OpenWebMail - en to it translation catalogue (1550 entries)

en: # Message forwarded as attachment
it: # Messaggio inoltrato come allegato

en: %d Directory | %d Directories
it[0]: %d Cartella
it[1]: %d Cartelle

en: %d address per page | %d addresses per page
it[0]: %d indirizzo per pagina
it[1]: %d indirizzi per pagina

en: %d byte snipped ... | %d bytes snipped ...
it[0]: %d byte ridotti ...
it[1]: %d bytes ridotti ...

en: %d character | %d characters
it[0]: %d carattere
it[1]: %d caratteri

en: %d day | %d days
it[0]: %d giorno
it[1]: %d giorni

en: %d item could not be changed by chmod | %d items could not be changed by chmod
it[0]: %d oggetto non ha potuto essere cambiato da chmod
it[1]: %d oggetti non hanno potuto essere cambiati da chmod

en: %d match found | %d matches found
it[0]: %d voce trovata
it[1]: %d voci trovate

en: %d message | %d messages
it[0]: %d messaggio
it[1]: %d messaggi

en: %d message per page | %d messages per page
it[0]: %d messaggio per pagina
it[1]: %d messaggi per pagina

en: %d minute | %d minutes
it[0]: %d minuto
it[1]: %d minuti

en: %d point | %d points
it[0]: %d punto
it[1]: %d punti

en: %d second | %d seconds
it[0]: %d secondo
it[1]: %d secondi

en: %d unread | %d unread
it[0]: %d non letto
it[1]: %d non letti

en: 'S','M','T','W','T','F','S'
it: 'D','L','M','M','G','V','S'

en: 'Sorry, ' + selectedmonth + ' only has ' + daysinmonth + ' days in ' + formYear + '.
    Changing the day to ' + daysinmonth + '.'
it: 'Spiacente, ' + selectedmonth + ' ha solo ' + daysinmonth + ' giorni in ' + formYear + '.
    Modifico giorni a ' + daysinmonth + '.'

en: 'session time: ' + (remainingseconds - 5) + ' seconds left'
it: 'ora sessione: ' + (remainingseconds - 5) + ' secondi rimanenti'

en: (no subject)
it: (senza soggetto)

en: -- Stationery for Reply --
it: -- Modelli di risposta --

en: -- User Defined --
it: -- Definito dall'utente --

en: -- read only --
it: -- solo lettura --

en: ------- End of Forwarded Message -------
it: ------- Fine del Messaggio Inoltrato -------

en: ------- End of Original Message -------
it: ------- Fine del Messaggio Originale -------

en: ---------- Forwarded Message -----------
it: ---------- Messaggio Inoltrato -----------

en: ---------- Original Message -----------
it: ---------- Messaggio Originale -----------

en: --DELETE--
it: --CANCELLA--

en: --FORWARD--
it: --INOLTRA--

en: --LEARN HAM--
it: --TRATTA COME NON SPAM--

en: --LEARN SPAM--
it: --TRATTA COME SPAM--

en: --MARK AS READ--
it: --IMPOSTA COME GIA' LETTO--

en: --MARK AS UNREAD--
it: --IMPOSTA COME ANCORA NON LETTO--

en: 1. Browse for the file you are importing:
it: 1. Seleziona il file da importare:

en: 1. Select the contacts that you want to download from the list above.
it: 1. Seleziona dalla lista qui sopra i contatti da desideri scaricare.

en: 12 hour
it: 12 ore

en: 2. Choose the format of your import file (character set is optional):
it: 2. Seleziona il formato del file da importare (il tipo di carattere é opzionale):

en: 2. Select an export format:
it: 2. Seleziona il formato di esportazione:

en: 24 hour
it: 24 ore

en: 3. Choose a destination addressbook for the imported data:
it: 3. Seleziona la rubrica di destinazione per i contatti importati:

en: <a href="http://openwebmail.acatysmoof.com" target="_blank"><tmpl_var programname escape="html"></a> version <tmpl_var programversion escape="html">
it: <a href="http://openwebmail.acatysmoof.com" target="_blank"><tmpl_var programname escape="html"></a> versione <tmpl_var programversion escape="html">

en: <tmpl_var attfiles_totalsize_kb escape="html"> Kb<tmpl_if attachments_limit> of <tmpl_var attachments_limit escape="html"> Kb</tmpl_if> Total
it: <tmpl_var attfiles_totalsize_kb escape="html"> Kb<tmpl_if attachments_limit> di <tmpl_var attachments_limit escape="html"> Kb</tmpl_if> Totali

en: <tmpl_var availableattspace escape="html"> KB Available
it: <tmpl_var availableattspace escape="html"> KB Disponibili

en: <tmpl_var availablefreespace escape="html"> KB Available
it: <tmpl_var availablefreespace escape="html"> KB Disponibili

en: <tmpl_var programname escape="html"> Error
it: <tmpl_var programname escape="html"> Errore

en: A contact contains a property with illegal characters in the property group:
it: il contatto ha un carattere illegale nella proprietá del gruppo:

en: A contact contains a property with illegal characters in the property type:
it: il contatto ha un carattere illegale nel tipo di proprietá:

en: A contact group name contains an invalid carriage return:
it: Un nome di gruppo nei contatti contiene un ritorno a capo non permesso

en: A contact property type contains an invalid carriage return:
it: Una proprieta' del contatto contiene un ritorno a capo non permesso:

en: A file must be selected for import.
it: Un file da importare deve essere selezionato.

en: A popup window has been blocked.
    Please unblock popups and try again.
it: Un finestra di popup é stata bloccata.
    Prova a permettere i popup prima di riprovare.

en: A valid xowmuid must be provided.
it: Bisogna fornire un valido numero massimo di xowmuid.

en: ACTIVE SESSIONS
it: SESSIONI ATTIVE

en: Abkhazian
it: Abkhazia

en: About
it: Informazioni

en: Access Classification
it: Classificazione accesso

en: Access denied: all modules are disabled.
it: Accesso negato: tutti i moduli sono disabilitati.

en: Access denied: the addressbook module is not enabled.
it: Accesso negato: il modulo rubrica non é abilitato.

en: Access denied: the advanced search module is not enabled.
it: Accesso negato: il modulo ricerca avanzata non é abilitato.

en: Access denied: the calendar module is not enabled.
it: Accesso negato: il modulo calendario non é abilitato.

en: Access denied: the operation is not allowed.
it: Accesso negato: l'operazione non é consentita.

en: Access denied: the session id is not properly defined.
it: Accesso negato: l'identificativo della sessione non é stato definito correttamente.

en: Access denied: the webdisk module is not enabled.
it: Accesso negato: il modulo webdisk non é abilitato.

en: Access denied: the webmail module is not enabled.
it: Accesso negato: il modulo webmail non é abilitato.

en: Access denied: your request did not come from the same ip address that initiated this session.
it: Accesso negato: la richiesta non proviene dallo stesso indirizzo IP che ha iniziato la sessione.

en: Access denied: your request did not contain the proper session id cookie.
it: Accesso negato: la richiesta non contiene la stessa sessione identificativa definita nel cookie.

en: Access to hidden files has been disabled.
it: L'accesso a file nascosti é stato disabilitato.

en: Access to special unix file types has been disabled.
it: L'accesso ai tipi di file speciali unix é stato disabilitato.

en: Access to symbolic links has been disabled.
it: L'accesso ai collegamenti simbolici é stato disabilitato.

en: Access to the log file is not allowed.
it: L'accesso ai file di log non é consentito.

en: Access to the sessions directory is not allowed.
it: L'accesso alla cartella delle sessioni non é consentito.

en: Action
it: Azione

en: Action Messages
it: Azione Messaggi

en: Action has illegal characters.
it: L'azione ha un carattere illegale

en: Actions
it: Azioni

en: Active Developers
it: Sviluppatori Attivi

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Calendar Entry
it: Aggiungi un evento nel calendario

en: Add Files to This Contact
it: Aggiungi file a questo contatto

en: Add New User Folder
it: Aggiungi una nuova cartella utente

en: Add attachment failed.<br>The attachment limit of <tmpl_var attachments_limit escape="js"> Kb was reached.
it: Aggiunta allegato fallita.<br>Il limite massimo di <tmpl_var attachments_limit escape="js"> Kb per allegato é stato raggiunto.

en: Add from Webdisk
it: Aggiungi al webdisk

en: Add/Modify
it: Aggiungi/Modifica

en: Address Full
it: Indirizzo intero

en: Address: City
it: Indirizzo: Cittá

en: Address: Country
it: Indirizzo: Stato

en: Address: P.O. Box
it: Indirizzo: Casella postale

en: Address: State / Province
it: Indirizzo: Regione / Provincia

en: Address: Street
it: Indirizzo: via

en: Address: Suite / Apartment
it: Indirizzo: stanza / appartamento

en: Address: Zip / Postal Code
it: Indirizzo: CAP / codice postale

en: Addressbook
it: Rubrica

en: Addressbook Name
it: Nome Rubrica

en: Addressbook Options
it: Opzioni Rubrica

en: Addressbook already exists:
it: La rubrica é giá esistente:

en: Addressbook button position:
it: Posizione del pulsante di rubrica:

en: Addressbook default filter:
it: filtro predefinito della Rubrica :

en: Addressbook: <tmpl_var abookfolder_label escape="html">
it: Rubrica: <tmpl_var abookfolder_label escape="html">

en: Addressbook: All Addressbooks
it: Rubrica: tutte le rubriche

en: Addressbook: Global Addressbook
it: Rubrica: Rubrica globale

en: Addressbook: Global LDAP Addressbook
it: Rubrica: Rubrica Globale LDAP

en: Addresses
it: Indirizzi

en: Addresses displayed per page:
it: Indirizzi visualizzati per pagina:

en: Advanced Search
it: Ricerca Avanzata

en: After addressbook entries
it: Dopo le voci nella rubrica

en: After mail edit area
it: Dopo il campo di composizione email

en: Agent vCard (vcf)
it: Agente vCard (vcf)

en: Agents
it: Agenti

en: Alaska-Hawaii Standard
it: Alaska-Hawaii ora solare

en: Albanian
it: Albanese

en: All
it: Tutti

en: All Addressbooks
it: Tutte le rubriche

en: All Day
it: Tutto il giorno

en: All Members
it: Tutti i membri

en: All addressbooks are read-only.
it: Tutte le rubriche sono di sola lettura

en: All addressbooks are readonly, create a new one?
it: Tutte le rubriche sono di sola lettura, crearne una nuova?

en: All addressbooks are readonly, please create a new one
it: Tutte le rubriche sono di sola lettura, per favore creane una nuova

en: All changes to this agent will be lost, continue?
it: Tutte le modifiche a questo agente an dranno perse, continuare?

en: All checked selections have been cleared.
it: Tutte le selezioni sono state rimosse.

en: All data must be saved before viewing or creating an agent card. Save and continue?
it: Tutti i dati devono essere salvati prima di creare o visualizzare una carta agente. Salva e continua?

en: All headers
it: Tutte le intestazioni

en: All new messages in Inbox
it: Tutti i nuovi messaggi nell'Inbox

en: American Samoa
it: Samoa Americane

en: Amharic
it: Amarico

en: An import destination must be chosen.
it: Specifica una destinazione per l'importazione.

en: An import format must be chosen.
it: Specifica un formato d'importazione.

en: An unknown error has occured.
it: Si é verificato un errore sconosciuto

en: Antarctica
it: Antartica

en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

en: Antilles
it: Antille

en: April
it: Aprile

en: Arabic
it: Arabico

en: Archive contents:
it: Contenuto archivio:

en: Archive name:
it: Nome archivio:

en: Are you sure you want to clear all checked boxes?
it: Sei sicuro/a di voler annullare tutte le selezioni?

en: Are you sure you want to copy selected contacts?
it: Sei sicuro/a di voler copiare i contatti selezionati?

en: Are you sure you want to copy the selected message(s)?
it: Sei sicuro/a di voler copiare i messaggi selezionati?

en: Are you sure you want to copy this message?
it: Sei sicuro/a di voler copiare questo messaggio?

en: Are you sure you want to delete selected contacts?
it: Sei sicuro/a di voler cancellare i contatti selezionati?

en: Are you sure you want to delete this folder and all its contents?
it: Sei sicuro/a di voler cancellare questa cartella e tutto il suo contenuto?

en: Are you sure you want to delete this item?
it: Sei sicuro/a di voler cancellare questo oggetto?

en: Are you sure you want to move selected contacts?
it: Sei sicuro/a di voler spostare i contatti selezionati?

en: Are you sure you want to move the selected message(s)?
it: Sei sicuro/a di voler spostare il messaggio/i selezionato/i?

en: Are you sure you want to move this message?
it: Sei sicuro/a di voler spostare questo messaggio?

en: Armenian
it: Armeno

en: Ask to confirm
it: Chiedi conferma

en: At beginning
it: All'inizio

en: At bottom
it: Sotto

en: At end
it: Alla fine

en: At least one name attribute of a contact must be defined.
it: Almeno un nome del contatto dev'essere specificato.

en: At top
it: All'inizio

en: Atlantic Daylight
it: Atlantico ora legale

en: Atlantic Standard
it: Atlantico ora solare

en: Attachment
it: Allegato

en: Attachment Filename
it: Nome del file allegato

en: Attachment Limit Reached
it: Hai raggiunto la dimensione massima dell'allegato

en: Attachment Space Available: <tmpl_var attspaceavailable_kb escape="html"> Kb
it: Dimensione disponibile per gli allegati: <tmpl_var attspaceavailable_kb escape="html"> Kb

en: Attachment file can no longer be found:
it: Il file in allegato non é piú disponibile:

en: Attachment not found.
it: Allegato non trovato.

