OpenWebMail - en to fr translation catalogue (1312 entries)

en: # Message forwarded as attachment
fr: # Message transféré en pièce jointe

en: %d Byte | %d Bytes
fr[0]: %d Octet
fr[1]: %d Octets

en: %d address per page | %d addresses per page
fr[0]: %d adresse par page
fr[1]: %d adresses par page

en: %d byte snipped ... | %d bytes snipped ...
fr[0]: %d octet effacé ...
fr[1]: %d octets effacés ...

en: %d character | %d characters
fr[0]: %d caractère
fr[1]: %d caractères

en: %d day | %d days
fr[0]: %d jour
fr[1]: %d jours

en: %d match found | %d matches found
fr[0]: %d occurrence trouvée
fr[1]: %d occurrences trouvées

en: %d message per page | %d messages per page
fr[0]: %d message par page
fr[1]: %d messages par page

en: %d second | %d seconds
fr[0]: %d seconde
fr[1]: %d secondes

en: %d unread | %d unread
fr[0]: %d non lu
fr[1]: %d non lus

en: 'S','M','T','W','T','F','S'
fr: 'D','L','M','M','J','V','S'

en: (no subject)
fr: (pas de sujet)

en: -- User Defined --
fr: -- Défini par l'Utilisateur --

en: -- read only --
fr: -- en lecture seule --

en: ------- End of Original Message -------
fr: ------- Fin du Message Original -------

en: ---------- Forwarded Message -----------
fr: ---------- Message Transféré -----------

en: ---------- Original Message -----------
fr: ---------- Message Original -----------

en: --DELETE--
fr: --SUPPRIMER--

en: --FORWARD--
fr: --TRANSFÉRER--

en: --LEARN HAM--
fr: --APPRENDRE HAM--

en: --LEARN SPAM--
fr: --APPRENDRE SPAM--

en: --MARK AS READ--
fr: --MARQUER COMME LU--

en: --MARK AS UNREAD--
fr: --MARQUER COMME NON LU--

en: 1. Browse for the file you are importing:
fr: 1. Indiquez le fichier que vous allez importer:

en: 1. Select the contacts that you want to download from the list above.
fr: 1. Sélectionnez les contacts que vous souhaiter télécharger dans la liste ci-dessus.

en: 12 hour
fr: 12 heures

en: 1st
fr: 1er

en: 2. Choose the format of your import file (character set is optional):
fr: 2. Choisissez le format du fichier à importer (l'encodage des caractères est optionnel):

en: 2. Select an export format:
fr: 2. Choisissez un format pour l'export:

en: 24 hour
fr: 24 heures

en: 2nd
fr: 2ème

en: 3rd
fr: 3ème

en: 4th
fr: 4ème

en: <tmpl_var attfiles_totalsize_kb escape="html"> Kb<tmpl_if attachments_limit> of <tmpl_var attachments_limit escape="html"> Kb</tmpl_if> Total
fr: <tmpl_var attfiles_totalsize_kb escape="html"> Kb<tmpl_if attachments_limit> de <tmpl_var attachments_limit escape="html"> Kb</tmpl_if> Total

en: <tmpl_var availablefreespace escape="html"> KB Available
fr: <tmpl_var availablefreespace escape="html"> Ko Disponibles

en: <tmpl_var programname escape="html"> Error
fr: <tmpl_var programname escape="html"> Erreur

en: A contact contains a property with illegal characters in the property group:
fr: Un contact contient un champ avec des caractères invalides dans le champ groupe:

en: A contact contains a property with illegal characters in the property type:
fr: Un contact contient un champ avec des caractères invalides dans le type du champ:

en: A contact group name contains an invalid carriage return:
fr: Le nom d'un groupe de contacts contient un retour à la ligne non-autorisé:

en: A contact property type contains an invalid carriage return:
fr: Le type d'un champ contact contient un retour à la ligne non-autorisé:

en: A file must be selected for import.
fr: Un fichier doit être sélectionné pour l'import.

en: A valid xowmuid must be provided.
fr: Un xowmuid validé doit être fourni.

en: ACTIVE SESSIONS
fr: SESSIONS ACTIVES

en: Abkhazian
fr: Abkhaze

en: About
fr: À propos

en: Abu Dhabi, Volgograd, Kabul
fr: Abu Dhabi, Volgograd, Kaboul

en: Access Classification
fr: Voir la Classification

en: Access denied: all modules are disabled.
fr: Accès refusé: tous les modules sont désactivés.

en: Action has illegal characters.
fr: Action avec des caractères invalides

en: Active Developers
fr: Développeurs Actifs

en: Add
fr: Ajouter

en: Add Files to This Contact
fr: Ajouter des Fichiers à ce Contact

en: Add/Modify
fr: Ajouter/Modifier

en: Address Full
fr: Adresse Complète

en: Address: City
fr: Adresse: Ville

en: Address: Country
fr: Adresse: Pays

en: Address: P.O. Box
fr: Adresse: Boite Postale

en: Address: State / Province
fr: Adresse: État / Province

en: Address: Street
fr: Adresse: Rue

en: Address: Zip / Postal Code
fr: Adresse: Code Postal

en: Addressbook already exists:
fr: Le Carnet d'Adresses existe déjà:

en: Addressbook button position:
fr: Position du bouton du Carnet d'Adresses:

en: Addressbook default filter:
fr: Filtre par défaut du Carnet d'Adresses:

en: Addressbook: All Addressbooks
fr: Carnet d'Adresses: Tous les Carnets d'Adresses

en: Addresses
fr: Adresses

en: Addresses displayed per page:
fr: Adresses montrées par page:

en: Advanced Search
fr: Recherche Avancée

en: After addressbook entries
fr: Après les entrées du carnet d'adresses

en: After mail edit area
fr: Après la zone d'édition du mail

en: Alaska-Hawaii Standard
fr: Standard Alaska-Hawaï

en: Albania
fr: Albanie

en: Albanian
fr: Albanais

en: Algeria
fr: Algérie

en: All
fr: Tout

en: All Addressbooks
fr: Tous les Carnets d'Adresses

en: All Day
fr: Toute la Journée

en: All addressbooks are read-only.
fr: Tous les carnets d'adresses sont en lecture seule.

en: All addressbooks are readonly, create a new one?
fr: Tous les carnets d'adresses sont en lecture seule, en créer un nouveau ?

en: All addressbooks are readonly, please create a new one
fr: Tous les carnets d'adresses sont en lecture seule, veuillez en créer un nouveau.

en: All headers
fr: Tous les en-têtes

en: All new messages in Inbox
fr: Tous les nouveaux messages dans la Boîte de Réception

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Amharic
fr: Amharique

en: An agent upload may only contain one contact.
fr: Le téléversement d'un agent ne peut contenir qu'un contact.

en: An import destination must be chosen.
fr: Une destination d'importation doit être choisie.

en: An import format must be chosen.
fr: Un format d'importation doit être choisi.

en: An unknown error has occured.
fr: Une erreur inconnue est survenue.

en: Andorra
fr: Andorre

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: April
fr: Avril

en: Arabic
fr: Arabe

en: Aragonese
fr: Aragonais

en: Are you sure you want to clear all checked boxes?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir tout décocher ?

en: Are you sure you want to copy selected contacts?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir copier les contacts sélectionnés ?

en: Are you sure you want to delete selected contacts?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir effacer les contacts sélectionnés ?

