconds...
pt: Serviço somente disponível sobre SSL.<br>Você será redirecionado para o <a href="<tmpl_var start_url escape="none">">login SSL</a> em 5 segundos...

en: Service is not available for the domain:
pt: Serviço não disponível para o domínio:

en: Service is not available for user@domain:
pt: Serviço não disponível para usuário@domínio:

en: Session ID does not exist:
pt: ID da Sessão não existe:

en: Session Timeout
pt: Sessão expirou

en: Session timeout:
pt: Sessão expirou:

en: Sessions
pt: Sessões

en: Setting effective group id to "mail" failed:
pt: Falha ao alterar o group id efetivo para "mail":

en: Show HTML messages as plain text:
pt: Apresentar mensagens HTML como somente texto:

en: Show all results
pt: Mostrar todos os resultados

en: Show empty hours:
pt: Mostra horários vazios:

en: Show image attachments as links:
pt: Mostra imagens anexas como links:

en: Show lunar calendar labels:
pt: Mostrar identificadores do calendário lunar:

en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

en: Signature (500 characters or less)
pt: Assinatura (500 caracteres ou menos)

en: Signature before forwarded text:
pt: Assinatura acima do texto encaminhado:

en: Simple headers
pt: Cabeçalho simples

en: Singapore
pt: Cingapura

en: Size
pt: Tamanho

en: Size (Largest first)
pt: Tamanho (Decrescente)

en: Size (Smallest first)
pt: Tamanho (Crescente)

en: Size for addressbook window:
pt: Tamanho da janela de endereços:

en: Size for file edit window:
pt: Tamanho da janela de edição de arquivo:

en: Size for mail edit area:
pt: Tamanho da área de edição de email:

en: Slovak
pt: Eslovaco

en: Slovakia
pt: Eslováquia

en: Slovenia
pt: Eslovênia

en: Slovenian
pt: Esloveno

en: Smart Destination:
pt: Arquivamento inteligente:

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt: Somália

en: Sorry, root login is disabled for security.
pt: Perdão, mas o login do root está desabilitado por segurança.

en: Sorry, there was an unknown problem sending your message.
pt: Perdão, houve um problema não identificado ao enviar sua mensagem.

en: Sorry, your browser is not able to support HTML composing.
pt: Perdão, seu navegador não suporta edição de mensagem em HTML.

en: Sorry, your session appears to have timed out.<br>Please go back and <a href="<tmpl_var start_url escape="none">">login</a>.
pt: Desculpe, sua sessão parece ter sido encerrada por inatividade.<br>Por favor retorne e <a href="<tmpl_var start_url escape="none">">login</a>.

en: Sorry, your session has timed out. Please login again.
pt: Perdão, o tempo de sua sessão expirou. Por favor faça novo login.

en: Sort String
pt: Texto para ordenar

en: Sotho, Southern
pt: Sesoto do Sul

en: South Africa
pt: África do Sul

en: South Georgia and The South Sandwich Islands
pt: Geórgia do Sul e Ilhas Sandwich do Sul

en: Spain
pt: Espanha

en: Spam Check
pt: Verivicar Spam

en: Spam/Virus folder messages lifetime:
pt: Tempo para manter mensagens nas pastas de Spam/Vírus:

en: Spanish
pt: Espanhol

en: Special Thanks to Retired Developers
pt: Agradecimentos especiais aos desenvolvedores inativos:

en: Spellcheck (<tmpl_var dictionary escape="html">)
pt: Ortografia (<tmpl_var dictionary escape="html">)

en: Spellcheck error:
pt: Erro na verificação ortográfica:

en: Start Date:
pt: Data inicial:

en: Start hour:
pt: Horário de Início:

en: Start time
pt: Horário inicial:

en: Start time:
pt: Horário inicial:

en: Stationery Text
pt: Texto Modelo

en: Status (Unread first)
pt: Status (Não lidas primeiro)

en: Style:
pt: Estilo:

en: Subject
pt: Assunto

en: Subject (Newest first)
pt: Assunto (Mais novo primeiro)

en: Subject (Oldest first)
pt: Assunto (Mais antigo primeiro)

en: Subject:
pt: Assunto:

en: Success
pt: Sucesso

en: Sudan
pt: Sudão

en: Suffix
pt: Sufixo

en: Sundanese
pt: Sundanês

en: Sunday
pt: domingo

en: Svalbard and Jan Mayen
pt: Svalbard e a Ilha de Jan Mayen

en: Swahili
pt: Suaíli

en: Swaziland
pt: Suazilândia

en: Sweden
pt: Suécia

en: Swedish
pt: Sueco

en: Switzerland
pt: Suíça

en: Symbolic Link
pt: Link Simbólico

en: Symlink the selected item(s)?
pt: Cria link simbólico do(s) item(s) selecionado(s)?

en: Syrian Arab Republic
pt: República Árabe da Síria

en: System Error
pt: Falha no Sistema

en: System error - the operation is not defined.
pt: Erro do sistema - operação não definida.

en: Tab Delimited (.tab)
pt: Delimitado por tabs (.tab)

en: Tahitian
pt: Taitiano

en: Tajik
pt: Tadjique

en: Tajikistan
pt: Tadjiquistão

en: Tar the selected item(s)?
pt: Cria TAR do(s) item(s) selecionado(s)?

en: Target:
pt: Destino:

en: Telephone Number
pt: Telefone

en: Telephone Numbers
pt: Telefones

en: Text
pt: Texto

en: Text Content
pt: Texto da Mensagem

en: Text Only
pt: Somente Texto

en: Tgz the selected item(s)?
pt: Cria TGZ do(s) item(s) selecionado(s)?

en: Thai
pt: Tailandês

en: Thailand
pt: Tailândia

en: The ' + wOrder[(wOrderNumber-1)] + ' ' + wDay[wDayNumber] + ' of the month
pt:  ' + wOrder[(wOrderNumber-1)] + ' ' + wDay[wDayNumber] + ' do mês

en: The <tmpl_var ordinal_num escape="html"> <tmpl_var weekday escape="html"> of the month
pt:  O <tmpl_var ordinal_num escape="html"> <tmpl_var weekday escape="html"> do mês

en: The @@@ character sequence is not allowed in event strings or links.
pt: A sequência de caracteres @@@ não é permitida no texto de links ou eventos.