en: Attachment:
it: Allegato:

en: Attention <tmpl_var useremail escape="html">,<br><br>You have been idle for a long time. If no more action is taken this session will end in 60 seconds.
it: Attenzione <tmpl_var useremail escape="html">,<br><br>Sei rimasto/a inattivo/a per molto tempo. Se nessun'altra azione verrá intrapresa, questa sessione terminerá in 60 secondi.

en: August
it: Agosto

en: Australia Central Standard
it: Australia Centrale ora solare

en: Australia Eastern Standard
it: Australia dell'est ora solare

en: Australia Eastern Summer
it: Australia Orientale Estate

en: Auto Reply Text (500 characters or less)
it: Testo di risposta automatica (massimo 500 caratteri)

en: Auto Reply:
it: Risposta Automatica:

en: Auto Selected
it: Selezione Automatica

en: Auto fetch POP3 at login:
it: Scaricamento automatico messaggi da POP3 dopo il login:

en: Auto-refresh message listing:
it: Aggiornamento automatico della lista dei messaggi:

en: Automatic CC:
it: CC Automatico:

en: Avaric
it: Avaro

en: Avestan
it: Avestico

en: Azerbaijan
it: Azerbaigian

en: Azerbaijani
it: Azero

en: Azores, South Sandwich Islands
it: Azzorre, isole Sandwich del Sud

en: Back to User Preferences
it: Ritorna alle preferenze dell'utente

en: Background image repeated:
it: Immagine di sfondo ripetuta:

en: Background image:
it: Immagine di sfondo:

en: Backup file must be specified.
it: Un file di backup dev'essere specificato.

en: Backup outgoing message to SENT folder:
it: Backup messagg inviati nella cartella INVIATI:

en: Backup sent message
it: Backup messaggi inviati

en: Backup to current folder (if not Inbox/Draft):
it: Backup nella cartella corrente (a meno che tu non sia in Inbox/Bozze):

en: Baghdad, Moscow, Nairobi
it: Baghdad, Mosca, Nairobi

en: Bangkok, Jakarta
it: Bangkok, Giacarta

en: Basque
it: Basco

en: Before addressbook entries
it: Prima della rubrica

en: Before mail edit area
it: Prima dell'area di composizione email

en: Belarus
it: Bielorussia

en: Belarusian
it: Bielorusso

en: Belgium
it: Belgio

en: Bengali
it: Bengalese

en: Birthday
it: Data di nascita

en: Birthday: Day
it: Data di nascita: Giorno

en: Birthday: Month
it: Data di nascita: Mese

en: Birthday: Year
it: Data di nascita: Anno

en: Block images inside messages:
it: Blocca immagini all'interno dei messaggi:

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia-Erzegovina

en: Bosnian
it: Bosniaco

en: Both before and after addressbook entries
it: Prima e dopo delle voci di rubrica

en: Both before and after mail edit area
it: Prima e dopo del'area di composizione email

en: Both latitude and longitude must be defined.
it: entrambe latitudine e longitudine devono essere definite.

en: Brazil
it: Brasile

en: Breton
it: Bretone

en: British Indian Ocean Territory
it: Territori Britannici dell'Oceano Indiano

en: Browser javascript support level:
it: Livello di support javascript del browser:

en: Bulgarian
it: Bulgaro

en: Burmese
it: Birmano

en: CLIENT
it: CLIENTE

en: Calendar Options
it: Opzioni Calendario

en: Caller has illegal characters.
it: La richiesta contiene caratteri non supportati.

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Cameroon
it: Camerun

en: Cancel
it: Cancella

en: Cannot change to directory:
it: Impossibile cambiare cartella:

en: Cannot close db:
it: Impossibile chiudere database:

en: Cannot close directory:
it: Impossibile chiudere cartella:

en: Cannot close file:
it: Impossibile chiudere file:

en: Cannot create directory:
it: Impossibile creare directory:

en: Cannot delete db:
it: Impossibile cancellare database:

en: Cannot delete directory:
it: Impossibile cancellare cartella:

en: Cannot delete file:
it: Impossibile cancellare file:

en: Cannot delete message ID from file:
it: Impossibile cancellare identificativo messaggio dal file:

en: Cannot edit a directory.
it: Impossibile modificare cartella:

en: Cannot execute command:
it: Impossibile eseguire comando:

en: Cannot load vfile parser module:
it: Impossibile caricare il modulo di processazione vfile:

en: Cannot lock file:
it: Impossibile bloccare il file:

en: Cannot lock or open file:
it: Impossibile bloccare o aprire il file:

en: Cannot make directory:
it: Impossibile creare cartella:

en: Cannot open any of the following SMTP servers:
it: Impossibile connettersi ai seguenti server SMTP:

en: Cannot open db:
it: Impossibile aprire database:

en: Cannot open directory:
it: Impossibile aprire cartella:

en: Cannot open file:
it: Impossibile aprire file:

en: Cannot read calendar file:
it: Impossibile leggere il file del calendario:

en: Cannot read directory:
it: Impossibile leggere cartella:

en: Cannot read file:
it: Impossibile leggere file:

en: Cannot read pop3 book:
it: Impossibile leggere rubrica POP3:

en: Cannot rename db:
it: Impossibile rinominare database:

en: Cannot rename directory:
it: Impossibile rinominare cartella:

en: Cannot rename file:
it: Impossibile rinominare file:

en: Cannot seek in file:
it: Impossibile cercare nel file:

en: Cannot set current directory.
it: Impossibile impostare l'attuale directory.

en: Cannot unlock file:
it: Impossibile sbloccare il file:

en: Cannot update db:
it: Impossibileaggiornare il database:

en: Cannot update index db:
it: Impossibile aggiornare l'indice del database:

en: Cannot update timestamp on file:
it: Impossibile aggiornare la data del file:

en: Cannot write calendar file:
it: Impossibile scrivere il file del calandario:

en: Cannot write file:
it: Impossibile scrivere file:

en: Cape Verde
it: Capo Verde

en: Car
it: Macchina

en: Catalan
it: Catalano

en: Categories
it: Categorie

en: Categorized Folders list:
it: Lista di cartelle categorizzate:

en: Category-Folder Separator
it: Separatore di categoria cartelle

en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

en: Cell
it: Cella

en: Central African Republic
it: Repubblica Centrafricana

en: Central European
it: Europa centrale

en: Central Standard
it: Centrale ora solare

en: Chad
it: Ciad

en: Change Password
it: Cambia password

en: Character Set
it: Set di caratteri

en: Character Set:
it: Set di caratteri:

en: Charset for composing:
it: Set di caratteri per la composizione:

en: Charset for outgoing message:
it: Set ti caratteri per messaggi in uscita:

en: Charset:
it: Set di caratteri:

en: Chechen
it: Ceceno

en: Chichewa
it: Ceceno

en: Chile
it: Cile

en: China
it: Cina

en: China Coast
it: Costa Cinese

en: Chinese
it: Cinese

en: Clear
it: Pulisci

en: Click here to rebuild this message.
it: Clicca qui per ricostruire il messaggio

en: Client Address
it: Indirizzo dell'utente

en: Close
it: Chiudi

en: Cocos (Keeling) Islands
it: Isole Cocos (Keeling)

en: Columns
it: Colonne

en: Comma Separated Value (.csv)
it: Valore separato da virgola (.csv)

en: Comoros
it: Comore

en: Company Logo (jpg,gif,png)
it: Logo impresa (jpg,gif,png)

en: Company Name
it: Nome azienda

en: Compose Message
it: Componi messaggio

en: Compose New Stationery
it: Crea un nuovo modello

en: Confirm New Password:
it: Conferma la nuova password:

en: Confirm Reading
it: Conferma la lettura

en: Confirm before directory/file compress:
it: Conferma prima di comprimere file/cartella:

en: Confirm before directory/file deletion:
it: Conferma prima di cancellare file/cartella:

en: Confirm before directory/file move/copy:
it: Conferma prima di spostare o copiare file/cartella:

en: Confirm before message move/copy:
it: Conferma prima di copiare/spastare messaggi:

en: Congo, The Democratic Republic Of The
it: Congo, Repubblica Democratica

en: Contact Creator Program
it: Contatta lo sviluppatore del programma

en: Contact Photo (jpg,gif,png)
it: Foto del contatto (jpg,gif,png)

en: Contact Source URL
it: URL del contatto

en: Contact Source URL Description
it: descrizione della URL del contatto

en: Contact name must be defined.
it: Il nome del contatto deve essere specificato.

en: Continue
it: Continua

en: Control bar position in read interface:
it: Posizione della barra di controllo nella interfaccia di lettura:

en: Controlbar position in messages list:
it: Posizione della barra di controllo nella lista dei messaggi:

en: Converted
it: Convertito

en: Cook Islands
it: Isole Cook

en: Copy
it: Copia

en: Copy the selected item(s)?
it: Copia gli elementi selezionati?

en: Cornish
it: Cornovese

en: Corsican
it: Corsicano

en: Count
it: Conteggio

en: Create GZ
it: Crea GZ

en: Create TGZ
it: Crea TGZ

en: Create ZIP
it: Crea ZIP

en: Creator Program
it: Programma di creazione

en: Croatia
it: Croazia

en: Croatian
it: Croato

en: Current Folder:
it: Cartella corrente:

en: Currently Checked Addresses
it: Indirizzi attualmente selezionati

en: Currently Checked Addresses List
it: Lista di indirizzi attualmente selezionati

en: Custom Name
it: Nome personalizzato

en: Custom Properties
it: Proprietá personalizzate

en: Custom Values
it: Valori personalizzati

en: Cyprus
it: Cipro

en: Czech
it: Ceco

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: Danish
it: Danese

en: Date
it: Data

en: Date (Newest first)
it: Data (recente prima)

en: Date (Oldest first)
it: Data (vecchio prima)

en: Date format:
it: Formato data:

en: Date:
it: Data:

en: Day View
it: Vista giornaliera

en: Day view
it: Vista giornaliera

en: Daylight Saving Time:
it: Ora legale:

en: Days
it: Giorni

en: Dayview <tmpl_var current_monthname> <tmpl_var current_day> <tmpl_var year>
it: Vista giornaliera <tmpl_var current_monthname> <tmpl_var current_day> <tmpl_var year>

en: Dayview <tmpl_var monthname escape="html"> <tmpl_var current_day> <tmpl_var year>
it: Vista giornaliera <tmpl_var monthname escape="html"> <tmpl_var current_day> <tmpl_var year>

en: Dayview <tmpl_var monthname escape="html"> <tmpl_var day> <tmpl_var year>
it: Vista giornaliera <tmpl_var monthname escape="html"> <tmpl_var day> <tmpl_var year>

en: Dayview <tmpl_var monthname> <tmpl_var day> <tmpl_var current_year>
it: Vista giornaliera <tmpl_var monthname> <tmpl_var day> <tmpl_var current_year>

en: Dayview <tmpl_var nextday_dayname escape="html"> <tmpl_var nextday_monthname escape="html"> <tmpl_var nextday_day> <tmpl_var nextday_year>
it: Vista giornaliera <tmpl_var nextday_dayname escape="html"> <tmpl_var nextday_monthname escape="html"> <tmpl_var nextday_day> <tmpl_var nextday_year>

en: Dayview <tmpl_var prevday_dayname escape="html"> <tmpl_var prevday_monthname escape="html"> <tmpl_var prevday_day> <tmpl_var prevday_year>
it: Vista giornaliera <tmpl_var prevday_dayname escape="html"> <tmpl_var prevday_monthname escape="html"> <tmpl_var prevday_day> <tmpl_var prevday_year>

en: Dayview <tmpl_var weekday_monthname> <tmpl_var weekday_day> <tmpl_var weekday_year>
it: Vista giornaliera <tmpl_var weekday_monthname> <tmpl_var weekday_day> <tmpl_var weekday_year>

en: December
it: Dicembre

en: Default Folders
it: Cartelle predefinita

en: Default addressbook sort order:
it: Ordinazione rubrica preselezionato:

en: Default calendar view:
it: Visualizzazione calendario preselezionata:

en: Default charset for file system:
it: Set di caratteri del filesystem preselezionato:

en: Default destination folder:
it: Cartella di destinazione preselezionata:

en: Default header display:
it: Tipo di visualizzazione intestazioni preselezionata:

en: Default search:
it: Ricerca predefinita:

en: Default sort:
it: Ordinazione preselezionata:

en: Defining The Import Fields
it: Settaggio dei campi di importazione

en: Delete
it: Cancella

en: Delete <tmpl_var filename escape="js">?
it: Cancella <tmpl_var filename escape="js">?

en: Delete at logout
it: Cancella quando ti sconnetti

en: Delete remote mail
it: Cancella email remote

en: Delete the selected item(s)?
it: Cancella gli oggetti selezionati?

en: Delete this folder and all its contents?
it: Cancella la cartella e tutto il suo contenuto?