en: Are you sure you want to delete this folder and all its contents?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir effacer ce dossier et tout ce qu'il contient ?

en: Are you sure you want to move selected contacts?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir déplacer les contacts sélectionnés ?

en: Are you sure you want to move this message?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir déplacer ce message ?

en: Argentina
fr: Argentine

en: Armenia
fr: Arménie

en: Armenian
fr: Arménien

en: Ask to confirm
fr: Demander confirmation

en: Assamese
fr: Assamais

en: At beginning
fr: Au début

en: At bottom
fr: En bas

en: At end
fr: À la fin

en: At least one name attribute of a contact must be defined.
fr: Au moins un attribut de nom d'un contact doit être défini.

en: At top
fr: En haut

en: Attachment
fr: Pièce Jointe

en: Attachment Filename
fr: Nom de Fichier Joint

en: Attachment Limit Reached
fr: Limite des Pièces Jointes Atteint

en: Attachment Space Available: <tmpl_var attspaceavailable_kb escape="html"> Kb
fr: Espace Disponible pour les Pièces Jointes: <tmpl_var attspaceavailable_kb escape="html"> Ko

en: Attachment not found.
fr: Pièce Jointe non trouvée.

en: Attachment:
fr: Pièce Jointe:

en: Attention <tmpl_var useremail escape="html">,<br><br>You have been idle for a long time. If no more action is taken this session will end in 60 seconds.
fr: Attention <tmpl_var useremail escape="html">,<br><br>Votre session est inactive depuis trop longtemps. Si aucune action n'est faite, cette session va se terminer dans 60 secondes.

en: August
fr: Août

en: Australia
fr: Australie

en: Austria
fr: Autriche

en: Auto Reply Text (500 characters or less)
fr: Texte de Réponse Automatique (500 caractères ou moins):

en: Auto Reply:
fr: Réponse Automatique:

en: Auto Selected
fr: Sélectionné Automatiquement

en: Auto fetch POP3 at login:
fr: Récupérer les messages POP3 au login:

en: Auto<br>Login
fr: Login<br>Automatique

en: Automatic CC:
fr: CC Automatique:

en: Avaric
fr: Avar

en: Avestan
fr: Avestique

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Azerbaijani
fr: Azéri

en: Azores, South Sandwich Islands
fr: Açores, Îles Sandwich du Sud

en: Back to User Preferences
fr: Retour aux Préférences Utilisateurs

en: Background image repeated:
fr: Image d'arrière-plan répétée:

en: Background image:
fr: Image d'arrière-plan:

en: Backup file must be specified.
fr: Le fichier de sauvegarde doit être indiqué.

en: Backup outgoing message to SENT folder:
fr: Sauvegarder le message sortant dans le dossier ENVOYÉS:

en: Backup sent message
fr: Sauvegarde du message envoyé

en: Backup to current folder (if not Inbox/Draft):
fr: Sauvegarde dans le dossier courant (au lieu de Courrier Entrant/Brouillons):

en: Baghdad, Moscow, Nairobi
fr: Bagdad, Moscou, Nairobi

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Barbados
fr: Barbade

en: Bashkir
fr: Bachkir

en: Bcc:
fr: Copie cachée:

en: Before addressbook entries
fr: Avant les Entrées du Carnet d'Adresses

en: Before mail edit area
fr: Avant la zone d'édition du message

en: Belarus
fr: Bélarus

en: Belarusian
fr: Biélorusse

en: Belgium
fr: Belgique

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Birthday
fr: Anniversaire

en: Birthday: Day
fr: Anniversaire: Jour

en: Birthday: Month
fr: Anniversaire: Mois

en: Birthday: Year
fr: Anniversaire: Année

en: Bislama
fr: Bichlamar

en: Block images inside messages:
fr: Bloquer les images dans les messages:

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Bosnian
fr: Bosniaque

en: Both before and after addressbook entries
fr: Avant et après les entrées du Carnet d'Adresses

en: Both before and after mail edit area
fr: Avant et après la zone d'édition du message

en: Both latitude and longitude must be defined.
fr: La latitude et la longitude doivent tous les deux êtres définis.

en: Bouvet Island
fr: Bouvet, Île

en: Brazil
fr: Brésil

en: British Indian Ocean Territory
fr: Océan Indien, Territoire britannique de l'

en: Brunei Darussalam
fr: Brunéi Darussalam

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Bulgarian
fr: Bulgare

en: Burmese
fr: Birman

en: Calendar Options
fr: Options du Calendrier

en: Caller has illegal characters.
fr: L'appelant a des caractères invalides.

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cannot change to directory:
fr: Impossible de changer vers le répertoire:

en: Cannot close db:
fr: Impossible de fermer la base de données:

en: Cannot close directory:
fr: Impossible de fermer le répertoire:

en: Cannot close file:
fr: Impossible de fermer le fichier:

en: Cannot create directory:
fr: Impossible de créer le répertoire:

en: Cannot delete db:
fr: Impossible d'effacer la base de données:

en: Cannot delete directory:
fr: Impossible d'effacer le répertoire:

en: Cannot delete file:
fr: Impossible d'effacer le fichier:

en: Cannot delete message ID from file:
fr: Impossible d'effacer l'ID du message dans le fichier:

en: Cannot execute command:
fr: Impossible d'exécuter la commande:

en: Cannot load vfile parser module:
fr: Impossible de charger le module du parseur vfile:

en: Cannot lock file:
fr: Impossible de sécuriser le fichier:

en: Cannot lock or open file:
fr: Impossible de sécuriser ou ouvrir le fichier:

en: Cannot open any of the following SMTP servers:
fr: Impossible d'ouvrir une connexion vers l'un des serveur SMTPs suivants:

en: Cannot open db:
fr: Impossible d'ouvrir la base de données:

en: Cannot open directory:
fr: Impossible d'ouvrir le répertoire:

en: Cannot open file:
fr: Impossible d'ouvrir le fichier:

en: Cannot read calendar file:
fr: Impossible de lire le fichier du calendrier:

en: Cannot read directory:
fr: Impossible de lire le répertoire:

en: Cannot read file:
fr: Impossible de lire le fichier:

en: Cannot rename db:
fr: Impossible de renommer la base de données:

en: Cannot rename directory:
fr: Impossible de renommer le répertoire:

en: Cannot rename file:
fr: Impossible de renommer le fichier:

en: Cannot seek in file:
fr: Impossible de chercher dans le fichier:

en: Cannot unlock file:
fr: Impossible de libérer le fichier:

en: Cannot update db:
fr: Impossible de mettre à jour la base de données:

en: Cannot update index db:
fr: Impossible de mettre à jour l'index de la base de données:

en: Cannot update timestamp on file:
fr: Impossible de mettre à jour la date et l'heure du fichier:

en: Cannot write calendar file:
fr: Impossible d'écrire le fichier de calendrier:

en: Cannot write file:
fr: Impossible d'écrire le fichier:

en: Cape Verde
fr: Cap-Vert

en: Categories
fr: Catégories

en: Categorized Folders list:
fr: Liste des Dossiers par Catégorie:

en: Category-Folder Separator
fr: Séparateur de Catégorie-Dossier

en: Cayman Islands
fr: Caïman, Îles

en: Central African Republic
fr: Centrafricaine, République

en: Chad
fr: Tchad

en: Change Password
fr: Changer le mot de passe

en: Character Set
fr: Jeu de caractères

en: Character Set:
fr: Jeu de caractères

en: Charset for composing:
fr: Jeu de caractères pour écrire:

en: Charset for outgoing message:
fr: Jeu de caractères pour les messages sortant:

en: Charset:
fr: Jeu de caractères:

en: Chechen
fr: Tchétchène

en: Chile
fr: Chili

en: China
fr: Chine

en: Chinese
fr: Chinois

en: Christmas Island
fr: Christmas, Île

en: Chuvash
fr: Tchouvache

en: Client Address
fr: Adresse du Client

en: Close
fr: Fermer

en: Cocos (Keeling) Islands
fr: Cocos (Keeling), Îles

en: Colombia
fr: Colombie

en: Columns
fr: Colonnes

en: Comma Separated Value (.csv)
fr: Séparé par des virgules (.csv)

en: Comoros
fr: Comores

en: Company Logo (jpg,gif,png)
fr: Logo de l'Entreprise (jpg,gif,png)

en: Company Name
fr: Nom de l'Entreprise

en: Compose Message
fr: Écrire un message

en: Compose New Stationery
fr: Créer un nouveau modèle de documents

en: Confirm New Password:
fr: Confirmation du nouveau mot de passe:

en: Confirm Reading
fr: Confirmation de lecture

en: Confirm before directory/file compress:
fr: Confirmation avant compression d'un répertoire ou fichier:

en: Confirm before directory/file deletion:
fr: Confirmation avant effacement d'un répertoire ou fichier:

en: Confirm before directory/file move/copy:
fr: Confirmation avant déplacement ou copie d'un répertoire ou fichier:

en: Confirm before message move/copy:
fr: Confirmation avant déplacement ou copie d'un message:

en: Congo, The Democratic Republic Of The
fr: République démocratique du Congo

en: Contact Creator Program
fr: Contacter le créateur du programme

en: Contact Photo (jpg,gif,png)
fr: Photo du Contact (jpg,gif,png)

en: Contact Source URL
fr: URL d'origine du Contact

en: Contact Source URL Description
fr: Description de l'URL d'origine du Contact

en: Contact name must be defined.
fr: Le nom du contact doit être défini.

en: Continue
fr: Continuer

en: Control bar position in read interface:
fr: Position de la barre des contrôles dans la page de lecture:

en: Controlbar position in messages list:
fr: Position de la barre des contrôles dans la page de la liste des messages:

en: Converted
fr: Converti

en: Cook Islands
fr: Cook, Îles

en: Copy
fr: Copier

en: Cornish
fr: Cornique

en: Corsican
fr: Corse

en: Count
fr: Numéro

en: Creator Program
fr: Créateur du Programme

en: Croatia
fr: Croatie

en: Croatian
fr: Croate

en: Currently Checked Addresses
fr: Adresses Actuellement Cochées

en: Currently Checked Addresses List
fr: Liste d'Adresses Actuellement Cochées

en: Custom Name
fr: Nom Personalisé

en: Custom Properties
fr: Propriétés Personalisées

en: Custom Values
fr: Valeurs Personalisées

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech
fr: Tchèque

en: Czech Republic
fr: Tchèque, République

en: Danish
fr: Danois

en: Date (Newest first)
fr: Date (plus récent d'abord)

en: Date (Oldest first)
fr: Date (plus ancien d'abord)

en: Date format:
fr: Format de la date:

en: Day View
fr: Vue Quotidienne

en: Day view
fr: vue Quotidienne

en: Daylight Saving Time:
fr: Heure d'été:

en: Days
fr: Jours

en: Dayview <tmpl_var current_monthname> <tmpl_var current_day> <tmpl_var year>
fr: Vue Quotidienne <tmpl_var current_monthname> <tmpl_var current_day> <tmpl_var year>

en: Dayview <tmpl_var monthname escape="html"> <tmpl_var current_day> <tmpl_var year>
fr: Vue Quotidienne <tmpl_var monthname escape="html"> <tmpl_var current_day> <tmpl_var year>

en: Dayview <tmpl_var monthname escape="html"> <tmpl_var day> <tmpl_var year>
fr: Vue Quotidienne <tmpl_var monthname escape="html"> <tmpl_var day> <tmpl_var year>

en: Dayview <tmpl_var monthname> <tmpl_var day> <tmpl_var current_year>
fr: Vue Quotidienne <tmpl_var monthname> <tmpl_var day> <tmpl_var current_year>

en: Dayview <tmpl_var nextday_dayname escape="html"> <tmpl_var nextday_monthname escape="html"> <tmpl_var nextday_day> <tmpl_var nextday_year>
fr: Vue Quotidienne <tmpl_var nextday_dayname escape="html"> <tmpl_var nextday_monthname escape="html"> <tmpl_var nextday_day> <tmpl_var nextday_year>

en: Dayview <tmpl_var prevday_dayname escape="html"> <tmpl_var prevday_monthname escape="html"> <tmpl_var prevday_day> <tmpl_var prevday_year>
fr: Vue Quotidienne <tmpl_var prevday_dayname escape="html"> <tmpl_var prevday_monthname escape="html"> <tmpl_var prevday_day> <tmpl_var prevday_year>

en: December
fr: Décembre

en: Default Folders
fr: Dossiers par défaut

en: Default addressbook sort order:
fr: Ordre de tri par défaut des carnets d'adresses:

en: Default calendar view:
fr: Vue par défaut du calendrier

en: Default charset for file system:
fr: Jeu de caractères par défaut pour le système de fichiers:

en: Default destination folder:
fr: Dossier de destination par défaut:

en: Default header display:
fr: Affichage des en-têtes par défaut:

en: Default search:
fr: Recherche par défaut:

en: Default sort:
fr: Tri par défaut:

en: Defining The Import Fields
fr: Définition des Champ d'Importation

en: Delete
fr: Effacer

en: Delete at logout
fr: Effacer au logout

en: Delete remote mail
fr: Effacer les mails distants

en: Delivered:
fr: Envoyé le:

en: Denmark
fr: Danemark

en: Dhaka
fr: Dacca

en: Dictionary for spellcheck:
fr: Dictionnaire pour la vérification orthographique:

en: Disable all embedded links
fr: Désactiver tous les liens inclus

en: Disable embed/object/applet tags inside messages:
fr: Interdire le embed/object/applet tag dans les messages:

en: Disable embedded CGI links only
fr: Désactiver seulement les liens CGI inclus dans les messages

en: Disable embedded links inside messages:
fr: Désactiver tous les liens inclus dans les messages:

en: Disable javascript inside messages:
fr: Désactiver le javascript inclus dans les messages:

en: Disallowed POP3 server:
fr: Serveur POP3 non autorisé:

en: Display Preference
fr: Afficher les Préférences

en: Display mini search icon
fr: Afficher la mini- icône de recherche

en: Display only one line per contact:
fr: Afficher une seule ligne par contact:

en: Division Structure
fr: Service dans la Structure

en: Do not check any messages for spam
fr: Ne pas vérifier le spam dans les messages

en: Do not check any messages for viruses
fr: Ne pas vérifier les virus dans les messages

en: Do not check for repeated messages
fr: Ne pas vérifier les messages en doublons

en: Do not disable any embedded links
fr: Ne désactiver aucun lien inclus

en: Do not show original message in reply
fr: Ne pas inclure le message original dans les réponses

en: Domain:
fr: Domaine:

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: Dominicaine, République

en: Draft
fr: Brouillon

en: Draft Saved
fr: Brouillon sauvegardé

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: Ecuador
fr: Équateur

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit Calendar Entry
fr: Modifier l'Évènement

en: Edit Contact
fr: Modifier le Contact

en: Edit Folders
fr: Modifier les Dossiers

en: Edit Group
fr: Modifier le Groupe

en: Edit Mail Filters
fr: Modifier les Filtres

en: Edit Personal Email Addresses
fr: Modifier les Adresses Mail Personnelles

en: Edit Stationery
fr: Modifier le Modèle de Documents

en: Egypt
fr: Égypte

en: Email
fr: Mail

en: Email Address
fr: Adresse Mail

en: Email Address (click to edit)
fr: Adresse Mail (cliquez pour modifier)

en: Email Addresses
fr: Adresses Mail

en: Email Program
fr: Programme Mail

en: Empty Spam folder (%d message)? | Empty Spam folder (%d messages)?
fr[0]: Effacer le dossier Spam (%d message)?
fr[1]: Effacer le dossier Spam (%d messages)?

en: Empty Trash folder (%d message)? | Empty Trash folder (%d messages)?
fr[0]: Effacer le dossier Corbeille (%d message)?
fr[1]: Effacer le dossier Corbeille (%d messages)?

en: Empty Virus folder (%d message)? | Empty Virus folder (%d messages)?
fr[0]: Effacer le dossier Virus (%d message)?
fr[1]: Effacer le dossier Virus (%d messages)?

en: Empty groups are not allowed. Please add members to this group.
fr: Les groupes vides ne sont pas autorisés. Veuillez ajouter des membres à ce groupe, s'il vous plaît.

en: Enable
fr: Activer

en: Enabled
fr: Activé

en: End Date:
fr: Date de fin:

en: End hour:
fr: Heure de fin:

en: End time
fr: Horaire de fin

en: End time:
fr: Horaire de fin:

en: English
fr: Anglais

en: Entries
fr: Entrées

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée Équatoriale

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: Error opening message:
fr: Erreur à l'ouverture du message:

en: Error: reply receipt message ID seems to be gone:
fr: Erreur: l'ID du message de réception de réponse semble avoir disparu:

en: Esperanto
fr: Espéranto

en: Estonia
fr: Estonie

en: Estonian
fr: Estonien

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: Event
fr: Évènement

en: Event Color:
fr: Couleur de l'Évènement:

en: Event Link:
fr: Lien de l'Évènement:

en: Event reminder check days:
fr: Rappel d'événements tous les (jours):

en: Event reminder:
fr: Rappel de l'évènement:

en: Every ' + wDay[wDayNumber] + ' this month
fr: Chaque ' + wDay[wDayNumber] + ' de ce mois

en: Every <tmpl_var weekday escape="html"> this month
fr: Chaque <tmpl_var weekday escape="html"> de ce mois

en: Every even month this year
fr: Chaque mois pair de cette année

en: Every month this year
fr: Chaque mois de cette année

en: Every odd month this year
fr: Chaque mois impair de cette année

en: Every year
fr: Chaque année

en: Ewe
fr: éwé

en: Exclude
fr: Exclure

en: Exit
fr: Sortir

en: Export
fr: Exporter

en: Export Contacts from:
fr: Exporter les contacts depuis:

en: External Unique ID
fr: ID Unique Externe

en: Falkland Islands (Malvinas)
fr: Falkland, Îles (Malvinas)

en: Faroe Islands
fr: Féroé, Îles

en: Faroese
fr: Féroïen

en: February
fr: Février

en: Field order:
fr: Ordre des champs:

en: Fiji
fr: Fidji

en: Fijian
fr: Fidjien

en: File does not exist:
fr: Ce fichier n'existe pas:

en: Filter String
fr: Texte de Filtre

en: Filter messages with bad email address formatting:
fr: Filtrer les messages ayant une adresse mail mal formatée:

en: Filter messages with faked From field:
fr: Filtre les message avec un champ Expéditeur contrefait:

en: Filter messages with faked SMTP:
fr: Filtrer les messages avec un SMTP contrefait:

en: Filter messages with faked exe content-type:
fr: Filtrer les messages avec type de contenu exe contrefait:

en: Filtered:
fr: Filtrées:

en: Finland
fr: Finlande

en: Finnish
fr: Finnois

en: First
fr: Premier

en: First Email Address (A to Z)
fr: Première adresse mail (A à Z)

en: First Email Address (Z to A)
fr: Première adresse mail (Z à A)

en: First Name
fr: Prénom

en: First Name (A to Z)
fr: Prénom (A à Z)

en: First Name (Z to A)
fr: Prénom (Z à A)

en: First Phone Number (ascending numeric)
fr: Premier numéro de téléphone (ordre croissant)

en: First Phone Number (descending numeric)
fr: Premier numéro de téléphone (ordre décroissant)

en: Folder
fr: Dossier

en: Folder Action
fr: Action du Dossier

en: Folder Size
fr: Taille du Dossier

en: Folder Totals:
fr: Totaux du Dossier:

en: Folder already exists:
fr: Ce Dossier existe déjà:

en: Folder name exceeds the %d character limit: | Folder name exceeds the %d character limit:
fr[0]: Le nom du Dossier dépasse la limite de %d caractère:
fr[1]: Le nom du Dossier dépasse la limite de %d caractères:

en: Font size:
fr: Taille de la police de caractères:

en: Forever
fr: Indéfiniment

en: Forward mail to:
fr: Transférer le mail à:

en: French
fr: Français

en: French Guiana
fr: Guyane française

en: French Polynesia
fr: Polynésie française

en: French Southern Territories
fr: Terres australes françaises

en: Friday
fr: Vendredi

en: From
fr: De

en: From:
fr: De:

en: Fulah
fr: Peul

en: Full Name
fr: Nom Complet

en: Full Name (A to Z)
fr: Nom Complet (A à Z)

en: Full Name (Z to A)
fr: Nom Complet (Z à A)

en: Full Name Pronunciation Sound (aif,wav)
fr: Son de prononciation du nom comple (aif,wav)

en: GNU GPG Privacy Guard Key
fr: Clé privée GNU GPG

en: Gaelic
fr: Gaélique

en: Galician
fr: Galicien

en: Gambia
fr: Gambie

en: Geographic Position
fr: Position Géographique

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Georgian
fr: Géorgien

en: German
fr: Allemand

en: Germany
fr: Allemagne

en: Global Addressbook
fr: Carnet d'Adresses Global

en: Global Addressbooks
fr: Carnets d'Adresses Globaux

en: Global LDAP Addressbook
fr: Carnet d'Adresses LDAP Global

en: Greece
fr: Grèce

en: Greek
fr: Grecque

en: Greenland
fr: Groënland

en: Greenwich Mean
fr: Greenwich

en: Grenada
fr: Grenade

en: Group Information
fr: Information du Groupe

en: Group Name
fr: Nom du Groupe

en: Group Name Pronunciation Sound (aif,wav)
fr: Son de prononciation du nom du groupe (aif,wav)

en: Guernsey
fr: Guernesey

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: HTML and Text
fr: HTML et texte

en: HTTP compression can reduce the use of network bandwidth between your computer and the webmail server, but there are some compatibility issues:
    
    1. some proxy servers only support HTTP compression via HTTP 1.1. You may need to manually enable HTTP 1.1 support in the proxy settings of your browser
    
    2. some proxy servers do not support HTTP compression at all. You may have to list the webmail server as directly connected in the proxy configuration of your browser.
    