en: The HTML data will be lost after the conversion, are you sure you want to change to Text mode?
pt: A formatação HTML será perdida após a conversão. Tem certeza que quer alterar para modo Texto?

en: The SMTP username or password are not properly defined:
pt: O usuário ou senha SMTP não estão configurados corretamente:

en: The addressbook does not exist:
pt: Lista de Contatos inexistente:

en: The addressbook folder is read-only:
pt: A pasta da lista de contatos é de somente leitura.

en: The addressbook folder name already exists:
pt: Nome de pasta para lista de contatos já existe:

en: The addressbook folder name exceeds the %d character limit: | The addressbook folder name exceeds the %d character limit:
pt[0]: O nome da pasta de lista de contatos excede o limite de %d caracter:
pt[1]: O nome da pasta de lista de contatos excede o limite de %d caracteres:

en: The addressbook size exceeds the available free space.
pt: O tamanho da lista de contatos excede o espaço livre disponível.

en: The attachment exceeds the %d KB limit. | The attachment exceeds the %d KB limit.
pt[0]: O anexo excede o limite de %d kB.
pt[1]: O anexo excede o limite de %d kB.

en: The attachment:
    
    ' + shortfilename + '
    
    is being used in the message.
    It will not appear in the message if you delete it.
    Delete the attachment?
pt: O anexo:
    
    ' + shortfilename + '
    
    é usado na mensagem.
    Ele não aparecerá na mensagem se voce excluir ele.
    Excluir o anexo?

en: The birth day exceeds the maximum number of days in the selected birth month.
pt: O dia de nascimento excede o número de dias do mês de nascimento selecionado.

en: The birthday day must be a number between 1 and 31.
pt: O dia de nascimento deve ser um número de 1 a 31.

en: The birthday month must be a number between 1 and 12.
pt: O mês de nascimento deve ser um número de 1 a 12.

en: The birthday value is invalid:
pt: Informação de data de nascimento inválida:

en: The birthday year must be a number between 1 and 9999.
pt: O ano de nascimento deve ser um número de 1 a 9999.

en: The book of filters is larger than the maximum allowed size.
pt: A lista de filtros excede o tamanho máximo permitido.

en: The book of from addresses is larger than the maximum allowed size.
pt: A lista de endereços de remetente excede o tamanho máximo permitido.

en: The book of pop3 addresses is larger than the maximum allowed size.
pt: A lista de endereços POP3 excede o tamanho máximo permitido.

en: The chosen export format is not supported:
pt: O formato de exportação selecionado não é suportado:

en: The chosen import format is unsupported. Please go back and chose a different one:
pt: O formato de exportação selecionado não é suportado. Por favor selecione outro diferente:

en: The day, month, and year must all be defined to store a birthday for a contact.
pt: O dia, mês e ano devem ser definidos para gravar a data de nascimento de um contato.

en: The destination folder is read-only:
pt: A pasta de destino é de somente leitura:

en: The email address is empty. Continue?
pt: O endereço de email está vazio. Continua?

en: The event start time occurs after the event end time.
pt: O horário de início do evento ocorre depois do horário de fim.

en: The export system allows you to download contacts to your local computer. Follow the steps below to complete the download.
pt: O sistema de exportar permite que você baixe os contatos para seu computador. Siga os passos abaixo para completar a operação.

en: The file extension is incorrect for the chosen import format. The recommended extension for the format is:
pt: A extensão do nome do arquivo é incorreta para o formato de importação escolhido. A extensão recomendada para este formato é:

en: The file was saved successfully:
pt: Arquivo gravado com sucesso

en: The folder name is reserved by the system and cannot be used:
pt: Este nome de pasta é reservado pelo sistema e não pode ser usado:

en: The following script must be setuid root to read the mail spools:
pt: O script a seguir deve ser configurado com setuid root para ler o spool de emails:

en: The full name of the contact is required and does not exist.
pt: O nome completo do contato é mandatório e não existe.

en: The group name must be defined.
pt: O nome do grupo deve ser definido.

en: The import file is 0 bytes.
pt: O arquivo a importar tem 0 bytes.

en: The import file size exceeds the available free space:
pt: O tamanho do arquivo de importação excede o espaço livre disponível:

en: The import file size exceeds the available quota space.
pt: O tamanho do arquivo de importação excede o a quota livre disponível:

en: The import file size exceeds the import file size limit:
pt: O tamanho do arquivo de importação excede limite permitido:

en: The name of the contact is required and does not exist.
pt: O nome do contato é mandatória e não existe.

en: The nextdays value must be numeric.
pt: O valor para próximos dias deve ser numérico.

en: The operation cannot be completed because the webdisk is read-only.
pt: Operação não pôde ser completada porque o webdisk é somente para leitura.

en: The program uname is not available to obtain OS information.
pt: O programa uname para obter informação do OS não está disponível.

en: The recipients list could not be validated. Please check the recipients and try again.
pt: A lista de destinatários não pode ser validada. Por favor verifique os destinatários e tente novamente.

en: The requested file or directory is outside of the webdisk system and cannot be accessed.
pt: O arquivo ou diretório requisitado está fora do sistema do webdisk e não pode ser acessado.

en: The requested operation can only be performed on one file or directory at a time:
pt: A operação solicitada só pode ser executada em um arquivo ou diretório por vez:

en: The requested template file does not exist:
pt: O arquivo de template definido não existe:

en: The same as composing character set
pt: A mesma tabela de caracteres de composição

en: The save draft feature is not enabled.
pt: O recurso de salvar rascunho não está habilitado.

en: The search start date is after the search end date.
pt: A data de início da busca ocorre depois da data final.

en: The spellcheck program cannot be found:
pt: Programa de verificação ortográfica não encontrado:

en: The symbolic link is too complex to be accessed.
pt: Link simbólico complexo demais para ser acessado.