en: Delivered:
it: Inviato:

en: Denmark
it: Danimarca

en: Description
it: Descrizione

en: Description:
it: Descrizione:

en: Destination
it: Destinazione

en: Destination:
it: Destinazione:

en: Dictionary for spellcheck:
it: Dizionario per controllo ortografico:

en: Directory already exists:
it: Cartella giá esistente:

en: Directory created:
it: Cartella creata:

en: Disable all embedded links
it: Disabilita tutti i collegamenti (links)

en: Disable embed/object/applet tags inside messages:
it: Disabilita i tag embed/object/applet all'interno dei messaggi:

en: Disable embedded CGI links only
it: Disabilita solo i collegamenti (link) a CGI

en: Disable embedded links inside messages:
it: Disabilita i collegamenti all'interno dei messaggi:

en: Disable javascript inside messages:
it: Disabilita javascript all'interno dei messaggi:

en: Disabled
it: Disabilitato

en: Disallowed POP3 server:
it: server POP3 non abilitato:

en: Display Preference
it: Visualizza preferenze

en: Display mini search icon
it: Visualizza icona di ricerca mini

en: Display only one line per contact:
it: Visualizza solo una linea per contatto:

en: Division Structure
it: Divisione Struttura

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Do not check any messages for spam
it: Non fare il controllo SPAM dei messaggii

en: Do not check any messages for viruses
it: Non fare il controllo virus dei messaggii

en: Do not check for repeated messages
it: Non controllare messaggi ripetuti

en: Do not disable any embedded links
it: Non disabilitare nessun collegamento (link)

en: Do not show original message in reply
it: Non visualizzare messaggio originale nelle risposte

en: Domain:
it: Dominio:

en: Dominican Republic
it: Repubblica Domenicana

en: Download
it: Scaricamento

en: Draft
it: Bozza

en: Draft <tmpl_var subject escape="js"> has been saved successfully
it: La bozza <tmpl_var subject escape="js"> é stata salvata con successo

en: Draft Saved
it: Bozza salvata

en: Dutch
it: Olandese

en: ERROR
it: ERRORE

en: Eastern European
it: Europa dell'est

en: Eastern Standard
it: Orientale ora solare

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Calendar Entry
it: Modifica voce del calendario

en: Edit Contact
it: Modifica contatto

en: Edit Failed
it: Modifica non riuscita

en: Edit File
it: Modifica file

en: Edit Folders
it: Modifica cartelle

en: Edit Group
it: Modifica gruppo

en: Edit Mail Filters
it: Modifica filtri email

en: Edit POP3 Book
it: Modifica rubrica POP3

en: Edit Personal Email Addresses
it: Modifica indirizzi email personali

en: Edit Stationery
it: Modifica modelli

en: Editing is disabled because the webdisk is read-only
it: La modifica é disabilitata perché il webdisk é di sola lettura

en: Egypt
it: Egitto

en: Email Address
it: Indirizzo Email

en: Email Address (click to edit)
it: Indirizzo email (clicca per modificare)

en: Email Addresses
it: Indirizzi email

en: Email Program
it: Programma email

en: Empty Spam folder (%d message)? | Empty Spam folder (%d messages)?
it[0]: Svuota cartella Spam (%d messaggio)?
it[1]: Svuota cartella Spam (%d messaggi)?

en: Empty Trash folder (%d message)? | Empty Trash folder (%d messages)?
it[0]: Svuota cestino (%d messaggio)?
it[1]: Svuota cestino (%d messaggi)?

en: Empty Virus folder (%d message)? | Empty Virus folder (%d messages)?
it[0]: Svuota cartella Virus (%d messaggio)?
it[1]: Svuota cartella Virus (%d messaggi)?

en: Empty groups are not allowed. Please add members to this group.
it: Gruppi Senza membri non sono possibili. Per cortesia aggiungere membri al gruppo.

en: Enable
it: Abilita

en: Enabled
it: Abilitato

en: Encoding:
it: Codifica:

en: End Date:
it: Data finale:

en: End hour:
it: Ora finale:

en: English
it: Inglese

en: Entries
it: Voci

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: Error
it: Errore

en: Error executing command:
it: Errrore eseguendo il comando:

en: Error opening message:
it: Errore aprendo il messaggio:

en: Estonian
it: Estone

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: Event
it: Evento

en: Event Color:
it: Colore evento:

en: Event Link:
it: Collegamento evento:

en: Event reminder check days:
it: Giorni di verifica per promemoria eventi:

en: Event reminder:
it: promemoria evento:

en: Every ' + wDay[wDayNumber] + ' this month
it: Ogni ' + wDay[wDayNumber] + ' questo mese

en: Every <tmpl_var weekday escape="html"> this month
it: Ogni <tmpl_var weekday escape="html"> questo mese

en: Every even month this year
it: Ogni mese pari quest'anno

en: Every month this year
it: Ogni mese quest'anno

en: Every odd month this year
it: Ogni mese dispari quest'anno

en: Every year
it: Ogni anno

en: Exclude
it: Escludi

en: Exit
it: Esci

en: Export
it: Esporta

en: Export Contacts from:
it: Esporta contatti da:

en: External Unique ID
it: Identificativo esterno

en: Extract Archive
it: Estrai Archivio

en: Extract archive file <tmpl_var filename escape="js">?
it: Estrai archivio <tmpl_var filename escape="js">?

en: Falkland Islands (Malvinas)
it: Isole Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
it: Isole Faroe

en: February
it: Febbraio

en: Field order:
it: Ordine campi:

en: Fijian
it: Fijiese

en: File already exists:
it: Il file é giá esistente:

en: File contents:
it: Contenuto file:

en: File created:
it: File creato:

en: File does not exist:
it: Il file non esiste:

en: File format is not supported:
it: Formato file non supportato:

en: Filename
it: Nome file

en: Filename:
it: Nome file:

en: Filter String
it: Caratteri di filtro

en: Filter messages with bad email address formatting:
it: Filtra messaggi con indirizzi email malformati:

en: Filter messages with faked From field:
it: Filtra messaggi con falso mittente (Da:)

en: Filter messages with faked SMTP:
it: Filtra messaggi con falso SMTP:

en: Filter messages with faked exe content-type:
it: Filtra messaggi con falso .exe content-type:

en: Filtered:
it: Filtrati:

en: Finland
it: Finlandia

en: Finnish
it: Finlandese

en: First
it: Nome

en: First Email Address (A to Z)
it: Primo Indirizzo email (dalla A alla Z)

en: First Email Address (Z to A)
it: Primo Indirizzo email (dalla Z alla A)

en: First Name
it: Nome

en: First Name (A to Z)
it: Nome primo (dalla A alla Z)

en: First Name (Z to A)
it: Nome primo (dalla Z alla A)

en: First Phone Number (ascending numeric)
it: Primo numero di telefono (ascendente numerico)

en: First Phone Number (descending numeric)
it: Primo numero di telefono (discendente numerico)

en: Folder
it: Cartella

en: Folder Action
it: Azione cartella

en: Folder Size
it: Dimensione cartelle

en: Folder Totals:
it: Totale cartelle:

en: Folder already exists:
it: La cartella é giá esistente:

en: Folder name exceeds the %d character limit: | Folder name exceeds the %d character limit:
it[0]: Il nome della cartella eccede il limite massimo configurato di %d carattere:
it[1]: Il nome della cartella eccede il limite massimo configurato di %d caratteri:

en: Font size:
it: Dimensione font:

en: Forever
it: Per sempre

en: Forward mail to:
it: Inoltra email a:

en: France
it: Francia

en: French
it: Francese

en: French Guiana
it: Guiana Frnacese

en: French Polynesia
it: Polinesia Francese

en: French Southern Territories
it: Territori Francesi del Sud

en: Friday
it: Venerdí

en: From
it: Da

en: From:
it: Da:

en: Full Name
it: Nome completo

en: Full Name (A to Z)
it: Nome completo (dalla A alla Z)

en: Full Name (Z to A)
it: Nome completo (dalla Z alla A)

en: Full Name Pronunciation Sound (aif,wav)
it: Nome completo - suono di pronuncia (aif,wav)

en: Fw:
it: In:

en: GNU GPG Privacy Guard Key
it: GNU GPG Privacy Guard Chiave

en: Gaelic
it: Gaelico

en: Galician
it: Galiziano

en: Geographic Position
it: Posizione Geografica

en: Georgian
it: Georgiano

en: German
it: Tedesco

en: Germany
it: Germania

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Global Addressbook
it: Rubrica Globale

en: Global Addressbooks
it: Rubriche globali

en: Global LDAP Addressbook
it: Rubrica globale LDAP

en: Greece
it: Grecia

en: Greek
it: Greco

en: Greenland
it: Groenlandia

en: Greenwich Mean
it: Meridiano di Greenwich

en: Group Information
it: Informazione gruppo

en: Group Name
it: Nome del gruppo

en: Group Name Pronunciation Sound (aif,wav)
it: Pronuncia del nome del gruppo (aif,wav)

en: Guadeloupe
it: Guadalupa

en: Gzip the selected item(s)?
it: Comprimi  in gzip gli oggetti selezionati?

en: HTML and Text
it: HTML e Testo

en: HTTP ACCEPT ENCODING
it: HTTP ACCETTA CODIFICA

en: HTTP ACCEPT LANGUAGE
it: HTTP ACCEPTA LINGUA

en: HTTP CLIENT IP
it: HTTP IP UTENTE

en: HTTP CONNECTION
it: CONNESSIONE HTTP

en: HTTP HOST
it: HOST HTTP

en: HTTP X FORWARDED FOR
it: HTTP X INOLTRATO A

en: HTTP compression can reduce the use of network bandwidth between your computer and the webmail server, but there are some compatibility issues:
    
    1. some proxy servers only support HTTP compression via HTTP 1.1. You may need to manually enable HTTP 1.1 support in the proxy settings of your browser
    
    2. some proxy servers do not support HTTP compression at all. You may have to list the webmail server as directly connected in the proxy configuration of your browser.
    
    3. some browsers have problems when using HTTP compression with SSL.
    
    4. some browsers claim to support HTTP compression but actually do not.
    
    If you encounter problems please login again with this option unchecked.
it: Compression HTTP puó ridurre l'utilizzo de banda di rete tra il tuo computer ed il server webmail, ma ci sono alcuni problemi di compatibilitá:
    
    1. alcuni proxy supportano solo compression HTTP tramite HTTP 1.1 Potresti dover abilitare manualmente HTTP 1.1 nel settaggio dei proxy del tuo browser
    
    2. alcuni proxy non supportano per niente la compressione HTTP. Potresti dover configurare il tuo proxy come "connesso direttamente".
    
    3. alcuni browser incontrano problemi con la compressione HTTP abilitata ed SSL.
    
    4. alcuni browser dichiarano di supportare la compression HTTP ma in realtá non lo fanno.
    
    Se incontri problemi prova a ricollegarti disabilitando questa opzione.

en: HTTP<br>Compression
it: Compressione<br>HTML

en: Haitian
it: Haitiano

en: Header
it: Intestatione

en: Heard Island and McDonald Islands
it: Isole Heard e McDonald

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Height
it: Altezza

en: Help?
it: Aiuto?

en: Hide folder internal data:
it: Nascondi il contenuto della cartella:

en: Holiday definition:
it: Descrizione vacanze:

en: Home
it: Inizio

en: Hour format:
it: Formato dell'ora:

en: Hungarian
it: Ungherese

en: Hungary
it: Ungheria

en: IETF PGP Pretty Good Privacy Key
it: IETF PGP Pretty Good Privacy - Chiave

en: Iceland
it: Islanda

en: Icelandic
it: Islandico

en: Icon set:
it: Set di icone:

en: Illegal character set for import
it: Carattere non supportato in input:

en: Illegal characters in folder name:
it: Carattere non supportato nel nome della cartella:

en: Illegal characters in forward email address.
it: Carattere non supportato nell'indirizzo email per l'inoltro.

en: Illegal characters in session id:
it: Carattere non supportato nell'identificativo della sessione:

en: Illegal event idate format:
it: Formato evento idate non supportato:

en: Illegal operation:
it: Operazione non supportata:

en: Illegal serial for import
it: Seriale d'importazione invalido

en: Illegal value for chmod operation:
it: Parametro per chmod non supportato:

en: Import Contacts
it: Importa Contatti

en: Import Contacts :: Field Selection
it: Importa Contatti :: Selezione Campi

en: Import Data Sample 1
it: Importa Dati Campione 1

en: Import Data Sample 2
it: Importa Dati Campione 2

en: Import Data Sample 3
it: Importa Dati Campione 3

en: Import Overview
it: Panoramica  dell'importazione

en: Import address <tmpl_var fromaddress escape="js">?
it: Importa indirizzo <tmpl_var fromaddress escape="js">?

en: Import file has no auto assigned serial number.
it: L'importazione di file non assegna automaticamente un numero seriale.

en: Import the first column of sample data shown above?
it: Importa la prima colonna dei dati campione visualizzati qui sopra?

en: Import to new addressbook...
it: Importa ceando una nuova rubrica...

en: Inbox: %d unread message | Inbox: %d unread messages
it[0]: Inbox: %d messaggio non letto
it[1]: Inbox: %d messaggi non letti

en: Inc/Exc
it: Inc/Esc

en: Include
it: Includi

en: Incoming Messages
it: Messaggi in Ingresso

en: Indonesian
it: Indonesiano

en: International Date Line East
it: Data internazionale linea orientale

en: International Date Line West
it: Data internazionale linea occidentale

en: Invalid Login
it: Login invalido

en: Invalid contact contains more than one value for property:
it: Contatto invalido perché contiene piú di un valore per proprietá:

en: Invalid datatype for import:
it: Tipi di dati in importazione non supportato:

en: Invalid export format:
it: Formato di esportazione invalido:

en: Invalid import format:
it: Formato di importazione invalido:

en: Invalid latitude format.
it: Il formato della latitudine é invalido.

en: Invalid longitude format.
it: Il formato della longitudine é invalido.

en: Invalid message operation:
it: Operazione sul messaggio non supportata:

en: Invalid property name for import:
it: Nome di proprietá in importazione non supportato:

en: Invalid propertyname while parsing contact line:
it: Nome di proprietá invalido processando la linea dei contatti:

en: Invalid vfile does not contain an equal number of begin and end blocks.
it: vfile invalido perché non contiene lo stesso numero di campi per inizio e fine.

en: Invalid vfile does not contain any begin blocks.
it: vfile invalido perché non contiene alcun campo di inizio.

en: Invalid vfile object begin and end property types mismatch.
it: vfile invalido a causa di inconguenza nella proprietá "tipo" tra inizio e fine.

en: Invalid vfile object does not have a defined version number.
it: vfile invalido perché non ha un numero di versione definito.