    3. some browsers have problems when using HTTP compression with SSL.
    
    4. some browsers claim to support HTTP compression but actually do not.
    
    If you encounter problems please login again with this option unchecked.
fr: La compression HTTP peut réduire l'utilisation de la bande passante entre votre ordinateur et le serveur webmail, il existe néanmoins certaines incompatibilités:
    
    1. certains serveurs proxy supportent la compression uniquement via HTTP 1.1, vous pouvez activez le support HTTP1.1 dans la configuration proxy de votre navigateur.
    
    2. certains proxy ne supportent pas la compression HTTP, vous pouvez configurer votre navigateur pour qu'il n'utilise pas de proxy pour accéder au serveur webmail.
    
    3. certains navigateurs ont des problèmes avec la compression HTTP en mode SSL, bien qu'ils indiquent le contraire.
    
    4. certains navigateurs ne supportent pas la compression HTTP.
    
    Si vous rencontrez le moindre problème, veuillez vous authentifier à nouveau en décochant cette case.

en: HTTP<br>Compression
fr: Compression<br>HTTP

en: Haiti
fr: Haïti

en: Haitian
fr: Haïtien

en: Hausa
fr: Haoussa

en: Header
fr: En-Tête

en: Heard Island and McDonald Islands
fr: Heard, Île et McDonald, Îles

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Height
fr: Hauteur

en: Hide folder internal data:
fr: Masquer les informations système des dossiers:

en: Hiri Motu
fr: Hiri motu

en: Holiday definition:
fr: Définition des vacances:

en: Hong Kong
fr: Hong-Kong

en: Hour format:
fr: Format de l'heure:

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Iceland
fr: Islande

en: Icelandic
fr: Islandais

en: Icon set:
fr: Liste d'icônes:

en: Illegal character set for import
fr: Jeu de caractères invalide pour l'importation

en: Illegal characters in folder name:
fr: Caractère invalide dans le nom du dossier:

en: Illegal characters in forward email address.
fr: Caractère invalide dans l'adresse mail de transfert.

en: Illegal characters in session id:
fr: Caractère invalide dans l'id de session:

en: Illegal event idate format:
fr: Format idate de l'évènement invalide:

en: Illegal serial for import
fr: Numéro de série invalide pour l'importation:

en: Import Contacts
fr: Importer les Contacts

en: Import Contacts :: Field Selection
fr: Importation des Contact :: Sélection des Champs

en: Import Data Sample 1
fr: Exemple 1 de l'importation des données

en: Import Data Sample 2
fr: Exemple 2 de l'importation des données

en: Import Data Sample 3
fr: Exemple 3 de l'importation des données

en: Import Overview
fr: Informations sur l'importation

en: Import address <tmpl_var fromaddress escape="js">?
fr: Importer l'adresse <tmpl_var fromaddress escape="js">?

en: Import file has no auto assigned serial number.
fr: Le fichier à importer n'a pas de numéro de série assigné automatiquement.

en: Import the first column of sample data shown above?
fr: Importer la première colonne des données montrées ci-dessus ?

en: Import to new addressbook...
fr: Importer dans un nouveau carnet d'adresses...

en: Inbox
fr: Boîte de Réception

en: Inbox: %d unread message | Inbox: %d unread messages
fr[0]: Boîte de Réception: %d message non-lu
fr[1]: Boîte de Réception: %d messages	 non-lu

en: Inc/Exc
fr: Incl/Excl

en: Include
fr: Inclure

en: Incoming Messages
fr: Nouveaux Messages

en: India
fr: Inde

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Indonesian
fr: Indonésien

en: Invalid Login
fr: Login invalide

en: Invalid contact contains more than one value for property:
fr: Ce contact est invalide car il contient plus d'une valeur pour le champ:

en: Invalid datatype for import:
fr: Type de données invalide pour l'importation:

en: Invalid export format:
fr: Format d'exportation invalide:

en: Invalid import format:
fr: Format d'importation invalide:

en: Invalid latitude format.
fr: Format invalide pour la latitude.

en: Invalid longitude format.
fr: Format invalide pour la longitude.

en: Invalid message operation:
fr: Opération invalide sur le message.

en: Invalid property name for import:
fr: Nom de propriété invalide pour l'importation:

en: Invalid propertyname while parsing contact line:
fr: Nom de propriété invalide pendant l'interprétation de la ligne de contact:

en: Invalid vfile does not contain an equal number of begin and end blocks.
fr: Fichier vfile invalide ne contient pas un nombre de blocs begin et end identiques.

en: Invalid vfile does not contain any begin blocks.
fr: Fichier vfile invalide ne contient aucun bloc begin.

en: Invalid vfile object begin and end property types mismatch.
fr: Objet vfile invalide le type des propriétés begin et end ne correspondent pas.

en: Invalid vfile object does not have a defined version number.
fr: Objet vfile invalide aucun numéro de version n'est défini.

en: Iraq
fr: Irak

en: Ireland
fr: Irlande

en: Irish
fr: Irlandais

en: Isle Of Man
fr: Île de Man

en: Israel
fr: Israël

en: It appears that this is your first time using <tmpl_var programname escape="html">, so we need to gather some information about you to better configure <tmpl_var programname escape="html"> to suit your needs. Please click continue to proceed to the <tmpl_var programname escape="html"> configuration screen.
fr: Il semble que ce soit la première fois que vous utilisiez <tmpl_var programname escape="html">, aussi quelques questions vont vous être posées pour mieux configurer <tmpl_var programname escape="html"> selon vos attentes. Veuillez cliquer sur Continuer pour voir l'écran de configuration de <tmpl_var programname escape="html">.

en: Italian
fr: Italien

en: Italy
fr: Italie

en: Items
fr: Élèments

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: January
fr: Janvier

en: Japan
fr: Japon

en: Japanese
fr: Japonais

en: Javanese
fr: Javanais

en: Job Classification
fr: Classification

en: Job Division / Department
fr: Division / Département

en: Job Title
fr: Fonction

en: Jordan
fr: Jordanie

en: July
fr: Juillet

en: June
fr: Juin

en: KB
fr: Ko

en: Kalaallisut
fr: Groenlandais

en: Kanuri
fr: Kanouri

en: Keep local copy
fr: Garder une copie locale

en: Kinyarwanda
fr: Rwanda

en: Korea
fr: Corée

en: Korea, Democratic People's Republic Of
fr: Corée, République populaire démocratique de

en: Korean
fr: Coréen

en: Kurdish
fr: Kurde

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Language:
fr: Langue:

en: Last
fr: Dernier

en: Last Name
fr: Nom

en: Last Name (A to Z)
fr: Nom (A à Z)

en: Last Name (Z to A)
fr: Nom (Z à A)

en: Last Name Sort Override
fr: Nom Prioritaire pour le tri

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Latvian
fr: Letton

en: Layout:
fr: Présentation:

en: Lebanon
fr: Liban

en: Liberia
fr: Libéria

en: Libyan Arab Jamahiriya
fr: Libyenne, Jamahiriya arabe

en: Limburgan
fr: Limbourgeois

en: Limit for repeated messages:
fr: Limite de répétition des messages:

en: List <tmpl_var next_year escape="html">
fr: Liste <tmpl_var next_year escape="html">

en: List <tmpl_var prev_year escape="html">
fr: Liste <tmpl_var prev_year escape="html">

en: List <tmpl_var year>
fr: Liste <tmpl_var year>

en: List View
fr: Vue en liste

en: List view
fr: Vue en liste

en: Listview <tmpl_var year>
fr: Vue en liste <tmpl_var year>

en: Listview field order:
fr: Ordre des champs dans la vue en liste:

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Lithuanian
fr: Lituanien

en: Login Again
fr: Se reconnecter

en: Login failed: authentication system error.
fr: Erreur de connexion: erreur d'identification.

en: Login failed: function not supported.
fr: Erreur de connexion: fonction non disponible.

en: Login failed: incorrect user name or password.
fr: Erreur de connexion: identifiant ou mot de passe incorrect.

en: Login failed: parameter format error.
fr: Erreur de connexion: erreur avec un format de paramètre.

en: Logo could not be displayed
fr: Le logo n'a pas pu être affiché

en: Logout
fr: Déconnexion

en: Logout successful, thank you.
fr: Déconnexion réussie, merci.

en: Lord Howe Island
fr: Île Lord Howe

en: Luba-Katanga
fr: Luba-katanga

en: Luxembourgish
fr: Luxembourgeois

en: MB
fr: Mo

en: Macao
fr: Macau

en: Macedonia
fr: Macédoine

en: Macedonian
fr: Macédonien

en: Mailer Program
fr: Programme mail

en: Malagasy
fr: Malgache

en: Malay
fr: Malais

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malta
fr: Malte

en: Maltese
fr: Maltais

en: Manage Addressbooks
fr: Gérer les Carnets d'Adresses

en: Manx
fr: Mannois; Manx

en: Marathi
fr: Marathe

en: March
fr: Mars

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Marshallese
fr: Marshall

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Maurice

en: Maximum size of the checked messages:
fr: Taille maximum des messages vérifiés:

en: May
fr: Mai

en: Member Email Addresses
fr: Adresse mail des membres

en: Members
fr: Membres

en: Message Composing/Sending Options
fr: Options d'écriture/envoi des messages

en: Message Filtering Options
fr: Options de filtrage des messages

en: Message Format:
fr: Format du message:

en: Message ID can no longer be found:
fr: L'ID du message ne peut plus être trouvé:

en: Message ID does not exist:
fr: L'ID du message n'existe pas:

en: Message Operation
fr: Opération sur le message

en: Message Reading Options
fr: Option de lecture des messages

en: Message Sent
fr: Message envoyé

en: Message block read error:
fr: Erreur de lecture de bloc du message:

en: Message format:
fr: Format du message:

en: Message rebuild failed
fr: Impossible de reconstruire le message

en: Messages Listing
fr: Liste des messages

en: Messages per page:
fr: Nombre de messages par pages:

en: Messages to be checked for spam:
fr: Sur quels messages vérifier le spam:

en: Messages to be checked for viruses:
fr: Sur quels messages vérifier les virus:

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia, Federated States Of
fr: Micronésie, États fédérés de

en: Middle
fr: Deuxième prénom

en: Middle Name
fr: Deuxième prénom (A à Z)

en: Middle Name (A to Z)
fr: Deuxième prénom (A à Z)

en: Middle Name (Z to A)
fr: Deuxième prénom (Z à A)

en: Minimum size of the body of checked messages:
fr: Taille minimum pour le corps des messages vérifiés:

en: Misc Options
fr: Options Supplémentaires

en: Miscellaneous Information
fr: Information supplémentaire

en: Modify
fr: Modifier

en: Moldavian
fr: Moldavien

en: Moldova
fr: Moldavie

en: Monday
fr: Lundi

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Mongolian
fr: Mongol

en: Month View
fr: Vue par mois

en: Month view
fr: Vue par mois

en: Monthview <tmpl_var current_monthname escape="html"> <tmpl_var year>
fr: Vue par mois <tmpl_var current_monthname escape="html"> <tmpl_var year>

en: Monthview <tmpl_var monthname escape="html"> <tmpl_var current_year>
fr: Vue par mois <tmpl_var monthname escape="html"> <tmpl_var current_year>

en: Monthview <tmpl_var monthname escape="html"> <tmpl_var year>
fr: Vue par mois <tmpl_var monthname escape="html"> <tmpl_var year>

en: Monthview <tmpl_var nextmonth_monthname escape="html"> <tmpl_var nextmonth_year>
fr: Vue par mois <tmpl_var nextmonth_monthname escape="html"> <tmpl_var nextmonth_year>

en: Monthview <tmpl_var prevmonth_monthname escape="html"> <tmpl_var prevmonth_year>
fr: Vue par mois <tmpl_var prevmonth_monthname escape="html"> <tmpl_var prevmonth_year>

en: Morocco
fr: Maroc

en: Move
fr: Déplacer

en: Move aborted: source and destination folder are the same.
fr: Déplacement annulé: les dossiers d'origine et de destination sont identiques.

en: Move inbox messages to saved folder at logout:
fr: Déplacer les messages de la Boîte de Réception dans le dossier Enregistrés à la déconnexion:

en: Name
fr: Nom

en: Name Attributes
fr: Attributs du nom

en: Name Prefix
fr: Préfixe du nom

en: Name Prefix (A to Z)
fr: Préfixe du nom (A à Z)

en: Name Prefix (Z to A)
fr: Préfixe du Nom (Z à A)

en: Name Suffix
fr: Suffixe du nom

en: Name Suffix (A to Z)
fr: Suffixe du nom (A à Z)

en: Name Suffix (Z to A)
fr: Suffixe du nom (Z à A)

en: Name: First
fr: Nom: Prénom

en: Name: Full Name
fr: Nom: Nom Complet

en: Name: Last
fr: Nom: Nom

en: Name: Middle
fr: Nom: Deuxième Prénom

en: Name: Prefix
fr: Nom: Préfixe

en: Name: Suffix
fr: Nom: Suffixe

en: Namibia
fr: Namibie

en: Ndebele, North
fr: Ndébélé du Nord

en: Ndebele, South
fr: Ndébélé du Sud

en: Nepal
fr: Népal

en: Nepali
fr: Népalais

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Network server error:
fr: Erreur du serveur réseau:

en: New Agent
fr: Nouvel Agent:

en: New Caledonia
fr: Nouvelle-Calédonie

en: New Messages
fr: Nouveaux Messages

en: New Password:
fr: Nouveau mot de passe:

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: New mail popup window notification:
fr: Fenêtre de notification de nouveau(x) message(s):

en: New mail sound notification:
fr: Notification sonore de nouveau(x) message(s):

en: New password confirm mismatch.
fr: Le nouveau mot de passe de confirmation ne correspond pas.

en: New password is the same as the old one.
fr: Le nouveau mot de passe est le même que l'ancien.

en: Nickname
fr: Surnom

en: Nicknames
fr: Surnoms

en: Niue
fr: Nioue

en: No
fr: Non

en: No attachment node id provided
fr: Pas d'id node pour la pièce jointe

en: No change has been made.
fr: Aucun changement fait.

en: No contacts have been selected for export
fr: Aucun contact n'a été sélectionné pour l'exportation

en: No import fields have been defined.
fr: Aucun champ n'a été défini pour l'importation.

en: No message ID provided for replyreceipt
fr: Pas d'ID message fourni pour l'accusé-réception.

en: No messages
fr: Aucun message.

en: No named file to view
fr: Fichier à visualiser non défini

en: No parser available for vfile type:
fr: Pas de parseur disponible pour le type vfile:

en: No results match your search.
fr: Aucun résultat ne correspond à votre recherche.