en: The target must be a directory when copying or moving multiple items. The target does not exist or is not a directory:
pt: O destino deve ser um diretório ao copiar ou mover múltiplos itens. O destino não existe ou não é um diretório:

en: The timezone hour must be a number from 0 to 13.
pt: A hora do fuso horário deve ser um número de 0 a 13.

en: The timezone minute must be either 00 or 30.
pt: Os minutos do fuso horário devem ser 00 ou 30.

en: The timezone value is invalid:
pt: Informação de fuso horário inválido:

en: The upload exceeds the configured %d KB limit. | The upload exceeds the configured %d KB limit.
pt[0]: O upload excede o limite de %d kB.
pt[1]: O upload excede o limite de %d kB.

en: The upload is not an approved file or type:
pt: Upload deste tipo de arquivo não é permitido:

en: The xowmuid does not match any contacts in the addressbook:
pt: xowmuid não encontrado em nenhum contato da lista de contatos:

en: There are no events today
pt: Nenhum evento para hoje

en: There are no files or directories selected.
pt: Não há arquivos ou diretórios selecionados.

en: There are no words in your personal dictionary
pt: Não há palavras no seu dicionário pessoal

en: This day only
pt: Somente neste dia

en: This group contains too many members to be clicked directly. Please check the to, cc, or bcc box for this group and use the compose button.
pt: Este grupo contém membros demais para ser clicado diretamente. Por favor marque as seleções de para, cc, ou bcc deste grupo e use o botão de compor.

en: This is a partial message and needs to be rebuilt.
pt: Esta é uma mensagem parcial e é preciso recompô-la.

en: This item was added for multiple dates.
    Deleting it will delete the item for all dates.
    Continue with Delete?
pt: Este item foi adicionado com múltiplas datas.
    Excluí-lo eliminará o item para todas as datas.
    Confirma exclução?

en: This item was added for multiple dates.
    Editing it will change the item for all dates.
    Continue with Edit?
pt: Este item foi adicionado com múltiplas datas.
    Editá-lo alterará o item para todas as datas.
    Confirma edição?

en: This message has no subject, do you still want to send it?
pt: Esta mensagem não tem o assunto definido. Confirma o envio?

en: This message requests a read receipt, do you want to transmit?
pt: Esta mensagem inclui solicitação de recibo de leitura. Enviar o recibo?

en: This month only
pt: Somente neste mês

en: This script must be setuid root:
pt: Este script deve ter setuid root:

en: Threshold to determine Spam:
pt: Limite para classificar como Spam:

en: Thursday
pt: quinta-feira

en: Tibetan
pt: Tibetano

en: Tigrinya
pt: Tigrínia

en: Time
pt: Horário

en: Time interval in dayview:
pt: Intervalo de tempo na visualização de dia:

en: TimeZone offset:
pt: Diferença de Fuso Horário:

en: Timestamp used for message date:
pt: Data/Hora usada para mensagem:

en: Timezone
pt: Fuso Horário

en: Timor-Leste
pt: Timor Leste

en: Title
pt: Título

en: Title:
pt: Título:

en: To
pt: Para

en: To and Cc
pt: Para e Cc

en: To download an entire addressbook at one time, use the download links in the manage addressbook area:
pt: Para baixar a lista completa de contatos de uma só vez, use os links na área de gerenciamento de lista de contatos:

en: To, Cc, and Bcc are empty. Please specify the recipients before sending.
pt: Campos de Para, Cc e Bcc estão vazios. Por favor especifique os destinatários antes de enviar.

en: To:
pt: Para:

en: Today
pt: Hoje

en: Tokelau
pt: Toquelau

en: Total Messages
pt: Total de Mensagens

en: Transmitting...
pt: Enviando...

en: Trash
pt: Lixeira

en: Trash folder messages lifetime:
pt: Duração das mensagens na lixeira:

en: Trinidad and Tobago
pt: Trinidade e Tobago

en: Try Again
pt: Tentar Novamente

en: Tuesday
pt: terça-feira

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: Turkey
pt: Turquia

en: Turkish
pt: Turco

en: Turkmen
pt: Turcomeno

en: Turkmenistan
pt: Turcomenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt: Ilhas Turks e Caicos

en: Two messages have the same offset in the spool database:
pt: Duas mensagens tem o mesmo deslocamento no banco de dados spool:

en: Type:
pt: Tipo:

en: UTF encoded vfile cannot be properly decoded.
pt: Não foi possível decodificar corretamente o vfile codificado em UTF.

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: Ukrainian
pt: Ucraniano

en: United Arab Emirates
pt: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: United States
pt: Estados Unidos

en: United States Minor Outlying Islands
pt: Ilhas Menores Distantes dos Estados Unidos

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Unknown compression type:
pt: Tipo de compressão desconhecida:

en: Unknown spellcheck mode:
pt: Modo de verificação ortográfica desconhecida:

en: Unsupported upload type:
pt: Tipo de upload não suportado:

en: Unsupported vcard datatype:
pt: Tipo de dado do vcard não suportado:

en: Update the index for this folder?
pt: Atualiza o índice desta pasta?

en: Upload failed.
pt: Falha no upload.

en: Upload filesize is zero bytes.
pt: O arquivo de upload tem 0 bytes.