en: Ireland
it: Irlanda

en: Irish
it: Irlandese

en: Isle Of Man
it: Isola di Man

en: Israel
it: Israele

en: It appears that this is your first time using <tmpl_var programname escape="html">, so we need to gather some information about you to better configure <tmpl_var programname escape="html"> to suit your needs. Please click continue to proceed to the <tmpl_var programname escape="html"> configuration screen.
it: Sembrerebbe questa sia la prima volta che utilizzi <tmpl_var programname escape="html">, é necessario collezionare alcune informazioni per configurare <tmpl_var programname escape="html"> al meglio per i tuoi bisogni. Premere continua per procedere alla schermata di configurazione di <tmpl_var programname escape="html">

en: Italian
it: Italiano

en: Italy
it: Italia

en: Items
it: Oggetti

en: Jamaica
it: Giamaica

en: January
it: Gennaio

en: Japan
it: Giappone

en: Japan Standard
it: Giapponese ora solare

en: Japanese
it: Giapponese

en: Javanese
it: Giavanese

en: Job Classification
it: Classificazione lavoro

en: Job Division / Department
it: Divisione/Dipartimento lavoro

en: Job Title
it: Titolo di lavoro

en: July
it: Luglio

en: June
it: Giugno

en: Kazakh
it: Kazako

en: Kazakhstan
it: Kazakistan

en: Keep local copy
it: Mantieni copia locale

en: Kongo
it: Congo

en: Korea
it: Corea

en: Korea, Democratic People's Republic Of
it: Corea, Repubblica Democratica Popolare

en: Korean
it: Coreano

en: Kurdish
it: Curdo

en: Kyrgyzstan
it: Kirghizistan

en: Language:
it: Lingue:

en: Last
it: Cognome

en: Last Modified
it: Ultima modifica

en: Last Name
it: Cognome

en: Last Name (A to Z)
it: Cognome (dalla A alla Z)

en: Last Name (Z to A)
it: Cognome (dalla Z alla A)

en: Last Name Sort Override
it: Cognome forzatura ordine

en: Latin
it: Latino

en: Latitude
it: Latitudine

en: Latvia
it: Lettonia

en: Latvian
it: Lettone

en: Layout:
it: Disposizione:

en: Lebanon
it: Libano

en: Lesotho
it: Lesoto

en: Libyan Arab Jamahiriya
it: Jamahiriya araba libica

en: Limit for repeated messages:
it: Limite per messaggi ripetuti:

en: List <tmpl_var next_year escape="html">
it: Lista <tmpl_var next_year escape="html">

en: List <tmpl_var prev_year escape="html">
it: Lista <tmpl_var prev_year escape="html">

en: List <tmpl_var year>
it: Lista <tmpl_var year>

en: List Archive
it: Elenca archivio

en: List View
it: Visualizza lista

en: List view
it: Visualizza lista

en: Listview <tmpl_var year>
it: Visualizza lista <tmpl_var year>

en: Listview field order:
it: Visualizza lista ordine campi:

en: Lithuania
it: Lituania

en: Lithuanian
it: Lituano

en: Loading ...
it: Caricamento ...

en: Login Again
it: Ricollegati

en: Login again?
it: Ricollegarsi?

en: Login failed: authentication system error.
it: Login fallito: errore nel sistema di autenticazione.

en: Login failed: function not supported.
it: Login fallito: funzione non supportata.

en: Login failed: incorrect user name or password.
it: Login fallito: utente o password incorretta.

en: Login failed: parameter format error.
it: Login fallito: errore nel formato del paramentro.

en: Login failed: unknown error code:
it: Login fallito: errore sconosciuto:

en: Logo could not be displayed
it: Il logo non puó essere visualizzato

en: Logout
it: Disconnetti

en: Logout successful, thank you.
it: Disconnessione effettuata, grazie.

en: Longitude
it: Longitudine

en: Lord Howe Island
it: Isola Lord Howe

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Luxembourgish
it: Lussemburghese

en: Macedonian
it: Macedone

en: Mailer Program
it: Programma email

en: Make PDF
it: Crea PDF

en: Make Postscript
it: Crea Postscript

en: Make Thumbnail
it: Crea francobollo

en: Make a pdf file from <tmpl_var filename escape="js">?
it: Crea un file  PDF con <tmpl_var filename escape="js">?

en: Make a postscript file from <tmpl_var filename escape="js">?
it: Crea un file PS con <tmpl_var filename escape="js">?

en: Make thumbnails from the selected item(s)?
it: Crea immagini francobollo con gli emementi selezionati?

en: Malagasy
it: Malgascio

en: Malay
it: Malese

en: Maldives
it: Maldive

en: Manage Addressbooks
it: Gestisci rubriche

en: Many addressbook programs can export their addressbook data to files. <tmpl_var programname escape="html"> can import some of these file formats, saving you hours of tediously typing them in by hand.<br><br>The steps below will guide you through importing contacts. The file size limit for importing contacts is currently set to <tmpl_var abookimportlimit escape="html"> KB.
it: Quasi tutti i programmi di gestione rubrica possono esportare dati su file. <tmpl_var programname escape="html"> puó importare alcuni di questi formati di file, risparmiando cosí lunghe di interazione manuali.<br><br>I passi qui sotto guidano attraverso l'importazione dei contatti. Il limite massimo di contatti importabili é attualmente impostato a <tmpl_var abookimportlimit escape="html"> KB.

en: March
it: Marzo

en: Mark all messages in this folder as read?
it: Classificare tutti i messaggi in questa cartella come giá letti?

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Martinique
it: Martinica

en: Mauritius
it: Maurizius

en: Maximum
it: Massimo

en: Maximum size of the checked messages:
it: Dimensione massima dei messaggi da controllare:

en: May
it: Maggio

en: Member
it: Membro

en: Member Email Addresses
it: Email alternativa del membro

en: Members
it: Membri

en: Message <tmpl_var sentsubject escape="js"> has been sent successfully
it: Messaggio <tmpl_var sentsubject escape="js"> inviato con successo

en: Message Composing/Sending Options
it: Opzioni di composizione/invio messaggio

en: Message Filtering Options
it: Opzioni di filtro messaggi

en: Message Format:
it: Formato messaggio:

en: Message ID can no longer be found:
it: L'identificativo del messaggio non é piú disponibile:

en: Message ID does not exist:
it: L'identificativo del messaggio non esiste:

en: Message Operation
it: Operazioni sul messaggio

en: Message Reading Options
it: Opzioni di lettura messaggio

en: Message Sent
it: Messaggio inviato

en: Message block read error:
it: Errore di lettura nel blocco messaggio:

en: Message format:
it: Formato messaggio:

en: Message node can no longer be found:
it: Il nodo del messaggio non é piú disponibile:

en: Message rebuild failed
it: Ricostruzione mesaggio fallita

en: Messages Listing
it: Lista messaggi

en: Messages per page:
it: Messaggi per pagina:

en: Messages to be checked for spam:
it: Numero di messaggi da controllare con il filtro SPAM:

en: Messages to be checked for viruses:
it: Numero di messaggi da controllare con l'antivirus:

en: Mexico
it: Messico

en: Micronesia, Federated States Of
it: Stato Federale della Micronesia

en: Microsoft Word Preview
it: Anteprima Microsoft Word

en: Middle
it: In mezzo

en: Middle Name
it: Secondo Nome

en: Middle Name (A to Z)
it: Secondo Nome (dalla A alla Z)

en: Middle Name (Z to A)
it: Secondo Nome (dalla Z alla A)

en: Minimum size of the body of checked messages:
it: Dimensione minima del testo (body) email da controllare:

en: Misc Options
it: Opzioni varie

en: Miscellaneous Information
it: Informazioni varie

en: Modify
it: Modifica

en: Moldavian
it: Moldavo

en: Moldova
it: Moldavia

en: Monday
it: Lunedí

en: Mongolian
it: Mongolo

en: Month View
it: Vista mensile

en: Month view
it: Vista mensile

en: Monthview <tmpl_var current_monthname escape="html"> <tmpl_var year>
it: Vista mensile <tmpl_var current_monthname escape="html"> <tmpl_var year>

en: Monthview <tmpl_var monthname escape="html"> <tmpl_var current_year>
it: Vista mensile <tmpl_var monthname escape="html"> <tmpl_var current_year>

en: Monthview <tmpl_var monthname escape="html"> <tmpl_var year>
it: Vista mensile <tmpl_var monthname escape="html"> <tmpl_var year>

en: Monthview <tmpl_var monthname> <tmpl_var year>
it: Vista mensile <tmpl_var monthname> <tmpl_var year>

en: Monthview <tmpl_var nextmonth_monthname escape="html"> <tmpl_var nextmonth_year>
it: Vista mensile <tmpl_var nextmonth_monthname escape="html"> <tmpl_var nextmonth_year>

en: Monthview <tmpl_var prevmonth_monthname escape="html"> <tmpl_var prevmonth_year>
it: Vista mensile <tmpl_var prevmonth_monthname escape="html"> <tmpl_var prevmonth_year>

en: Monthview <tmpl_var weekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var weekstart_year escape="html">
it: Vista mensile <tmpl_var weekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var weekstart_year escape="html">

en: Monthview <tmpl_var weekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var weekstop_year escape="html">
it: Vista mensile <tmpl_var weekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var weekstop_year escape="html">

en: Morocco
it: Marocco

en: Mountain Standard
it: Mountain ora solare

en: Move
it: Muovi

en: Move aborted: source and destination folder are the same.
it: Spostamento concellato: la cartella di provenienza é la stessa di desinazione

en: Move inbox messages to saved folder at logout:
it: Sposta messaggi dall'-Inbox- a -Messaggi Salvati- ed esci:

en: Move the selected item(s)?
it: Spasta gli elementi selezionati?

en: Mozambique
it: Mozambico

en: Multiple downloads are disabled. Please download single files only.
it: Lo scaricamento di file multipli é disabilitato. Per cortesia scarica solo un file alla volta.

en: Name
it: Nome

en: Name Attributes
it: Attibuti Nome

en: Name Prefix
it: Prefisso Nome

en: Name Prefix (A to Z)
it: Prefisso Nome (dalla A alla Z)

en: Name Prefix (Z to A)
it: Prefisso Nome (dalla Z alla A)

en: Name Suffix
it: Suffisso Nome

en: Name Suffix (A to Z)
it: Suffisso Nome (dalla A alla Z)

en: Name Suffix (Z to A)
it: Suffisso Nome (dalla Z alla A)

en: Name: First
it: Nome: Nome

en: Name: Full Name
it: Nome: Completo

en: Name: Last
it: Nome: Cognome

en: Name: Middle
it: Nome: Secondo nome

en: Name: Prefix
it: Nome: Prefisso

en: Name: Suffix
it: Nome: Titolo

en: Netherlands
it: Olanda

en: Network server error:
it: Errore di rete, impossibile contattare il server SMTP:

en: New Agent
it: Nuovo agente

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: New Messages
it: Nuovi messaggi

en: New Password:
it: nuova password:

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: New Zealand Daylight
it: Nuova Zelanda ora legale

en: New mail popup window notification:
it: Popup di notificatione nuovi messaggi:

en: New mail sound notification:
it: Suono di notificazione nuovi messaggi:

en: New password confirm mismatch.
it: Discrepanza nella conferma della nuova password.

en: New password is the same as the old one.
it: La nuova password é uguale alla esistente.

en: Newfoundland Daylight
it: Terranova ora legale

en: Newfoundland Standard
it: Terranova ora solare

en: Nickname
it: Soprannome

en: Nicknames
it: Soprannomi

en: Niger
it: Nigeriano

en: No attachment node id provided
it: L'identificativo del nodo allegato non é stato fornito

en: No change has been made.
it: Nessun cambiamento effettuato.

en: No contacts have been selected for export
it: Nessun contatto é stato selezionato per l'esportazione

en: No file has been selected for the requested operation:
it: Nessun file é stato selezionato per l'operazione richiesta:

en: No files or directories could be prepared for chmod.
it: Nessun file o cartella puó essere processato da chmod.

en: No files or directories could be prepared for compressing.
it: Nessun file o cartella puó essere preparato per la compressione.

en: No files or directories could be prepared for download.
it: Nessun file o cartella puó essere preparato per il download.

en: No files or directories found
it: Nessun file (o cartella) trovato

en: No files were copied, moved or linked.
it: Nessun file é stato copiato, spostato o collegato.

en: No files were deleted.
it: Nessun file é stato cancellato.

en: No import fields have been defined.
it: Nessun campo di importazione é stato definito.

en: No message ID provided for replyreceipt
it: Nessun messaggio identificativo fornito per la ricevuta di risposta

en: No messages
it: Nessun messaggio

en: No named file to view
it: Nessun nome di file da visualizzare

en: No parser available for vfile type:
it: Nessun processatore disponibile per questo tipo di vfile:

en: No results match your search.
it: Nessun risultato trovato con il criterio di ricerca specificato.