en: No window notification
fr: Pas de fenêtre de notification

en: None
fr: Aucun

en: Norfolk Island
fr: Norfolk, Île

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Northern Sami
fr: Sami du Nord

en: Norway
fr: Norvège

en: Norwegian
fr: Norvégien

en: Norwegian Nynorsk
fr: Norvégien nynorsk

en: Notify Email:
fr: Mail de notification:

en: November
fr: Novembre

en: Number of items in directory list:
fr: Nombre d'éléments visibles dans les dossiers:

en: Number of items in month view:
fr: Nombre d'éléments dans la vue par mois:

en: October
fr: Octobre

en: Old Password:
fr: Ancien mot de passe:

en: On <tmpl_var messagedate escape="none">, <tmpl_var fromnameaddr escape="none"> wrote
fr: Le <tmpl_var messagedate escape="none">, <tmpl_var fromnameaddr escape="none"> a écrit

en: Only if Inbox has more than 100 new messages
fr: Seulement si la Boîte de Réception a plus de 100 nouveaux messages

en: Only if Inbox has more than 20 new messages
fr: Seulement si la Boîte de Réception a plus de 20 nouveaux messages

en: Only if Inbox has more than 200 new messages
fr: Seulement si la Boîte de Réception a plus de 200 nouveaux messages

en: Only if Inbox has more than 50 new messages
fr: Seulement si la Boîte de Réception a plus de 50 nouveaux messages

en: Only if Inbox has more than 500 new messages
fr: Seulement si la Boîte de Réception a plus de 500 nouveaux messages

en: Only messages fetched from a POP3 server
fr: Seulement es message récupérés d'un serveur POP3

en: Operating System
fr: Système d'exploitation

en: OriginalMsg
fr: MsgOriginal

en: Oromo
fr: Galla

en: Overview
fr: Aperçu

en: POP3 Server
fr: Serveur POP3

en: POP3 setup
fr: Configuration POP3

en: Palau
fr: Palaos

en: Palestinian Territory, Occupied
fr: Palestine

en: Panjabi
fr: Panjâbî

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Parameter format error: language has illegal characters.
fr: Erreur de format du paramètre: la langue indiquée a des caractères invalides.

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password Change Failed
fr: Le changement de mot de passe a échoué

en: Password Changed
fr: Mot de passe changé

en: Password change failed: authentication system error.
fr: Le changement de mot de passe a échoué: erreur d'identification.

en: Password change failed: function not supported.
fr: Le changement de mot de passe a échoué: fonction non permise.

en: Password change failed: incorrect user name or password.
fr: Le changement de mot de passe a échoué: identifiant ou mot de passe incorrect.

en: Password change failed: parameter format error.
fr: Le changement de mot de passe a échoué: erreur de format du paramètre.

en: Password change failed: password is shorter than the required minimum length of %d character. | Password change failed: password is shorter than the required minimum length of %d characters.
fr[0]: Le changement de mot de passe a échoué: le mot de passe n'a pas la longueur minimum de %d caractère.
fr[1]: Le changement de mot de passe a échoué: le mot de passe n'a pas la longueur minimum de %d caractères.

en: Password change failed: unknown error code:
fr: Le changement de mot de passe a échoué: code d'erreur inconnu:

en: Password changed failed: new password confirm mismatch.
fr: Le changement de mot de passe a échoué: le nouveau mot de passe et sa confirmation ne correspondent pas.

en: Password changed failed: password requires both alpha and numeric characters.
fr: Le changement de mot de passe a échoué: le mot de passe doit contenir à la fois des lettres et des chiffres.

en: Password must have at least <tmpl_var passwd_minlen escape="js"> characters.
fr: Le mot de passe doit avoir au moins <tmpl_var passwd_minlen escape="js">  caractères.

en: Password successfully changed.
fr: Mot de passe changé avec succès.

en: Password:
fr: Mot de passe:

en: Past month
fr: Le mois dernier

en: Past six months
fr: Les six derniers mois

en: Past three months
fr: Les trois derniers mois

en: Past two weeks
fr: Les deux dernières semaines

en: Past week
fr: La semaine dernière

en: Past year
fr: L'an dernier

en: Persian
fr: Persan

en: Personal Information
fr: Information Personnelle

en: Peru
fr: Pérou

en: Phone
fr: Téléphone

en: Photo could not be displayed
fr: Impossible de montrer la photo

en: Please Assign Field Names
fr: Veuillez assigner le nom des champs

en: Please check the message saved in the draft folder, and try again.
fr: Veuillez vérifier le message sauvegardé dans le dossier des brouillons, et réessayer.

en: Please enter the URL of a file to attach
fr: Veuillez indiquer l'URL du fichier à ajouter en pièce jointe

en: Please enter the new name for this folder
fr: Veuillez entrer le nouveau nom de ce dossier

en: Please execute 'openwebmail-tool.pl --init' on server first!
fr: Veuillez exécuter 'openwebmail-tool.pl --init' sur le serveur avant!

en: Please fill in the first name or last name fields first.
fr: Veuillez indiquer le prénom ou le nom d'abord.

en: Please go back and <a href="<tmpl_var url_start escape="none">">try again</a>.
fr: Cliquez sur 'Précédent' et <a href="<tmpl_var url_start escape="none">">essayez encore</a>.

en: Please try again later. The indexing process has not yet completed for folder:
fr: Veuillez essayer à nouveau plus tard. L'indexation n'est pas terminée pour le dossier:

en: Poland
fr: Pologne

en: Polish
fr: Polonais

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Preferences Saved
fr: Préférences Sauvegardées

en: Preferences saved successfully.
fr: Préférences sauvegardées avec succès.

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Priority
fr: Priorité

en: Priority:
fr: Priorité:

en: Privacy Keys
fr: Clés Privées

en: Private
fr: Privé

en: Public Encryption Key (gpg,pgp)
fr: Clé Publique (gpg,pgp)

en: Public or Private
fr: Public ou Privé

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: QUOTA HIT
fr: QUOTA ATTEINT

en: Quick Range:
fr: Période rapide:

en: QuickAdd
fr: AjoutRapide

en: Quota Usage:
fr: Utilisation de Quota:

en: Quota limit exceeded. Please delete some messages or webdisk files to free disk space.
fr: Limite de quota dépassée. Veuillez effacer quelques messages ou dossiers pour libérer de l'espace disque.

en: Quota system error.
fr: Erreur du système de Quota.

en: Quota usage limit parameter format error.
fr: Erreur dans le format du paramètre de limitation par quota.

en: REMOTE ADDRESS
fr: ADRESSE DISTANTE

en: REMOTE PORT
fr: PORT DISTANT

en: Read
fr: Lire

en: Read receipt:
fr: Accusé réception:

en: Read with message charset:
fr: Lire avec le jeu de caractères:

en: Real Name
fr: Nom réél

en: Rebuild failed: a part was missing.
fr: Reconstruction échouée: il manque une partie.

en: Rebuild failed: new message has a size mismatch.
fr: Reconstruction échouée: la taille du nouveau message ne correspond pas.

en: Rebuild failed: new message is not in the correct format.
fr: Reconstruction échouée: le nouveau message n'est pas au format attendu.

en: Rebuild failed: the end part was not found.
fr: Reconstruction échouée: impossible de trouver la dernière partie.