en: Urgent
pt: Urgente

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: Use Regex in search and filterrule:
pt: Usar regex para procurar e nas regras de filtro:

en: Use SSL
pt: Usar SSL

en: Use fixed-width font when reading messages:
pt: Usar fonte de largura uniforme ao ler mensagens:

en: Use lightbar for selection:
pt: Usar destaque da linha para seleção:

en: Use smiley images when reading messages:
pt: Usar imagens de smileys ao ler mensagens:

en: User
pt: Usuário

en: User Folders
pt: Pastas de Usuário

en: User History
pt: Histórico de Usuário

en: User Id
pt: Id de Usuário

en: User Preferences
pt: Preferências de Usuário

en: User does not exist:
pt: Usuário não existe:

en: UserID:
pt: Usuário:

en: Uzbek
pt: Uzbeque

en: Uzbekistan
pt: Uzbequistão

en: Vatican City State
pt: Cidade-Estado do Vaticano

en: Video
pt: Vídeo

en: Viet Nam
pt: Vietnã

en: Vietnamese
pt: Vietnamita

en: View next after message move/copy:
pt: Ver próxima mensagem após mover/copiar:

en: Virgin Islands, British
pt: Ilhas Virgens Britânicas

en: Virgin Islands, U.S.
pt: Ilhas Virgens dos Estados Unidos

en: Virus
pt: Vírus

en: Virus Check
pt: Verificar Vírus

en: WK
pt: SM

en: Wait time for background mail filtering:
pt: Tempo de espera para filtragem de email em background:

en: Wallis and Futuna
pt: Wallis e Futuna

en: Walloon
pt: Valão

en: Warning: the quota limit(<tmpl_var quotalimit escape="js"> kB) was hit. Oldest messages have been automatically removed.
pt: Atenção: Limite de quota (<tmpl_var quotalimit escape="js"> kB) atingido. As mensagens mais antigas foram automaticamente removidas.

en: Warning: the quota limit(<tmpl_var quotalimit escape="js"> kB) was hit. Some files from the webdisk have been automatically removed.
pt: Atenção: Limite de quota (<tmpl_var quotalimit escape="js"> kB) atingido. Alguns arquivos do webdisk foram automaticamente removidos.

en: Warning: the uploaded data is not consistent. Each entry in the uploaded file does not contain the same number of fields. The imported data may not be correct or the import may fail. Please ensure all entries contain the same number of fields to guarantee correct import.
pt: Atenção: os dados a importar não são consistentes. Nem todos itens do arquivo a importar contêm o mesmo número de campos. A informação importada pode ficar incorreta ou a importação pode falhar. Por favor certifique-se que todos os itens contenham o mesmo número de campos para uma importação correta.

en: We need help understanding how to organize the data you are importing.<br>Please define the fields for the import data. Fields may be used more than once, and undefined fields will be discarded.
pt: É preciso definir como organizar as informações importadas.<br>Por favor defina os campos para os dados importados. Campos podem ser usados mais de uma vez, e campos não definidos serão descartados.

en: WebDisk Options
pt: Opções de Webdisk

en: Website
pt: Endereço web

en: Websites
pt: Endereços web

en: Wednesday
pt: quarta-feira

en: Week
pt: Semana

en: Week <tmpl_var nextweekofyear escape="html">:  <tmpl_var nextweekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var nextweekstart_day escape="html"> <tmpl_var nextweekstart_year escape="html"> - <tmpl_var nextweekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var nextweekstop_day escape="html"> <tmpl_var nextweekstop_year escape="html">
pt: Semana <tmpl_var nextweekofyear escape="html">:  <tmpl_var nextweekstart_day escape="html"> <tmpl_var nextweekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var nextweekstart_year escape="html"> - <tmpl_var nextweekstop_day escape="html"> <tmpl_var nextweekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var nextweekstop_year escape="html">

en: Week <tmpl_var prevweekofyear escape="html">:  <tmpl_var prevweekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var prevweekstart_day escape="html"> <tmpl_var prevweekstart_year escape="html"> - <tmpl_var prevweekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var prevweekstop_day escape="html"> <tmpl_var prevweekstop_year escape="html">
pt: Semana <tmpl_var prevweekofyear escape="html">:  <tmpl_var prevweekstart_day escape="html"> <tmpl_var prevweekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var prevweekstart_year escape="html"> - <tmpl_var prevweekstop_day escape="html"> <tmpl_var prevweekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var prevweekstop_year escape="html">

en: Week <tmpl_var weekofyear>
pt: Semana <tmpl_var weekofyear>

en: Week View
pt: Semana

en: Week start:
pt: Início da Semana:

en: Week view
pt: Semana

en: Weekview Week <tmpl_var weekofyear>: <tmpl_var weekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var weekstart_day> <tmpl_var weekstart_year> - <tmpl_var weekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var weekstop_day> <tmpl_var weekstop_year>
pt: Semana <tmpl_var weekofyear>: <tmpl_var weekstart_day> <tmpl_var weekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var weekstart_year> - <tmpl_var weekstop_day> <tmpl_var weekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var weekstop_year>

en: Weekview Week <tmpl_var weekofyear>: <tmpl_var weekstart_monthname> <tmpl_var weekstart_day> <tmpl_var weekstart_year> - <tmpl_var weekstop_monthname> <tmpl_var weekstop_day> <tmpl_var weekstop_year>
pt: Semana <tmpl_var weekofyear>: <tmpl_var weekstart_day> <tmpl_var weekstart_monthname> <tmpl_var weekstart_year> - <tmpl_var weekstop_day> <tmpl_var weekstop_monthname> <tmpl_var weekstop_year>

en: Welcome to <tmpl_var programname escape="html">!
pt: Bem-vindo ao <tmpl_var programname escape="html">!

en: Welsh
pt: Galês

en: West Africa
pt: África do Sul

en: Western Frisian
pt: Frísio ocidental

en: Western Sahara
pt: Saara Ocidental

en: When this feature is enabled you may login to <tmpl_var programname escape="js"> without re-entering your username and password, but only if you did not logout of your previous session and that session has not timed out.
    
    DO NOT ENABLE THIS FEATURE ON A PUBLIC COMPUTER or others will gain access to your account.
pt: Com este recurso habilitado você pode se conectar ao <tmpl_var programname escape="js"> sem redigitar seu nome de usuário e senha, mas apenas se você não fez logout na sessão anterior ou a ela expirou por tempo.
    