en: No window notification
it: Nessuna finestra di notificazione

en: Non-Urgent
it: Non-Urgente

en: None
it: Nessuno

en: Norfolk Island
it: Isola Norfolk

en: Normal
it: Normale

en: Northern Mariana Islands
it: Isola Northern Mariana

en: Northern Sami
it: Sami del Nord

en: Norway
it: Norvegia

en: Norwegian
it: Norvegese

en: Norwegian Nynorsk
it: Nynorsk Norvegese

en: Note
it: Nota

en: Notify Email:
it: Notifica email:

en: November
it: Novembre

en: Number of items in directory list:
it: Numero di oggetti nella lista cartella:

en: Number of items in month view:
it: Numero di oggetti nella vista mensile:

en: Occitan
it: Occitano

en: October
it: Ottobre

en: Off
it: Spento

en: Old Password:
it: password esistente:

en: On
it: Acceso

en: On <tmpl_var messagedate escape="none">, <tmpl_var fromnameaddr escape="none"> wrote
it: Il <tmpl_var messagedate escape="none">, <tmpl_var fromnameaddr escape="none"> scrisse

en: Only if Inbox has more than 100 new messages
it: Solo se Inbox ha piú di 100 nuovi messaggi

en: Only if Inbox has more than 20 new messages
it: Solo se Inbox ha piú di 20 nuovi messaggi

en: Only if Inbox has more than 200 new messages
it: Solo se Inbox ha piú di 200 nuovi messaggi

en: Only if Inbox has more than 50 new messages
it: Solo se Inbox ha piú di 50 nuovi messaggi

en: Only if Inbox has more than 500 new messages
it: Solo se Inbox ha piú di 500 nuovi messaggi

en: Only messages fetched from a POP3 server
it: Solo messaggi provenienti da un server POP3

en: Operating System
it: Sistema Operativo

en: Operation
it: Operazione

en: Operation cancelled. The source and target names are the same:
it: Operazione annullata: Il nome del sorgente e quello della destinazione sono uguali:

en: Original
it: Originale

en: OriginalMsg
it: MessaggioOriginale

en: Ossetian
it: Osseta

en: Overview
it: Panoramica

en: POP3 Server
it: Server POP3

en: POP3 setup
it: Settaggio POP3

en: PROTOCOL
it: PROTOCOLLO

en: Pacific Standard
it: Pacifico ora solare

en: Page
it: Pagina

en: Palestinian Territory, Occupied
it: territorio Palestino occupato

en: Parameter format error.
it: Errore nel formato del parametro.

en: Parameter format error: language has illegal characters.
it: Errore nel format odel parametro: Il linguaggio ha caratteri illegali.

en: Password Change Failed
it: Cambio della password non riuscito

en: Password Changed
it: Password Cambiata

en: Password change failed: authentication system error.
it: Cambio della password fallito: errore del sistema di autentificazione

en: Password change failed: function not supported.
it: Cambio della password fallito: funzione non supportata.

en: Password change failed: incorrect user name or password.
it: Cambio della password fallito: utente o password non corretta

en: Password change failed: parameter format error.
it: Cambio della password fallito: errore nel formato del parametro.

en: Password change failed: password is shorter than the required minimum length of %d character. | Password change failed: password is shorter than the required minimum length of %d characters.
it[0]: Cambio della password fallito: la password é piú corta del minimo richiesto di %d carattere.
it[1]: Cambio della password fallito: la password é piú corta del minimo richiesto di %d caratteri.

en: Password change failed: unknown error code:
it: Cambio della password fallito: errore sconosciuto:

en: Password changed failed: new password confirm mismatch.
it: Cambio della password fallito: discrepanza nella conferma della password

en: Password changed failed: password requires both alpha and numeric characters.
it: Cambio della password fallito: la password richiede entrambi numberi e lettere.

en: Password must have at least <tmpl_var passwd_minlen escape="js"> characters.
it: La password deve avere almeno <tmpl_var passwd_minlen escape="js"> caratteri.

en: Password successfully changed.
it: Password cambiata con successo.

en: Past month
it: Mese precedente

en: Past six months
it: Ultimi sei mesi

en: Past three months
it: Ultimi tre mesei

en: Past two weeks
it: Ultime due settimane

en: Past week
it: Settimana passata

en: Past year
it: Anno passato

en: Permissions
it: Permessi

en: Persian
it: Persiano

en: Personal Information
it: Informazioni personali

en: Philippines
it: Filippine

en: Phone
it: Telefono

en: Photo could not be displayed
it: La foto non puó essere visualizzata

en: Please Assign Field Names
it: Per cortesia assegna i nomi ai campi

en: Please check the message saved in the draft folder, and try again.
it: Controlla i messagi salvati nella cartella bozze e riprova.

en: Please choose a file to upload first.
it: Selezionare un file da inviare.

en: Please enter the URL of a file to attach
it: Inserirei la URL del file da allegare

en: Please enter the new name for this folder
it: Inserisci il nuovo nome per questa cartella

en: Please execute 'openwebmail-tool.pl --init' on server first!
it: Esegure prima 'openwebmail-tool.pl --init' sul server!

en: Please fill in the first name or last name fields first.
it: Compila prima i campi di nome o cognome.

en: Please go back and <a href="<tmpl_var url_start escape="none">">try again</a>.
it: Torna a <a href="<tmpl_var url_start escape="none">"> e riprova</a>.

en: Please provide a destination target name.
it: Specificare il nome di destinazione.

en: Please provide a target name for the new file.
it: Specificare il nome del nuovo file.

en: Please provide a target name for the new folder.
it: Specificare il nome della nuova cartella.

en: Please select a folder to search from above.
it: Seleziona una cartella di ricerca qui sopra.

en: Please try again later. The indexing process has not yet completed for folder:
it: Per favore riprova piú tardi. Il processo di indicizzazione non é ancora completato per la cartella:

en: Please try again.
it: Riprova.

en: Poland
it: Polonia

en: Polish
it: Polacco

en: Port
it: Porta

en: Portugal
it: Portogallo

en: Portuguese
it: Portoghese

en: Preferences Saved
it: Preferenze salvate.

en: Preferences saved successfully.
it: Preferenze salvate con successo.

en: Prefix
it: Prefisso

en: Preview
it: Anteprima

en: Priority
it: Prioritá

en: Priority:
it: Prioritá:

en: Privacy Keys
it: Chiavi di sicurezza

en: Private
it: Privato

en: Program does not exist:
it: Il programma non esiste:

en: Program failed:
it: Programma fallito:

en: Public
it: Pubblico

en: Public Encryption Key (gpg,pgp)
it: Chiavi di crittazione pubbliche (gpg,pgp)

en: Public or Private
it: Pubblico o Privato

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Pushto
it: Afgano

en: QUOTA HIT
it: LIMITE QUOTA

en: Quick Range:
it: Serie rapida:

en: QuickAdd
it: AggiungiRapidamente

en: Quota Limit:
it: Limite Quota:

en: Quota Usage:
it: Utilizzo Quota:

en: Quota limit exceeded. Please delete some messages or webdisk files to free disk space.
it: Limite quota raggiunto: Per favore cancella qualche messaggio o file dal webdisk per liberare spazio.

en: Quota system error.
it: Errore nel sistema di quota.

en: Quota usage limit parameter format error.
it: Utilizzo quota, errore nel parametro di limite.

en: REMOTE ADDRESS
it: INDIRIZZO REMOTO

en: REMOTE PORT
it: PORTA REMOTA

en: Re:
it: Ri:

en: Read
it: Letto

en: Read receipt:
it: Ricevuta di lettura:

en: Read with message charset:
it: Leggi con set di caratteri:

en: Real Name
it: Nome vero

en: Rebuild failed: a part was missing.
it: Ricostruzione fallita: una parte é mancante.

en: Rebuild failed: new message has a size mismatch.
it: Ricostruzioine fallita: il nuovo messaggio ha incongruenza nella dimensione.

en: Rebuild failed: new message is not in the correct format.
it: Ricostruzione fallita: Il nuovo messaggio non é nel formato corretto.

en: Rebuild failed: the end part was not found.
it: Ricostruzione fallita: la parte finale non é stata trovata.

en: Rebuild the index for this folder?
it: Ricostruisci l'indice per questa cartella?

en: Received Date
it: Data di ricezione

en: Recipient
it: Destinatario

en: Recurrence:
it: Ricorrenza:

en: Redirecting to SSL Login...
it: Redirezione al login SSL...

en: Reminder for global calendar events:
it: Promemoria per eventi nel calendario globale:

en: Reparagraph message before reply:
it: crea paragrafo con il messaggio prima di rispondere:

en: Reply with original message:
it: Rispondi con il messaggio originale:

en: Reply-To:
it: Rispondi-A:

en: Reserve
it: Riserva

en: Result Lines:
it: Linee di risultato:

en: Return to <tmpl_var current_monthname escape="html"> <tmpl_var current_day> <tmpl_var current_year>
it: Ritorna a <tmpl_var current_monthname escape="html"> <tmpl_var current_day> <tmpl_var current_year>

en: Return to <tmpl_var current_monthname escape="html"> <tmpl_var year>
it: Ritorna a <tmpl_var current_monthname escape="html"> <tmpl_var year>

en: Return to List <tmpl_var current_year>
it: Ritorna alla lista <tmpl_var current_year>

en: Return to Week <tmpl_var currentweekofyear>: <tmpl_var currentweekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var currentweekstart_day> <tmpl_var currentweekstart_year> - <tmpl_var currentweekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var currentweekstop_day> <tmpl_var currentweekstop_year>
it: Ritorna alla settimana <tmpl_var currentweekofyear>: <tmpl_var currentweekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var currentweekstart_day> <tmpl_var currentweekstart_year> - <tmpl_var currentweekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var currentweekstop_day> <tmpl_var currentweekstop_year>

en: Return to Year <tmpl_var current_year>
it: Ritorna all'anno <tmpl_var current_year>

en: Romanian
it: Rumeno

en: Rows
it: Colonne

en: Rules
it: Regole

en: Run mail filter in the background:
it: Filtra email in background:

en: Russian
it: Russo

en: Rwanda
it: Ruanda

en: SCRIPT FILENAME
it: NOME DEL FILE DI SCRIPT

en: SCRIPT NAME
it: NOME SCRIPT

en: SERVER ADDRESS
it: INDIRIZZO SERVER

en: SERVER NAME
it: NOME SERVER

en: SERVER PORT
it: PORTA DEL SERVER

en: SERVER PROTOCOL
it: PROTOCOLLO DEL SERVER

en: SERVER SOFTWARE
it: SOFTWARE DEL SERVER

en: SMTP Relay
it: Trasmissione SMTP

en: Saint Kitts and Nevis
it: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
it: Sainta Lucia

en: Saint Vincent and The Grenadines
it: San Vincente e Grenadine

en: Sardinian
it: Sardo

en: Saturday
it: Sabato

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Save
it: Salva

en: Save File
it: Salva file

en: Save Stationery
it: Salva modello

en: Save to Webdisk
it: Salva nel webdisk

en: Saved
it: Salvato

en: Search
it: Cerca

en: Search Date Range
it: Cerca tra date

en: Search Folders
it: Cerca cartelle

en: Search Results:
it: Risultari ri ricerca:

en: Search Text
it: Cerca testo

en: Search Type
it: Tipo di ricerca

en: Searching From Folder:
it: Ricerca nella cartella:

en: Select
it: Seleziona

en: Select All
it: Seleziona tutti

en: Send 'confirm reading' receipt:
it: Invia 'ricevuta di lettura':

en: Send button position:
it: Posizione del pulsante di invio:

en: Sender
it: Mittente

en: Sender (Ascending)
it: Mittente (Ascendente)

en: Sender (Decending)
it: Mittente (Discendente)

en: Sent
it: Inviato

en: Sent Date
it: Data d'invio

en: Sent message popup window notification:
it: Finestra di notifca invio messaggio:

en: Sent:
it: Inviato:

en: September
it: Settembre

en: Serbia and Montenegro
it: Serbia e Montenegro

en: Serbian
it: Serbo

en: Service is available over SSL only.<br>You will be redirected to the <a href="<tmpl_var start_url escape="none">">SSL login</a> page in 5 seconds...
it: Servizio esclusivamente disponibile tramite SSL.<br> Redirezione alla pagina del <a href="<tmpl_var start_url escape="none">">login SSL</a> in 5 secondi...

en: Service is not available for the domain:
it: Il servizio non é disponibile per questo dominio:

en: Service is not available for user@domain:
it: Il servizio non é disponibile per l'utente user@domain:

en: Session ID does not exist:
it: L'identificativo della sessione non esiste:

en: Session Timeout
it: Scadenza Sessione

en: Session timeout:
it: Scadenza sessione:

en: Sessions
it: Sessioni

en: Setting effective group id to "mail" failed:
it: Impossibile impostare l'identificativo di gruppo della cartella "mail":

en: Show HTML messages as plain text:
it: Visializza HTML come testo semplice:

en: Show all results
it: Mostra tutti i risultati

en: Show empty hours:
it: Visualizza ore libere:

en: Show image attachments as links:
it: Visualizza immagini in allegato come collegamenti:

en: Show lunar calendar labels:
it: Visualizza calendario lunare:

en: Signature (500 characters or less)
it: Firma (massimo 500 caratteri)

en: Signature before forwarded text:
it: Inserisci firma prima del testo che si stá inoltrato:

en: Simple headers
it: Intestazioni semplici

en: Size
it: Dimensione

en: Size (Largest first)
it: Dimensione (Grandi prima)

en: Size (Smallest first)
it: Dimensione (Piccoli prima)

en: Size for addressbook window:
it: Dimensione della finestra di rubrica:

en: Size for file edit window:
it: Dimensione della finestra di modifica file:

en: Size for mail edit area:
it: Dimensione dell'area di composizione email:

en: Slovak
it: Slovacco

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Slovenian
it: Sloveno

en: Smart Destination:
it: Destinazione rapida:

en: Solomon Islands
it: Isole Solomon

en: Somali
it: Somalia

en: Sorry, root login is disabled for security.
it: Il login per l'utente root non é abilitato per motivi di sicurezza.

en: Sorry, there was an unknown problem sending your message.
it: Si é verificato un errore sconosciuto inviando il messaggio.

en: Sorry, your browser is not able to support HTML composing.
it: Spiacenti, il tuo browser non supporta la composizione HTML.

en: Sorry, your session has timed out. Please login again.
it: La tua sessione é scaduta. Per favore ricollegati.