    NÃO HABILITE ESTE RECURSO EM UM COMPUTADOR PÚBLICO ou outras pessoas terão acesso à sua conta de email.

en: Whitelist Email Address
pt: Desbloqueia Endereço de Email

en: Width
pt: Largura

en: Word Document Preview
pt: Visualizar Documento Word

en: Work
pt: Trabalho

en: Work Information
pt: Informação de Trabalho

en: X.509 Public Key Certificate
pt: Certificado de Chave Pública X.509

en: Year <tmpl_var next_year escape="html">
pt: Ano <tmpl_var next_year escape="html">

en: Year <tmpl_var prev_year escape="html">
pt: Ano <tmpl_var prev_year escape="html">

en: Year <tmpl_var year>
pt: Ano <tmpl_var year>

en: Year View
pt: Ano

en: Year view
pt: Ano

en: Yearview <tmpl_var weekstart_year escape="html">
pt: Ano <tmpl_var weekstart_year escape="html">

en: Yearview <tmpl_var weekstop_year escape="html">
pt: Ano <tmpl_var weekstop_year escape="html">

en: Yearview <tmpl_var year>
pt: Ano <tmpl_var year>

en: Yearview <tmpl_varyear>
pt: Ano <tmpl_varyear>

en: Yearview Year <tmpl_var year>
pt: Visualiza Ano <tmpl_var year>

en: Yemen
pt: Iêmen

en: Yes
pt: Sim

en: Yiddish
pt: Iídiche

en: Yoruba
pt: Ioruba

en: You are not allowed to connect from this client domain:
pt: Você não tem permissão para conectar a partir deste domínio:

en: You are not allowed to connect from this client ip:
pt: Você não tem permissão para conectar a partir deste endereço IP:

en: You are not allowed to send messages to this email address:
pt: Você não tem permissão para enviar mensagens para este endereço de email:

en: You do not have permission to edit the global addressbook.
pt: Você não tem permissão para editar a lista de contatos global.

en: You must fill in the longitude and latitude before any maps or photos can be viewed.
pt: Você deve preencher a longitude e a latitude antes que qualquer mapa ou imagens possam ser vistos.

en: Your INBOX has exceeded the spool limit (<tmpl_var spoollimit escape="js"> kB). Please move some messages from your INBOX to other folders.
pt: Sua Caixa de Entrada atingiu o limite de spool (<tmpl_var spoollimit escape="js"> kB). Por favor mova algumas mensagens da Caixa de Entrada para outras pastas.

en: Your message:
pt: Sua Mensagem:

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt: Zimbábue

en: Zip the selected item(s)?
pt: Criar ZIP do(s) item(s) selecionado(s)?

en: [Delete]
pt: [Excluir]

en: [Preview]
pt: [Visualizar]

en: a custom name
pt: um nome personalizado

en: a description of the source url
pt: uma descrição da url de origem

en: abc, inc.
pt: abc ltda.

en: about <tmpl_var programname escape="html">
pt: sobre <tmpl_var programname escape="html">

en: accounting, european division
pt: contabilidade, divisão européia

en: add
pt: adicionar

en: add an attachment from a url
pt: anexar de uma url

en: add an attachment from the webdisk
pt: anexar do webdisk

en: add another address
pt: adiciona outro endereço

en: add another custom property
pt: adicionar outra propriedade

en: add another custom value
pt: adiciona outra propriedade

en: add another division
pt: adiciona outra divisão

en: add another email address
pt: adiciona outro endereço de email

en: add another nickname
pt: adicionar outro apelido

en: add another set of work information
pt: adicionar outro grupo de informações de trabalho

en: add another telephone number
pt: adiciona outro telefone

en: add another website
pt: adicionar outro website

en: add event
pt: adicionar evento

en: add new agent
pt: adicionar novo agente

en: add/modify
pt: adiciona/modifica

en: addressbook
pt: lista de contatos

en: addressbook search
pt: procura contatos

en: advanced search
pt: procura avançada

en: age
pt: idade

en: all attachments
pt: todos anexos

en: all headers
pt: cabeçalho completo

en: all members
pt: todos membros

en: and
pt: e

en: answered
pt: respondida

en: at SMTP port:
pt: na porta SMTP:

en: attachment
pt: anexo

en: attachments
pt: anexos

en: back to <tmpl_var abookfolder_label escape="html">
pt: voltar para <tmpl_var abookfolder_label escape="html">

en: back to <tmpl_var callerfoldername escape="html"> folder
pt: voltar para pasta <tmpl_var callerfoldername escape="html">

en: back to All Addressbooks
pt: volta a Todas Listas de Contatos

en: back to Draft folder
pt: volta à pasta Rascunho

en: back to Inbox
pt: volta à caixa de Entrada

en: back to Saved folder
pt: volta à pasta Gravadas

en: back to Sent folder
pt: volta à pasta Enviadas

en: back to Spam folder
pt: volta à pasta Spam

en: back to Trash folder
pt: volta à pasta Lixeira

en: back to Virus folder
pt: volta à pasta Vírus

en: back to addressbook
pt: volta à lista de contatos

en: back to addressbook listing
pt: volta à listagem de contatos

en: back to all addressbooks
pt: volta à lista de contatos

en: back to calendar
pt: volta ao calendário

en: back to message listing
pt: volta à lista de mensagens

en: back to message reading
pt: volta à leitura de mensagem

en: back to preferences
pt: volta à preferências

en: back to the Global Addressbook
pt: volta à Listas de Contatos Global

en: back to the Global LDAP Addressbook
pt: volta à Lista de Contatos Global LDAP

en: back to user preferences
pt: volta à preferências

en: back to webdisk
pt: volta ao webdisk

en: block SMTP relay <tmpl_var smtprelay escape="html">
pt: bloquear relay SMTP <tmpl_var smtprelay escape="html">

en: block SMTP relay <tmpl_var smtprelay escape="js">?
pt: bloquear relay SMTP <tmpl_var smtprelay escape="js">?

en: block email <tmpl_var fromaddress escape="html">
pt: bloquear email <tmpl_var fromaddress escape="html">

en: block email <tmpl_var fromaddress escape="js">?
pt: bloquear email <tmpl_var fromaddress escape="js">?