en: Sort String
it: Stringa d'ordine

en: South Africa
it: Sud Africa

en: South Georgia and The South Sandwich Islands
it: Georgia del Sud e Isole Sandwich del Sud

en: Spain
it: Spagna

en: Spam Check
it: Controlla Spam

en: Spam/Virus folder messages lifetime:
it: Validitá messaggi nella cartella Spam/Virus:

en: Spanish
it: Spagnolo

en: Special Thanks to Retired Developers
it: Uno speciale ringraziamento agli sviluppatori ritarati dal progetto

en: Start Date:
it: Data di inizio:

en: Start hour:
it: Ora di inizio:

en: Start time
it: Ora di inizio

en: Start time:
it: Ora di inizio:

en: Stationery Text
it: Testo modello

en: Status (Unread first)
it: Stato (non letti prima)

en: Style:
it: Stile:

en: Subject
it: Soggetto

en: Subject (Newest first)
it: Soggetto (Nuovi prima)

en: Subject (Oldest first)
it: Soggetto (Vecchi prima)

en: Subject:
it: Soggetto:

en: Success
it: Successo

en: Suffix
it: Suffisso

en: Sunday
it: Domenica

en: Sweden
it: Svezia

en: Swedish
it: Svedese

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Symbolic Link
it: Collegamenti simbolici

en: Symlink the selected item(s)?
it: Crea link simbolico con gli oggetti selezionati?

en: Syrian Arab Republic
it: Repubblica araba siriana

en: System Error
it: Errore di sistema

en: System error - the operation is not defined.
it: Errore di sistema - l'operazione non é definita.

en: Tab Delimited (.tab)
it: Delimitazione con tabulato (.tab)

en: Tahitian
it: Tahitiano

en: Tajik
it: Tagiko

en: Tar the selected item(s)?
it: Creo archivio (.tar) con gli oggetti selezionati?

en: Target:
it: Destinazione:

en: Telephone Number
it: Numero di telefono

en: Telephone Numbers
it: Numeri di telefono

en: Text
it: Testo

en: Text Content
it: Contenuto testuale

en: Text Only
it: Solo Testo

en: Tgz the selected item(s)?
it: Comprimere in TGZ gli elementi selezionati?

en: Thailand
it: Tailandia

en: The ' + wOrder[(wOrderNumber-1)] + ' ' + wDay[wDayNumber] + ' of the month
it: Il ' + wOrder[(wOrderNumber-1)] + ' ' + wDay[wDayNumber] + ' del mese

en: The <tmpl_var ordinal_num escape="html"> <tmpl_var weekday escape="html"> of the month
it: Il <tmpl_var ordinal_num escape="html"> <tmpl_var weekday escape="html"> del mese

en: The @@@ character sequence is not allowed in event strings or links.
it: La squenza di caratteri @@@ non é utilizzabile in stringhe o collegamenti.

en: The HTML data will be lost after the conversion, are you sure you want to change to Text mode?
it: La formattazione HTML sará perduta dopo la conversione, sei sicuro/a di voler passare alla modalitá testuale?

en: The SMTP username or password are not properly defined:
it: L'utente o password SMTP non sono stati definiti correttamente:

en: The addressbook does not exist:
it: La rubrica non esiste:

en: The addressbook folder is read-only:
it: La cartella della rubrica é di sola lettura:

en: The addressbook folder name already exists:
it: Un cartella con questo nome é giá esistente all'interno della rubrica :

en: The addressbook folder name exceeds the %d character limit: | The addressbook folder name exceeds the %d character limit:
it[0]: Il nome della cartella di rubrica eccede il limite di % carattere
it[1]: Il nome della cartella di rubrica eccede il limite di % caratteri

en: The addressbook size exceeds the available free space.
it: La dimensione della rubrica eccede lo spazio disponibile.

en: The attachment exceeds the %d KB limit. | The attachment exceeds the %d KB limit.
it[0]: L'allegato eccede la dimensione limite di %d KB
it[1]: Gli allegati eccedono la dimensione limite di %d KB

en: The attachment:
    
    ' + shortfilename + '
    
    is being used in the message.
    It will not appear in the message if you delete it.
    Delete the attachment?
it: L'allegato:
    
    ' + shortfilename + '
    
    é stato associato a questo messaggio.
    Questo non apparirá nell'email se decidi di rimuoverlo.
    Cancellare allegato?

en: The birth day exceeds the maximum number of days in the selected birth month.
it: Il giorno di nascita non esiste nel mese di nascita specificato.

en: The birthday day must be a number between 1 and 31.
it: Il giorno di nascita deve essere un numero compreso tra 1 e 31.

en: The birthday month must be a number between 1 and 12.
it: Il mese di nascita deve essere un numero compreso tra 1 e 12.

en: The birthday value is invalid:
it: La data di nascita non é valida:

en: The birthday year must be a number between 1 and 9999.
it: L'anno di nascita deve essere un numero tra 1 e 9999.

en: The book of filters is larger than the maximum allowed size.
it: La tabella dei filtri eccede il limite massimo permesso.

en: The book of from addresses is larger than the maximum allowed size.
it: La rubrica degli indirizzi eccede il limite massimo permesso.

en: The book of pop3 addresses is larger than the maximum allowed size.
it: La rubrica degli indirizzi POP3 eccede il limite massimo permesso.

en: The chosen export format is not supported:
it: Il formato di esportazione selezionato non é supportato:

en: The chosen import format is unsupported. Please go back and chose a different one:
it: Il formato di importazione specificato non é supportato.Torna indietro e selezionane uno differente:

en: The day, month, and year must all be defined to store a birthday for a contact.
it: Il giorno, mese, anno devono essere definti per salvare la data di nascita del contatto.

en: The destination folder is read-only:
it: La cartella di destinazione é di sola lettura:

en: The email address is empty. Continue?
it: L'indirizzo email é vuoto. Continuare?

en: The event start time occurs after the event end time.
it: La data di inizio evento specificata accade dopo la data di fine evento.

en: The export system allows you to download contacts to your local computer. Follow the steps below to complete the download.
it: Il sistema di esporatazione ti permette di scaricare contatti sul tuo computer locale. Segui i passi qui sotto per completare l'esportazione.

en: The file extension is incorrect for the chosen import format. The recommended extension for the format is:
it: L'estensione del file é incorretta per il tipo di file che si stá importando. L'estensione raccomandata per questo formato é:

en: The file was saved successfully:
it: Il file é stato salvato correttamente:

en: The folder name is reserved by the system and cannot be used:
it: Questo nome di cartella é riservato dal sistema e non puó essere usato:

en: The following script must be setuid root to read the mail spools:
it: Il seguente script dev'essere impostato con il setuid root per leggere la coda di messaggi:

en: The group name must be defined.
it: Il nome del gruppo dev'essere definito.

en: The import file is 0 bytes.
it: La dimensione del file importato é di 0 bytes.

en: The import file size exceeds the available free space:
it: La dimensione del file da importare eccede lo spazio disponibile su disco:

en: The import file size exceeds the available quota space.
it: La dimensione del file da importare eccede lo spazio disponibile nella quota allocata.

en: The import file size exceeds the import file size limit:
it: La dimensione del file da importare eccede il mimite massimo per file:

en: The nextdays value must be numeric.
it: Il valore del giorno seguente dev'essere numerico.

en: The operation cannot be completed because the webdisk is read-only.
it: L'operazione non puó essere completata perché il webdisk é di sola lettura.

en: The program uname is not available to obtain OS information.
it: Il programma uname per ottenere informazione sul sistema operativo non é disponibile.

en: The recipients list could not be validated. Please check the recipients and try again.
it: La lista dei destinatari non puó essere convalidata. Per favore controllare la lista dei destinatari prima di riprovare.

en: The requested file or directory is outside of the webdisk system and cannot be accessed.
it: Il file (o cartella) richiesto si trova al di fuori dello spazio webdisk e non é accessibile.

en: The requested operation can only be performed on one file or directory at a time:
it: L'operazione richiesta puó essere effettuata solo su un file (o cartella) alla volta:

en: The requested template file does not exist:
it: Il modello di file richiesto non esiste:

en: The same as composing character set
it: Lo stesso set di caratteri della composizione

en: The search start date is after the search end date.
it: La data di inizio ricerca accade dopo la data di fine ricerca.

en: The symbolic link is too complex to be accessed.
it: Il collegamento simbolico non é accessibile perché troppo complesso.

en: The target must be a directory when copying or moving multiple items. The target does not exist or is not a directory:
it: Quando di copiano due o piú file la destinazione deve essere una cartella. La destinazione non esiste o non é una cartella:

en: The timezone hour must be a number from 0 to 13.
it: L'ora di fuso orario deve essere compreso tra 0 e 13.

en: The timezone minute must be either 00 or 30.
it: I minuti nel fuso orario devono essere 00 o 30.

en: The timezone value is invalid:
it: Il valore di fuso orario inserito non é valido:

en: The upload exceeds the configured %d KB limit. | The upload exceeds the configured %d KB limit.
it[0]: Il file fornito eccede il limite configurato di %d KB.
it[1]: I file forniti eccedono il limite configurato di %d KB.

en: The upload is not an approved file or type:
it: Il file fornito ha un formato non autorizzato:

en: The xowmuid does not match any contacts in the addressbook:
it: Il xowmuid non trova alcun contatto in rubrica:

en: There are no events today
it: Oggi non ci sono eventi

en: There are no files or directories selected.
it: Non hai selezionato alcun file o cartella.

en: This day only
it: Solo per oggi

en: This group contains too many members to be clicked directly. Please check the to, cc, or bcc box for this group and use the compose button.
it: Il gruppo contiene troppi membri per essere inclusi direttamente. Per favore controlla i campi A:, CC e BCC per questo gruppo ed usa il pulsante di composizione.

en: This is a partial message and needs to be rebuilt.
it: Questo messaggio non é completo ed ha bisogno di essere ricostruito.

en: This item was added for multiple dates.
    Deleting it will delete the item for all dates.
    Continue with Delete?
it: Questa voce é stata aggiunta a molteplici date. 
    Rimuoverla cancellerá la voce da tutte le date.
    Continuare con la cancellazione?

en: This item was added for multiple dates.
    Editing it will change the item for all dates.
    Continue with Edit?
it: Questa voce é stata aggiunta a molteplici date. 
    Modificarla cambierá la voce per tutte le date.
    Continuare con la modifica?

en: This message has no subject, do you still want to send it?
it: Questo messaggio non ha soggetto, vuoi inviarlo lo stesso?

en: This message requests a read receipt, do you want to transmit?
it: Questo messaggio ha richiesto una ricevuta di lettura, vuoi trasmetterla?

en: This month only
it: Solo questo mese

en: This script must be setuid root:
it: Lo script deve essere impostato con setuid root:

en: Threshold to determine Spam:
it: Limite per definire lo Spam:

en: Thursday
it: Giovedí

en: Tibetan
it: Tibetano

en: Time
it: Ora

en: Time interval in dayview:
it: Intervallo da usare nella vista giornaliera:

en: TimeZone offset:
it: Differenza di fuso orario:

en: Timestamp used for message date:
it: Formato della data utilizzato nei messaggi:

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Title
it: Titolo

en: Title:
it: Titolo:

en: To
it: A

en: To download an entire addressbook at one time, use the download links in the manage addressbook area:
it: Per scaricare un'intera rubrica alla volta, usa il collegamento disponibile in -gestisci rubrica- :

en: To, Cc, and Bcc are empty. Please specify the recipients before sending.
it: A, Copia e Copia-nascosta sono vuoti. Specificare il destinatario prima dell'invio.

en: To:
it: A:

en: Today
it: Oggi

en: Total
it: Totale

en: Total Messages
it: Totale messaggi

en: Transmitting...
it: Invio...

en: Trash
it: Cestino

en: Trash folder messages lifetime:
it: validitá messaggi nel cestino:

en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: Try Again
it: Riprova

en: Tuesday
it: Martedí

en: Turkey
it: Turchia

en: Turkish
it: Turco

en: Turkmen
it: Turkmeno

en: Turks and Caicos Islands
it: Isole Turks e Caicos

en: Type:
it: Componi:

en: UTF encoded vfile cannot be properly decoded.
it: il vfile codificato in UTF non puó essere decodificato correttamente.

en: Uighur
it: Uighuri

en: Ukraine
it: Ucraina

en: Ukrainian
it: Ucraino

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi

en: United Kingdom
it: Gran bretagna

en: United States
it: Stati uniti

en: United States Minor Outlying Islands
it: Stati Uniti d'America Isole Minori

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown compression type:
it: Tipo di compressione sconosciuta:

en: Unsupported upload type:
it: Tipo di file fornito non supportato:

en: Unsupported vcard datatype:
it: Tipo di dati nella vcard non supportato:

en: Update the index for this folder?
it: Aggiorna l'indice di questa cartella?

en: Upload failed.
it: Upload fallito.

en: Upload filesize is zero bytes.
it: La dimensione del file fornito é di zero bytes.

en: Urgent
it: Urgente

en: Use Regex in search and filterrule:
it: Usa expressioni regolari nelle ricerche e nei filtri:

en: Use SSL
it: Usa SSL

en: Use fixed-width font when reading messages:
it: Usa caratteri a largezza fissa per la lettura dei messaggi:

en: Use lightbar for selection:
it: Usa l'evidenziatore nella selezione:

en: Use smiley images when reading messages:
it: Usa faccine (smile) nella lettura messaggi:

en: User
it: Utente

en: User Folders
it: Cartelle utente

en: User History
it: Cronologia azioni dell'utente

en: User Id
it: Identificativo utente

en: User Preferences
it: Preferenze utente

en: User does not exist:
it: L'utente non esiste:

en: UserID:
it: Identificatico utente:

en: Vatican City State
it: Città del Vaticano

en: Viet Nam
it: Vietnam

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: View next after message move/copy:
it: Visualizza il messaggio successivo dopo lo spostamento/copia:

en: Virgin Islands, British
it: Isole Vergini Britanniche

en: Virgin Islands, U.S.
it: Isole Vergini, USA

en: Virus Check
it: Controllo Virus

en: Wait time for background mail filtering:
it: Tempo di attesa per il filtro di messaggi in background:

en: Wallis and Futuna
it: Wallis e Futuna

en: Walloon
it: Vallone

en: Warning: the quota limit(<tmpl_var quotalimit escape="js"> kB) was hit. Oldest messages have been automatically removed.
it: Attenzione: il limite di quota (<tmpl_var quotalimit escape="js"> kB) é stato raggiunto. I messaggi piú datati sono stati rimossi automaticamente.

en: Warning: the quota limit(<tmpl_var quotalimit escape="js"> kB) was hit. Some files from the webdisk have been automatically removed.
it: Attenzione: il limite di quote (<tmpl_var quotalimit escape="js"> kB) é stato raggiunto. Alcuni file sono stati automaticamente rimossi dal webdisk.

en: Warning: the uploaded data is not consistent. Each entry in the uploaded file does not contain the same number of fields. The imported data may not be correct or the import may fail. Please ensure all entries contain the same number of fields to guarantee correct import.
it: Attenzione: il dati forniti sono inconsistenti. non tutte le voci nel file fornito contengono lo stesso numero di campi. I dati importati non possono essere corretti per effettuare l'importazione correttamente. Assicurarsi che tutte le voci (righe) contengano lo stesso numero di campi (colonne) per garantire un importazione corretta.

en: We need help understanding how to organize the data you are importing.<br>Please define the fields for the import data. Fields may be used more than once, and undefined fields will be discarded.
it: E' necessaria maggiore informazione per capire come organizzare i dati che da importare.<br>Per cortesia definire i campi dei dati che si stanno importando.I campi possono essere usati piú di una volta. Quelli lasciati vuoti verranno ignorati.

en: WebDisk Options
it: Opzioni webdisk

en: Website
it: Sito web

en: Websites
it: Siti web

en: Wednesday
it: Mercoledí

en: Week
it: Settimana

en: Week <tmpl_var nextweekofyear escape="html">:  <tmpl_var nextweekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var nextweekstart_day escape="html"> <tmpl_var nextweekstart_year escape="html"> - <tmpl_var nextweekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var nextweekstop_day escape="html"> <tmpl_var nextweekstop_year escape="html">
it: Settimana <tmpl_var nextweekofyear escape="html">:  <tmpl_var nextweekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var nextweekstart_day escape="html"> <tmpl_var nextweekstart_year escape="html"> - <tmpl_var nextweekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var nextweekstop_day escape="html"> <tmpl_var nextweekstop_year escape="html">

en: Week <tmpl_var prevweekofyear escape="html">:  <tmpl_var prevweekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var prevweekstart_day escape="html"> <tmpl_var prevweekstart_year escape="html"> - <tmpl_var prevweekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var prevweekstop_day escape="html"> <tmpl_var prevweekstop_year escape="html">
it: Settimana <tmpl_var prevweekofyear escape="html">:  <tmpl_var prevweekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var prevweekstart_day escape="html"> <tmpl_var prevweekstart_year escape="html"> - <tmpl_var prevweekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var prevweekstop_day escape="html"> <tmpl_var prevweekstop_year escape="html">

en: Week <tmpl_var weekofyear>
it: Settimana <tmpl_var weekofyear>

en: Week View
it: Vista Settimanale

en: Week start:
it: Inizio settimana:

en: Week view
it: Vista settimanale

en: Weekview Week <tmpl_var weekofyear>: <tmpl_var weekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var weekstart_day> <tmpl_var weekstart_year> - <tmpl_var weekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var weekstop_day> <tmpl_var weekstop_year>
it: Vista settimanalek <tmpl_var weekofyear>: <tmpl_var weekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var weekstart_day> <tmpl_var weekstart_year> - <tmpl_var weekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var weekstop_day> <tmpl_var weekstop_year>

en: Weekview Week <tmpl_var weekofyear>: <tmpl_var weekstart_monthname> <tmpl_var weekstart_day> <tmpl_var weekstart_year> - <tmpl_var weekstop_monthname> <tmpl_var weekstop_day> <tmpl_var weekstop_year>
it: Vista settimanale <tmpl_var weekofyear>: <tmpl_var weekstart_monthname> <tmpl_var weekstart_day> <tmpl_var weekstart_year> - <tmpl_var weekstop_monthname> <tmpl_var weekstop_day> <tmpl_var weekstop_year>

en: Welcome to <tmpl_var programname escape="html">!
it: Benvenuto a <tmpl_var programname escape="html">!

en: Welsh
it: Gallese

en: West Africa
it: Africa occidentale

en: Western Frisian
it: Frisone occidentale

en: Western Sahara
it: Sahara occidentale

en: When this feature is enabled you may login to <tmpl_var programname escape="js"> without re-entering your username and password, but only if you did not logout of your previous session and that session has not timed out.
    
    DO NOT ENABLE THIS FEATURE ON A PUBLIC COMPUTER or others will gain access to your account.
it: Quando questa funzione é abilitata potrai fare il login a <tmpl_var programname escape="js"> senza re-inserire utente e password,a meno che non ci si disconnetta dalla sessione precedente e questa sia scaduta.
    
    NON ABILITARE QUESTA FUNZIONE SE SI UTILIZZA UN COMPUTER PUBBLICO o altri utenti potranno accedere al tuo account.

en: Width
it: Larghezza

en: Word Document Preview
it: Anteprima documento Word

en: Work
it: Lavoro

en: Work Information
it: Informazione sul lavoro

en: X.509 Public Key Certificate
it: X.509 Chiave di certificato pubblica

en: Year <tmpl_var next_year escape="html">
it: Anno <tmpl_var next_year escape="html">

en: Year <tmpl_var prev_year escape="html">
it: Anno <tmpl_var prev_year escape="html">

en: Year <tmpl_var year>
it: Anno <tmpl_var year>

en: Year View
it: Vista annuale

en: Year view
it: Vista annuale

en: Yearview <tmpl_var weekstart_year escape="html">
it: Vista annuale <tmpl_var weekstart_year escape="html">

en: Yearview <tmpl_var weekstop_year escape="html">
it: Vista annuale <tmpl_var weekstop_year escape="html">

en: Yearview <tmpl_var year>
it: Vista annuale <tmpl_var year>

en: Yearview Year <tmpl_var year>
it: Vista annuale <tmpl_var year>

en: Yes
it: Si

en: You are not allowed to connect from this client domain:
it: Non sei autorizzato/a a connetterti da questo dominio:

en: You are not allowed to connect from this client ip:
it: Non sei autorizzato/a a connetterti da questo indirizzo IP:

en: You are not allowed to send messages to this email address:
it: Non sei autorizzato/a ad inviare messaggi a questo indirizzo email:

en: You do not have permission to edit the global addressbook.
it: Non hai l'autorizzazione di modificare la rubrica globale.

en: You must fill in the longitude and latitude before any maps or photos can be viewed.
it: Devi specificare la latitudine e longitudine prima di visualizzare foto o mappe.

en: Your INBOX has exceeded the spool limit (<tmpl_var spoollimit escape="js"> kB). Please move some messages from your INBOX to other folders.
it: Il tuo Inbox ha superato il limite massimo configurato di (<tmpl_var spoollimit escape="js"> kB). Per cortesia sposta qualche messaggio dall'Inbox a qualche altra cartella.

en: Your message:
it: Il tuo messaggio:

en: Yukon Standard
it: Yukon ora solare

en: Zip the selected item(s)?
it: Comprimi (.zip) gli elementi selezionati?

en: Zulu
it: Zulù

en: [Delete]
it: [Cancella]

en: [Preview]
it: [Anteprima]

en: a custom name
it: un nome personalizzato

en: a description of the source url
it: una descrizione della URL sorgente

en: abc, inc.
it: abc, spa.

en: about <tmpl_var programname escape="html">
it: Informazioni <tmpl_var programname escape="html">

en: accounting, european division
it: contabilitá, divisione europea

en: add
it: aggiungi

en: add an attachment from a url
it: aggiungi un allegato da un collegamento URL

en: add an attachment from the webdisk
it: aggiungi un allegato dal webdisk

en: add another address
it: aggiungi un altro indirizzo

en: add another custom property
it: aggiungi un'altra proprietá personalizzata

en: add another custom value
it: aggiungi un altro valore personalizzato

en: add another division
it: aggiungi un'altra divisione

en: add another email address
it: aggiungi un altro indirizzo email

en: add another nickname
it: Aggiungi un altro soprannome

en: add another set of work information
it: aggiungi un altro blocco d'informazioni sul lavoro

en: add another telephone number
it: aggiungi un altro numero di telefono

en: add another website
it: aggiungi un altro sito web

en: add event
it: aggiungi evento

en: add new agent
it: aggiungi un altro agente

en: addressbook
it: rubrica

en: addressbook search
it: ricerca rubrica

en: advanced search
it: ricerca avanzata

en: age
it: età

en: all attachments
it: tutti gli allegati

en: all headers
it: tutte le intestazioni

en: all members
it: tutti i membri

en: answered
it: risposto

en: at SMTP port:
it: alla porta SMTP:

en: attachment
it: allegato

en: attachments
it: allegati

en: back to <tmpl_var abookfolder_label escape="html">
it: ritorna a <tmpl_var abookfolder_label escape="html">

en: back to <tmpl_var callerfoldername escape="html"> folder
it: ritorna alla cartella <tmpl_var callerfoldername escape="html">

en: back to All Addressbooks
it: ritorna a tutte le rubriche

en: back to Draft folder
it: Ritorna alla cartella delle bozze

en: back to Inbox
it: ritorna all'Inbox

en: back to Saved folder
it: ritorna alla cartella dei messaggi salvati

en: back to Sent folder
it: ritorna alla cartella dei messaggi inviati

en: back to Spam folder
it: ritorna alla cartella dei messaggi Spam

en: back to Trash folder
it: ritorna alla cartella del cestino messaggi

en: back to Virus folder
it: ritorna alla cartella dei messaggi Virus

en: back to addressbook
it: ritorna alla rubrica

en: back to addressbook listing
it: ritorna alla lista delle rubriche

en: back to all addressbooks
it: ritorna a tutte le rubriche

en: back to calendar
it: ritorna al calendario

en: back to message listing
it: ritorna alla lista di messaggi

en: back to message reading
it: ritorna alla lettura messaggio

en: back to preferences
it: ritorna alle preferenze

en: back to the Global Addressbook
it: ritorna alla Rubrica Globale

en: back to the Global LDAP Addressbook
it: ritorna alla Rubrica Globale LDAP

en: back to user preferences
it: ritorna alle preferenze utente

en: back to webdisk
it: ritorna al webdisk

en: block SMTP relay <tmpl_var smtprelay escape="html">
it: blocca trasmissione SMTP <tmpl_var smtprelay escape="html">

en: block SMTP relay <tmpl_var smtprelay escape="js">?
it: blocca trasmissione SMTP <tmpl_var smtprelay escape="js">?

en: block email <tmpl_var fromaddress escape="html">
it: blocca email <tmpl_var fromaddress escape="html">

en: block email <tmpl_var fromaddress escape="js">?
it: blocca email <tmpl_var fromaddress escape="js">?

en: browser javascript support level
it: livello di support javascript del browser

en: calendar
it: calendario

en: cancel
it: cancella

en: cancel and return to parent
it: cancella e ritorna al precedente

en: car
it: macchina

en: change password
it: cambia password

en: character set: <tmpl_var messagecharset escape="html">
it: Set di caratteri: <tmpl_var messagecharset escape="html">

en: check/uncheck all boxes for Bcc
it: seleziona/deseleziona tutti i campi di Bcc

en: check/uncheck all boxes for Cc
it: seleziona/deseleziona tutti i campi di Cc

en: check/uncheck all boxes for To
it: seleziona.deseleziona tutti i campi di A

en: check/uncheck all boxes for export
it: seleziona/deseleziona tutti i campi da esportare

en: check/uncheck all boxes for group membership
it: seleziona/deseleziona tutti i campi di associazione a gruppo

en: check/uncheck all boxes for move, copy, or delete
it: seleziona/deseleziona tutti i campi da spostare, copiare o cancellare

en: choose a file type to add
it: seleziona il tipo di file da aggiungere

en: city
it: città

en: clear all checked
it: deseleziona tutte le selezioni

en: clear all stationery
it: deseleziona tutti i modelli

en: clear all stationery?
it: deselezionare tutti i modelli?

en: click to continue
it: clicca per continuare

en: click to retrieve mail from this account
it: clicca per prelevare email da questo account

en: click to see the BSD License
it: clicca per visualizzare la licenza BSD

en: close
it: chiudi

en: collapse all contacts
it: implodi tutti i contatti

en: collapse this contact
it: implodi questo contatto

en: compose message
it: componi messaggio

en: compose message to <tmpl_var from_address escape="html">
it: scrivi messaggio a <tmpl_var from_address escape="html">

en: compose message to <tmpl_var to_address escape="html">
it: scrivi messaggio a <tmpl_var to_address escape="html">

en: compose new message
it: scrivi un nuovo messaggio

en: contact details
it: dettaglio contatti

en: contains
it: contiene

en: copy
it: copia

en: country
it: stato

en: create a new filter rule like this one
it: crea un nuovo filtro simile a questo

en: create new addressbook
it: crea nuova rubrica

en: custom values
it: valori personalizzati

en: date from subject size
it: data da soggetto dimensione

en: date subject from size
it: data soggetto da dimensione

en: day
it: giorno

en: dd-mm-yyyy
it: gg-mm-aaaa

en: dd.mm.yyyy
it: gg.mm.aaaa

en: dd/mm/yyyy
it: gg/mm/aaaa

en: delete
it: cancella

en: delete all non-text attachments
it: cancella tutti gli allegati a parte i testi

en: delete all non-text attachments?
it: cancella tutti gli allegati a parte i testi?