en: body and attachments (decoded)
pt: corpo e anexos (decodificados)

en: body and attachments (raw)
pt: corpo e anexos (originais)

en: body links
pt: links no corpo da mensagem

en: body text (html removed)
pt: texto da mensagem (removido html)

en: browser javascript support level
pt: nível de suporte a javascript do navegador

en: calendar
pt: calendário

en: cancel
pt: cancelar

en: cancel and return to parent
pt: cancela e retorna ao superior

en: car
pt: veicular

en: cell
pt: celular

en: change password
pt: altera senha

en: character set: <tmpl_var messagecharset escape="html">
pt: tabela de caracteres: <tmpl_var messagecharset escape="html">

en: check again
pt: verificar novamente

en: check/uncheck all boxes for Bcc
pt: marca/desmarca todas seleções de Bcc

en: check/uncheck all boxes for Cc
pt: marca/desmarca todas seleções de Cc

en: check/uncheck all boxes for To
pt: marca/desmarca todas seleções de Para

en: check/uncheck all boxes for export
pt: marca/desmarca todas seleções para exportar

en: check/uncheck all boxes for group membership
pt: marca/desmarca todas seleções para participação no grupo

en: check/uncheck all boxes for move, copy, or delete
pt: marca/desmarca todas seleções para mover, copiar ou excluir

en: choose a file type to add
pt: selecione um tipo de arquivo para adicionar

en: city
pt: cidade

en: clear
pt: limpar

en: clear all checked
pt: desmarca tudo

en: clear all stationery
pt: apaga todo modelo

en: clear all stationery?
pt: apaga todo modelo?

en: clear this input
pt: limpar esta informação

en: click to continue
pt: clique para continuar

en: click to retrieve mail from this account
pt: clique para baixar emails desta conta

en: click to see the BSD License
pt: clique para ver a Licença BSD

en: close
pt: fechar

en: close the keyboard
pt: fecha o teclado

en: collapse all contacts
pt: fechar todos contatos

en: collapse this contact
pt: fechar este contato

en: compose message
pt: compor mensagem

en: compose message to <tmpl_var from_address escape="html">
pt: compor mensagem para <tmpl_var from_address escape="html">

en: compose message to <tmpl_var to_address escape="html">
pt: compor mensagem para <tmpl_var to_address escape="html">

en: compose new message
pt: compor nova mensagem

en: contact details
pt: detalhes do contato

en: contains
pt: contém

en: copy
pt: copiar

en: country
pt: país

en: create a new filter rule like this one
pt: criar uma nova regra de filtro como esta

en: create new addressbook
pt: cria nova lista de contatos

en: custom values
pt: conteúdo personalizado

en: date from subject size
pt: data remetente assunto tamanho

en: date subject from size
pt: data assunto remetente tamanho

en: day
pt: dia

en: dayview
pt: visualiza dia

en: dd-mm-yyyy
pt: dd-mm-aaaa

en: dd.mm.yyyy
pt: dd.mm.aaaa

en: dd/mm/yyyy
pt: dd/mm/aaaa

en: dead keys
pt: teclas de acento

en: decrease keyboard size
pt: diminui teclado

en: delete
pt: excluir

en: delete all non-text attachments
pt: excluir todos anexos não-texto

en: delete all non-text attachments?
pt: excluir todos anexos não-texto?

en: delete event
pt: excluir evento

en: delete selected contacts
pt: excluir contatos selecionados

en: delete this attachment
pt: excluir este anexo

en: delete this division
pt: excluir esta divisão

en: delete this entire work grouping
pt: excluir todo esta classificação de trabalho

en: delete this sound
pt: excluir este áudio

en: display html as html
pt: apresentar html como html

en: display html as text
pt: mostrar html como texto

en: display number pad
pt: mostra teclado numérico

en: display virtual keyboard interface
pt: mostra teclado virtual

en: does not contain
pt: não contém

en: domestic address
pt: endereço residencial

en: done
pt: concluído

en: download
pt: baixar

en: download &quot;<tmpl_var subject escape="html">.msg&quot;
pt: baixar &quot;<tmpl_var subject escape="html">.msg&quot;

en: download <tmpl_var foldername escape="html">
pt: baixar <tmpl_var foldername escape="html">

en: download Draft
pt: baixar Rascunhos

en: download Inbox
pt: baixar Caixa de Entrada

en: download Saved
pt: baixar Gravadas

en: download Sent
pt: baixar Enviadas

en: download Spam
pt: baixar Spam

en: download Trash
pt: baixar Lixeira

en: download Virus
pt: baixar Vírus

en: download all non-text attachments
pt: baixar todos anexos não-texto

en: download this agent
pt: baixar este agente

en: download this attachment
pt: baixar este anexo

en: download this privacy key
pt: baixar esta chave de privacidade

en: edit
pt: editar

en: edit contact
pt: editar contato

en: edit contact in addressbook &quot;<tmpl_var xowmbook escape="html">&quot;
pt: editar este contato na lista de contatos &quot;<tmpl_var xowmbook escape="html">&quot;

en: edit draft
pt: editar rascunho

en: edit event
pt: editar evento

en: edit personal email addresses
pt: editar endereços de email pessoais

en: edit spam preferences
pt: editar preferências de spam

en: edit spamassassin blacklist
pt: editar lista de bloqueio do spamassassin

en: edit spamassassin rules
pt: edita regras de spamassassin

en: edit spamassassin whitelist
pt: editar lista de desbloqueio do spamassassin

en: edit stationery
pt: editar modelo

en: edit this account
pt: editar esta conta

en: edit this filter rule
pt: editar esta regra de filtro

en: empty folder
pt: esvaziar pasta

en: ends with
pt: termina com

en: enter a url to the file (http://...)
pt: informe um url para o arquivo (http://...)

en: every hour | every %d hours
pt[0]: de hora em hora
pt[1]: a cada %d horas

en: every minute | every %d minutes
pt[0]: de minuto em minuto
pt[1]: a cada %d minutos

en: exit status
pt: edita status

en: exit status:
pt: estado apos a saida:

en: expand all contacts
pt: abrir todos contatos

en: expand this contact
pt: abrir este contato

en: export
pt: exportar

en: export contacts
pt: exportar contatos

en: extract
pt: extrair

en: file icon
pt: ícone de arquivo

en: find your geographic position
pt: encontrar sua posição geográfica

en: first
pt: primeiro

en: follow down
pt: sequência reversa

en: follow up
pt: sequência

en: forward
pt: encaminhar

en: forward as attachment
pt: encaminhar como anexo

en: forward as original
pt: encaminhar como original

en: from subject date size
pt: remetente assunto data tamanho

en: go to parent directory
pt: ir ao diretório superior

en: go to the home directory
pt: ir ao diretório home

en: go to top
pt: ir ao topo

en: group
pt: grupo

en: header
pt: cabeçalho

en: home
pt: residência

en: home address
pt: endereço residencial

en: home directory
pt: diretório home

en: http://www.example.com
pt: http://www.exemplo.com.br

en: http://www.example.com/mycard.vcf
pt: http://www.exemplo.com.br/meucartao.vcf

en: ignore case
pt: ignorar maiúscula/minúscula

en: import
pt: Importar

en: import address <tmpl_var fromaddress escape="html">
pt: importar endereço <tmpl_var fromaddress escape="html">

en: import contact
pt: importar contato

en: import contacts
pt: importar contatos

en: import this contact to your addressbook
pt: gravar este contato na sua lista de contatos

en: important
pt: importante

en: increase keyboard size
pt: aumentar teclado

en: intercalary
pt: intercalado

en: international address
pt: endereço internacional

en: is
pt: é

en: is not
pt: não é

en: jump to the top of the page
pt: ir para o topo da página

en: keyboard
pt: teclado

en: last
pt: último

en: last name:<i>von Trapp</i>&nbsp;&nbsp;&nbsp;sort override:<i>Trapp</i>
pt: último nome:<i>von Trapp</i>&nbsp;&nbsp;&nbsp;priorizar ao ordenar:<i>Trapp</i>

en: learn ham
pt: aprender ham

en: learn spam
pt: aprender spam

en: list archive
pt: listar comprimido

en: listview
pt: lista

en: mail filter setup
pt: configuração de filtro de mensagens

en: make label
pt: criar rótulo

en: make pdf
pt: criar pdf

en: make postscript
pt: criar postscript

en: make thumbnails
pt: criar miniaturas

en: manage addressbooks
pt: gerenciar lista de contatos

en: manage folders
pt: configurar pastas

en: manager, executive, etc
pt: gerente, executivo, etc

en: mark all read
pt: marcar todas como lidas

en: mark as read
pt: marcar como lida

en: mark as unread
pt: marcar como não lida

en: matches regular expression
pt: coincide com expressão regular

en: message
pt: mensagem

en: message service
pt: serviço de mensagens

en: middle
pt: nome do meio

en: mini search icon
pt: mini ícone de procura

en: mm-dd-yyyy
pt: mm-dd-aaaa

en: mm.dd.yyyy
pt: mm.dd.aaaa

en: mm/dd/yyyy
pt: mm/dd/aaaa

en: month
pt: mês

en: monthview
pt: visualiza mês

en: more events...
pt: mais eventos...

en: move
pt: mover

en: move selected messages to trash
pt: mover mensagens selecionadas para a lixeira

en: move to trash
pt: mover para lixeira

en: ms word preview
pt: pré-visualização ms word

en: new contact
pt: novo contato

en: new file
pt: novo arquivo

en: new folder
pt: nova pasta

en: new group
pt: novo grupo

en: next message
pt: próxima mensagem

en: next page
pt: próxima página

en: next week
pt: próxima semana

en: no conversion
pt: sem conversão

en: no filter rules exist
pt: não há regras de filtro

en: no global filter rules exist
pt: não há regras de filtro globais

en: no keys exist for this contact
pt: não há chaves para este contato

en: no next message
pt: sem próxima mensagem

en: no next page
pt: sem próxima página

en: no one acts on behalf of this contact
pt: ninguém age por este contato

en: no previous message
pt: sem mensagem anterior

en: no previous page
pt: sem página anterior

en: none
pt: nenhum

en: number of active sessions in the past 1, 5, 15 minutes
pt: número de sessões ativas nos últimos 1, 5, 15 minutos

en: off
pt: desligado

en: on
pt: ligado

en: or upload the file directly
pt: ou faça o upload do arquivo diretamente

en: owner: <tmpl_var ownerstr escape="html"> group: <tmpl_var groupstr escape="html">
pt: proprietário: <tmpl_var ownerstr escape="html"> grupo: <tmpl_var groupstr escape="html">

en: parcel delivery address
pt: endereço de entrega de correio

en: phonetic pronunciation:
pt: pronúncia fonética

en: play pronunciation sound
pt: tocar áudio de pronúncia

en: postal address
pt: endereço postal

en: postoffice box
pt: caixa postal

en: prefix
pt: prefixo

en: preparing selections, please wait...
pt: preparando seleções, por favor aguarde...

en: preview
pt: pré-visualiza

en: preview this attachment
pt: prever este anexo

en: previous message
pt: mensagem anterior

en: previous page
pt: página anterior

en: previous week
pt: semana anterior

en: print
pt: imprime

en: read full note
pt: ler nota completa

en: rebuild index
pt: reconstruir índice

en: received <tmpl_var messagedatereceived escape="html">
pt: recebida <tmpl_var messagedatereceived escape="html">

en: refresh
pt: atualiza

en: remote images have been blocked to protect your privacy. click here to view them.
pt: Imagens remotas foram bloqueadas para proteger sua privacidade. Clique aqui para vê-las.