en: delete event
it: cancella evento

en: delete selected contacts
it: cancella contatti selezionati

en: delete this attachment
it: cancella questo allegato

en: delete this division
it: rimuovi questa divisione

en: delete this entire work grouping
it: eliminare l'intero raggruppamento

en: delete this sound
it: cancella questo suono

en: display html as html
it: visualizza html come html

en: display html as text
it: visualizza html come testo

en: does not contain
it: non contiene

en: domestic address
it: domicilio

en: done
it: completato

en: download
it: scarica

en: download &quot;<tmpl_var subject escape="html">.msg&quot;
it: scarica &quot;<tmpl_var subject escape="html">.msg&quot;

en: download <tmpl_var foldername escape="html">
it: scarica <tmpl_var foldername escape="html">

en: download Draft
it: scarica Bozze

en: download Inbox
it: scarica Inbox

en: download Saved
it: scarica Salvati

en: download Sent
it: scarica Inviati

en: download Spam
it: scarica Spam

en: download Trash
it: scarica Cestino

en: download Virus
it: scarica Virus

en: download all non-text attachments
it: scarica tutti gli allegati tranne i testi

en: download this agent
it: scarica questo agente

en: download this attachment
it: scarica questo allegato

en: download this privacy key
it: scarica questa chiave di sicurezza

en: edit
it: modifica

en: edit contact
it: modifica contatto

en: edit contact in addressbook &quot;<tmpl_var xowmbook escape="html">&quot;
it: modifica contatto in rubrica &quot;<tmpl_var xowmbook escape="html">&quot;

en: edit draft
it: modifica bozza

en: edit event
it: modifica evento

en: edit personal email addresses
it: modifica indirizzi email personali

en: edit spam preferences
it: modifica opzioni antispam

en: edit stationery
it: modifica modello

en: edit this account
it: modifica questo account

en: edit this filter rule
it: modifica questo filtro

en: ends with
it: termina con

en: enter a url to the file (http://...)
it: inserisci la URL del file (http://...)

en: every hour | every %d hours
it[0]: ogni ora
it[1]: ogni %d ore

en: every minute | every %d minutes
it[0]: ogni minuto
it[1]: ogni %d minuti

en: exit status
it: codice di ritorno

en: exit status:
it: codice di ritorno:

en: expand all contacts
it: espandi tutti i contatti

en: expand this contact
it: Espandi questo contatto

en: export
it: esporta

en: export contacts
it: esporta contatti

en: extract
it: estrai

en: find your geographic position
it: trova la tua posizione geografica

en: first
it: nome

en: follow down
it: prosegui sotto

en: follow up
it: prosegui sopra

en: forward
it: inoltra

en: forward as attachment
it: inoltra come allegato

en: forward as original
it: inoltra l'originale

en: from subject date size
it: da soggetto data dimensione

en: go to parent directory
it: vai alla cartella precedente

en: go to the home directory
it: ritorna alla cartella iniziale

en: go to top
it: vai all'inizio

en: group
it: gruppo

en: home
it: inizio

en: home address
it: indirizzo di casa

en: home directory
it: cartella iniziale

en: http://www.example.com
it: http://www.esempio.it

en: http://www.example.com/mycard.vcf
it: http://www.esempio.it/cartella.vcf

en: import
it: importa

en: import address <tmpl_var fromaddress escape="html">
it: importa indirizzi <tmpl_var fromaddress escape="html">

en: import contact
it: importa contatto

en: import contacts
it: importa contatti

en: import this contact to your addressbook
it: importa questo contatto nella rubrica

en: important
it: importante

en: intercalary
it: intercalare

en: international address
it: indirizzi internazionali

en: is
it: é

en: is not
it: non é

en: jump to the top of the page
it: vai all'inizio della pagina

en: keyboard
it: tastiera

en: last
it: cognome

en: latitude
it: latitudine

en: learn ham
it: impara i messaggi non spam

en: learn spam
it: impara i messaggi spam

en: link
it: collegamento

en: list archive
it: visualizza archivio

en: logout
it: disconnetti

en: longitude
it: longitudine

en: mail filter setup
it: impostazione filtro email

en: make label
it: crea etichetta

en: make pdf
it: crea pdf

en: make postscript
it: cre postscript

en: make thumbnails
it: crea francobolli

en: manage addressbooks
it: gestisci rubriche

en: manage folders
it: gestisci cartelle

en: manager, executive, etc
it: manager, direttivo, ecc...

en: mark all read
it: imposta tutti come giá letti

en: mark as read
it: imposta come giá letto

en: mark as unread
it: imposta come non ancora letto

en: matches regular expression
it: soddisfa l'espressione regolare

en: message
it: messaggio

en: message service
it: servizio messaggi

en: middle
it: mezzo

en: mini search icon
it: icona di ricerca piccola

en: mm-dd-yyyy
it: mm-gg-aaaa

en: mm.dd.yyyy
it: mm.gg.aaaa

en: mm/dd/yyyy
it: mm/gg/aaaa

en: month
it: mese

en: more events...
it: altri eventi...

en: move
it: sposta

en: move selected messages to trash
it: sposta i messaggi selezionati nel cestino

en: move to trash
it: sposta nel cestino

en: ms word preview
it: anteprima di file Microsoft Word

en: new contact
it: nuovo contatto

en: new file
it: nuovo file

en: new folder
it: nuova cartella

en: new group
it: buovo gruppo

en: next message
it: messaggio successivo

en: next page
it: pagina successiva

en: no conversion
it: nessuna conversione

en: no filter rules exist
it: non esiste nessun filtro

en: no global filter rules exist
it: non esiste nessun filtro globale

en: no keys exist for this contact
it: Non esiste nessuna chiave per questo contatto

en: no next message
it: nessun messaggio successivo

en: no next page
it: nessuna pagina successiva

en: no one acts on behalf of this contact
it: Questo contatto non puó essere delegato a nessuno

en: no previous message
it: nessun messaggio precedente

en: no previous page
it: nessuna pagina precedente

en: none
it: nessuno

en: number of active sessions in the past 1, 5, 15 minutes
it: numero di sessioni attive negli ultimi 1, 5, 15 minuti

en: openwebmail, outlook, etc
it: openwebmail, outlook, ecc...

en: or upload the file directly
it: o carica il file direttamente

en: outlook, openwebmail, etc
it: outlook, openwebmail, ecc...

en: owner: <tmpl_var ownerstr escape="html"> group: <tmpl_var groupstr escape="html">
it: proprietario: <tmpl_var ownerstr escape="html"> gruppo: <tmpl_var groupstr escape="html">

en: parcel delivery address
it: indirizzo di consegna pacchi

en: phonetic pronunciation:
it: pronuncia fonetica:

en: play pronunciation sound
it: suona la pronuncia

en: postal address
it: indirizzo postale

en: postoffice box
it: fermoposta

en: prefix
it: prefisso

en: preparing selections, please wait...
it: preparazione selezioni, attendere prego...

en: preview
it: anteprima

en: preview this attachment
it: anteprima di questo allegato

en: previous message
it: messaggio precedente

en: previous page
it: pagina precedente

en: print
it: stampa

en: read full note
it: leggi la nota intera

en: rebuild index
it: ricotrusci indice

en: received <tmpl_var messagedatereceived escape="html">
it: ricevuto <tmpl_var messagedatereceived escape="html">

en: refresh
it: aggiorna

en: remote images have been blocked to protect your privacy. click here to view them.
it: le immagini remote sono state bloccate per proteggere la tua provacy. Se desideri visuallizarle invece clicca qui.

en: rename
it: cambia nome

en: reply
it: rispondi

en: reply all
it: rispondi a tutti

en: retrieve pop3 mail
it: preleva email dagli account POP3

en: save
it: salva

en: save and return to parent
it: salva e ritorna al precedente

en: save draft
it: salva come bozza

en: save this attachment to your webdisk
it: salva questo allegato nel webdisk

en: save to webdisk
it: salva nel webdisk

en: search
it: cerca

en: search for messages from <tmpl_var from_address escape="html">
it: cerca messaggi inviati da <tmpl_var from_address escape="html">

en: search for messages to same recipients
it: cerca messaggi inviati agli stessi destinatari

en: search for messages with this subject
it: cerca messaggi con lo stesso soggetto

en: search google for <tmpl_var fromaddress escape="html">
it: cerca <tmpl_var fromaddress escape="html"> in google

en: select members from addressbook
it: seleziona i membri per questa rubrica

en: send
it: invia

en: sent <tmpl_var messagedatesent escape="html">
it: inviato <tmpl_var messagedatesent escape="html">

en: session timeout
it: scadenza sessione

en: show a map of this location
it: visualizza una mappa di questo posto

en: show a satellite photo of this location
it: mostra una foto satellitari di questa zona

en: show hidden files
it: mostra file nascosti

en: show thumbnails
it: mostra le immagini francobollo

en: show timezone map
it: mostra la mappa dei fusi orari

en: simple attachments
it: allegati semplici

en: simple headers
it: intestazioni semplici

en: single page
it: pagina singola

en: sort alphanumerically
it: ordina in alfanumerico

en: sort by categories ascending
it: ordina per categoria ascendente

en: sort by email ascending
it: ordina per email ascendente

en: sort by filename
it: ordina per nome del file

en: sort by first name ascending
it: ordina per nome ascendente

en: sort by full name ascending
it: ordina per nome e cognome ascendente

en: sort by last modified timestamp
it: ordina per data di ultima modifica

en: sort by last name ascending
it: ordina per cognome ascendente

en: sort by middle name ascending
it: ordina per secondo nome ascendente

en: sort by name prefix ascending
it: ordina per prefisso ascendente

en: sort by name suffix ascending
it: ordina per suffisso ascendente

en: sort by newest first
it: ordina messaggi per data (nuovi prima)

en: sort by newest threads first
it: ordina discussioni per data (nuove discussioni)

en: sort by note ascending
it: ordina per nota ascendente

en: sort by oldest first
it: ordina messaggi per data (vecchi prima)

en: sort by oldest threads first
it: ordina discussioni per data (vecchie prima)

en: sort by permissions
it: ordina per permesso

en: sort by phone number ascending
it: ordina per numero di telefono ascendente

en: sort by received date
it: ordina per data di ricezione

en: sort by recipient
it: ordina per destinatario

en: sort by sender
it: ordina per mittente

en: sort by sent date
it: ordina per data di invio

en: sort by size
it: ordina per dimensione

en: sort by size largest first
it: ordina per dimensione (grandi prima)

en: sort by size smallest first
it: ordina per dimensione (piccoli prima)

en: sort by status (unread first)
it: ordina per stato (non letti prima)

en: sort by subject
it: ordina per soggetto

en: sort reverse alphanumerically
it: ordina in alfanumerico discendente

en: spamassassin user preferences
it: preferenze utente spamassassin

en: spellcheck
it: controllo ortografico

en: ssh terminal
it: terminale ssh

en: starts with
it: comincia con

en: state/province
it: regione/provincia

en: status
it: stato

en: status unread first
it: stato non letti prima

en: street address
it: via

en: subject from date size
it: soggetto da data dimensione

en: suffix
it: suffisso

en: suite, apartment, etc.
it: suite, appartamento, ecc...

en: symlink
it: link simbolico

en: system
it: sistema

en: terminated by signal
it: terminato dal segnale

en: terminated by signal:
it: terminato dal segnale:

en: test sound
it: prova il suono

en: this message has attachments
it: questo messaggio contiene allegati

en: timezone map
it: mappa dei fusi orari

en: undisclosed-recipients
it: lista di destinatari-nascosti

en: unknown agent type
it: tipo di agente sconosciuto

en: unknown key type
it: tipo di chiave sconosciuta

en: unrecognized ms-tnef encapsulated data
it: dati encapsulati ms-tnef non riconosciuti

en: update index
it: aggiorna indice

en: update map
it: aggiorna mappa

en: used by external programs to identify this card
it: usato da programmi esterno per identificare questa scheda

en: user preferences
it: preferenze utente

en: v.p., research and development
it: v.p., ricerca e sviluppo

en: vCard Information
it: informazioni vCard

en: vCard Source Name
it: Nome sorgente vCard

en: vCard Source URL
it: URL sorgente vCard

en: view all checked
it: visualizza tutti i selezionati

en: view history
it: visualizza cronologia

en: view larger
it: allarga

en: view messages
it: visualizza messaggi

en: view more recipients
it: visualizza altri destinatari

en: view this addressbook
it: visualizza questa rubrica

en: view week <tmpl_var labeltext escape="html">
it: vista settimanale <tmpl_var labeltext escape="html">

en: virtual domain user management
it: gestione utenti per domini virtuali

en: voice
it: voce

en: wait %d second after login to fetch | wait %d seconds after login to fetch
it[0]: aspetta %d secondo dopo il login prima di prelevare
it[1]: aspetta %d secondi dopo il login prima di prelevare

en: was read on:
it: é stato letto alle:

en: work
it: lavoro

en: work address
it: indirizzo lavoro

en: write mail to <tmpl_var email escape="html">
it: scrivi email a <tmpl_var email escape="html">

en: write mail to all group members
it: scrivi email a tutti i membri del gruppo

en: write mail to group member <tmpl_var email escape="html">
it: scrivi email ai membri del gruppo <tmpl_var email escape="html">

en: year
it: anno

en: yyyy-mm-dd
it: aaaa-mm-gg

en: yyyy.mm.dd
it: aaaa.mm.gg

en: yyyy/mm/dd
it: aaaa/mm/gg

en: zip
it: CAP

en: zip/postcode
it: CAP/codice postale