en: rename
pt: renomeia

en: reply
pt: responder

en: reply all
pt: responder a todos

en: retrieve pop3 mail
pt: baixar mensagens POP3

en: save
pt: grava

en: save and return to parent
pt: gravar e retornar para o anterior

en: save draft
pt: grava rascunho

en: save this attachment to your webdisk
pt: gravar este anexo no seu webdisk

en: save to webdisk
pt: grava no webdisk

en: search
pt: procura

en: search for messages from <tmpl_var from_address escape="html">
pt: procurar mensagens de <tmpl_var from_address escape="html">

en: search for messages to same recipients
pt: procurar mensagens para mesmos destinatários

en: search for messages with this subject
pt: procurar mensagens com esse assunto

en: search google for <tmpl_var fromaddress escape="html">
pt: procurar no google por <tmpl_var fromaddress escape="html">

en: select keyboard layout
pt: seleciona formato de teclado

en: select members from addressbook
pt: seleciona membros da lista de contatos

en: send
pt: envia

en: sent <tmpl_var messagedatesent escape="html">
pt: enviada <tmpl_var messagedatesent escape="html">

en: session timeout
pt: sessão expirou

en: show a map of this location
pt: mostra mapa desta localização

en: show a satellite photo of this location
pt: mostrar imagem de satélite deste local

en: show hidden files
pt: mostra arquivos ocultos

en: show thumbnails
pt: mostra miniaturas

en: show timezone map
pt: mostra mapa de fusos horários

en: simple attachments
pt: anexos simples

en: simple headers
pt: cabeçalho simples

en: single line match
pt: coincide linha única

en: single page
pt: página única

en: sort alphanumerically
pt: ordem alfanumerica

en: sort by categories ascending
pt: ordem por categoria

en: sort by categories descending
pt: ordem decrescente por categoria

en: sort by email ascending
pt: ordem por email

en: sort by email descending
pt: ordem decrescente por email

en: sort by filename
pt: ordem por nome de arquivo

en: sort by first name ascending
pt: ordem por nome

en: sort by first name descending
pt: ordem decrescente por nome

en: sort by full name ascending
pt: ordem por nome completo

en: sort by full name descending
pt: ordem decrescente por nome completo

en: sort by last modified timestamp
pt: ordem por data/hora de alteração

en: sort by last name ascending
pt: ordem por sobrenome

en: sort by last name descending
pt: ordem decrescente por sobrenome

en: sort by middle name ascending
pt: ordem por nome do meio

en: sort by middle name descending
pt: ordem decrescente por nome do meio

en: sort by name prefix ascending
pt: ordem por prefixo

en: sort by name prefix descending
pt: ordem decrescente por prefixo

en: sort by name suffix ascending
pt: ordem por sufixo

en: sort by name suffix descending
pt: ordem decrescente por sufixo

en: sort by newest first
pt: mais recente primeiro

en: sort by newest threads first
pt: conversações mais recentes primeiro

en: sort by note ascending
pt: ordem por notas

en: sort by note descending
pt: ordem decrescente por notas

en: sort by oldest first
pt: mais antigo primeiro

en: sort by oldest threads first
pt: conversações mais antigas primeiro

en: sort by permissions
pt: ordem por permissões

en: sort by phone number ascending
pt: ordem por telefone

en: sort by phone number descending
pt: ordem decrescente por telefone

en: sort by received date
pt: ordem por data de recebimento

en: sort by recipient
pt: ordem por destinatário

en: sort by sender
pt: ordem por remetente

en: sort by sent date
pt: ordem por data de envio

en: sort by size
pt: ordem por tamanho

en: sort by size largest first
pt: ordem decrescente por tamanho

en: sort by size smallest first
pt: ordem por tamanho

en: sort by status (unread first)
pt: ordem por status (não lidas primeiro)

en: sort by subject
pt: ordem por assunto

en: sort reverse alphanumerically
pt: ordem decrescente alfanumérica

en: spamassassin user preferences
pt: preferências de usuário do spamassassin

en: spellcheck
pt: verifica ortografia

en: ssh terminal
pt: terminal ssh

en: starts with
pt: inicia com

en: state/province
pt: estado/província

en: status unread first
pt: não lidas primeiro

en: street address
pt: logradouro

en: subject from date size
pt: assunto remetente data tamanho

en: suffix
pt: sufixo

en: suite, apartment, etc.
pt: suite, apartamento, etc

en: symlink
pt: link simbólico

en: system
pt: sistema

en: terminated by signal
pt: finalizado com sinal

en: terminated by signal:
pt: finalizado com sinal:

en: test sound
pt: testa áudio

en: this message has attachments
pt: esta mensagem contém anexos

en: timezone map
pt: mapa de fuso horário

en: undisclosed-recipients
pt: destinatários-ocultos

en: unknown agent type
pt: tipo de agente desconhecido

en: unknown key type
pt: tipo de chave desconhecida

en: unrecognized ms-tnef encapsulated data
pt: dados encapsulados ms-tnef não reconhecidos

en: update index
pt: atualiza índice

en: update map
pt: atualiza mapa

en: used by external programs to identify this card
pt: usado por programas externos para identificar este cartão

en: user preferences
pt: preferências de usuário

en: v.p., research and development
pt: v.p., pesquisa e desenvolvimento

en: vCard Information
pt: Informação do vCard

en: vCard Source Name
pt: Nome da Origem do vCard

en: vCard Source URL
pt: URL da Origem do vCard

en: version
pt: versão

en: video
pt: vídeo

en: view all checked
pt: ver todos marcados

en: view history
pt: ver histórico

en: view larger
pt: ver maior

en: view messages
pt: ver mensagens

en: view more recipients
pt: ver mais destinatários

en: view this addressbook
pt: ver esta lista de endereços

en: view week <tmpl_var labeltext escape="html">
pt: visualizar semana <tmpl_var labeltext escape="html">

en: virtual domain user management
pt: gerenciamento de usuário de domínio virtual

en: voice
pt: voz

en: wait %d second after login to fetch | wait %d seconds after login to fetch
pt[0]: aguardar %d segundo após login para baixar
pt[1]: aguardar %d segundos após login para baixar

en: was read on:
pt: foi lida em:

en: weekview
pt: semana

en: work
pt: trabalho

en: work address
pt: endereço de trabalho

en: write mail to <tmpl_var email escape="html">
pt: compor mensagem para <tmpl_var email escape="html">

en: write mail to all group members
pt: compor mensagem para todos membros do grupo

en: write mail to group member <tmpl_var email escape="html">
pt: compor mensagem para membro <tmpl_var email escape="html"> do grupo

en: year
pt: ano

en: yearview
pt: ano

en: yyyy-mm-dd
pt: aaaa-mm-dd

en: yyyy.mm.dd
pt: aaaa.mm.dd

en: yyyy/mm/dd
pt: aaaa/mm/dd

en: zip/postcode
pt: CEP/Código postal