en: Received Date
fr: Date de reception

en: Recipient
fr: Destinataire

en: Recurrence:
fr: Récurrence:

en: Redirecting to SSL Login...
fr: Redirection vers la connexion SSL...

en: Reminder for global calendar events:
fr: Rappel pour les évènements du calendrier global:

en: Reparagraph message before reply:
fr: Reparagrapher le message avant d'y répondre:

en: Reply with original message:
fr: Insérer le message original lors d'une réponse:

en: Reply-To:
fr: Réponse à:

en: Result Lines:
fr: Résultats:

en: Return to <tmpl_var current_monthname escape="html"> <tmpl_var current_day> <tmpl_var current_year>
fr: Retour au <tmpl_var current_day> <tmpl_var current_monthname escape="html"> <tmpl_var current_year>

en: Return to <tmpl_var current_monthname escape="html"> <tmpl_var year>
fr: Retour à <tmpl_var current_monthname escape="html"> <tmpl_var year>

en: Return to List <tmpl_var current_year>
fr: Retour à la Liste <tmpl_var current_year>

en: Return to Week <tmpl_var currentweekofyear>: <tmpl_var currentweekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var currentweekstart_day> <tmpl_var currentweekstart_year> - <tmpl_var currentweekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var currentweekstop_day> <tmpl_var currentweekstop_year>
fr: Retour à la semaine <tmpl_var currentweekofyear>: <tmpl_var currentweekstart_day>  <tmpl_var currentweekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var currentweekstart_year> -<tmpl_var currentweekstop_day> <tmpl_var currentweekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var currentweekstop_year>

en: Return to Year <tmpl_var current_year>
fr: Retour à l'année <tmpl_var current_year>

en: Romania
fr: Roumanie

en: Romanian
fr: Roumain

en: Rows
fr: Lignes

en: Rules
fr: Règles

en: Run mail filter in the background:
fr: Lancer ce filtre en arrière-plan:

en: Russian
fr: Russe

en: SCRIPT FILENAME
fr: FICHIER SCRIPT

en: SCRIPT NAME
fr: NOM DU SCRIPT

en: SERVER
fr: SERVEUR

en: SERVER ADDRESS
fr: ADRESSE DU SERVEUR

en: SERVER NAME
fr: NOM DU SERVEUR

en: SERVER PORT
fr: PORT DU SERVEUR

en: SERVER PROTOCOL
fr: PROTOCOLE DU SERVEUR

en: SERVER SOFTWARE
fr: LOGICIEL DU SERVEUR

en: SMTP Relay
fr: Relais SMTP

en: SOFTWARE
fr: LOGICIEL

en: Saint Helena
fr: Île Sainte Hélène

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Kitts-et-Nevis

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Saint Pierre and Miquelon
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Saint Vincent and The Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les Grenadines

en: San Marino
fr: San Marin

en: Sao Tome and Principe
fr: Sao Tomé-et-Principe

en: Sardinian
fr: Sarde

en: Saturday
fr: Samedi

en: Saudi Arabia
fr: Arabie saoudite

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Save Stationery
fr: Sauvegarder le modèle de documents

en: Saved
fr: Enregistrés

en: Search
fr: Rechercher

en: Search Date Range
fr: Date recherchée

en: Search Folders
fr: Dossiers recherchés

en: Search Results:
fr: Résultats de la recherche:

en: Search Text
fr: Texte recherché

en: Search Type
fr: Type recherché

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Send 'confirm reading' receipt:
fr: Envoyer un accusé réception:

en: Send button position:
fr: Position du bouton Envoyer:

en: Sender
fr: Expéditeur

en: Sender (Ascending)
fr: Expéditeur (Croissant)

en: Sender (Decending)
fr: Expéditeur (Décroissant)

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Sent
fr: Envoyé

en: Sent Date
fr: Date d'envoi

en: Sent message popup window notification:
fr: Fenêtre de notification d'envoi de message:

en: Sent:
fr: Envoyé:

en: September
fr: Septembre

en: Serbia and Montenegro
fr: Serbie et Monténégro

en: Serbian
fr: Serbe

en: Service is available over SSL only.<br>You will be redirected to the <a href="<tmpl_var start_url escape="none">">SSL login</a> page in 5 seconds...
fr: Ce service n'est accessible que par SSL. <br>Vous allez être redirigé vers la page de <a href="<tmpl_var start_url escape="none">">connexion SSL</a> dans 5 secondes...

en: Service is not available for the domain:
fr: Ce service n'est pas disponible pour le domaine:

en: Service is not available for user@domain:
fr: Ce service n'est pas disponible pour utilisateur@domaine:

en: Session ID does not exist:
fr: ID session inexistant:

en: Session Timeout
fr: Session Expirée

en: Session timeout:
fr: Session Expiré:

en: Setting effective group id to "mail" failed:
fr: Échec dans le changement de l'id groupe à "mail":

en: Show HTML messages as plain text:
fr: Montrer les messages HTML comme du texte:

en: Show all results
fr: Montrer tous les résultats

en: Show empty hours:
fr: Montrer les heures vides:

en: Show image attachments as links:
fr: Montrer les images en pièces jointes comme des liens:

en: Show lunar calendar labels:
fr: Montrer les noms du calendrier lunaire:

en: Signature (500 characters or less)
fr: Signature (500 caractères ou moins)

en: Signature before forwarded text:
fr: Signature avant le texte transféré:

en: Simple headers
fr: En-têtes simples

en: Singapore
fr: Singapour

en: Size
fr: Taille

en: Size (Largest first)
fr: Taille (plus gros d'abord)

en: Size (Smallest first)
fr: Taille (plus petit d'abord)

en: Size for addressbook window:
fr: Taille pour la fenêtre du carnet d'adresses:

en: Size for file edit window:
fr: Taille pour la fenêtre d'édition des fichiers:

en: Size for mail edit area:
fr: Taille pour la zone d'édition des messages:

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Slovenian
fr: Slovène

en: Smart Destination:
fr: Destination Intelligente:

en: Solomon Islands
fr: Salomon, Îles

en: Somalia
fr: Somalie

en: Sorry, root login is disabled for security.
fr: Désolé, l'utilisateur root est désactivé pour des raisons de sécurité.

en: Sorry, there was an unknown problem sending your message.
fr: Désolé, il y a eu un un problème inconnu en envoyant votre message.

en: Sorry, your browser is not able to support HTML composing.
fr: Désolé, votre navigateur web n'est pas capable de générer du HTML.

en: Sorry, your session has timed out. Please login again.
fr: Désolé votre session a expiré. Veuille vous reconnecter.

en: Sort String
fr: Texte de recherche

en: Sotho, Southern
fr: Sotho du Sud

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: South Georgia and The South Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud et les îles Sandwich du Sud

en: Spain
fr: Espagne

en: Spam Check
fr: Vérification Spam

en: Spam/Virus folder messages lifetime:
fr: Conserver les Spam/Virus pendant (jours):

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Special Thanks to Retired Developers
fr: Remerciements spéciaux aux anciens développeurs

en: Start Date:
fr: Date de début:

en: Start hour:
fr: Date de fin:

en: Start time
fr: Horaire de début:

en: Start time:
fr: Horaire de début:

en: Stationery Text
fr: Texte du modèle de documents

en: Status (Unread first)
fr: Statuts (non-lus d'abord)

en: Subject
fr: Sujet

en: Subject (Newest first)
fr: Sujet (Nouveaux d'abord)

en: Subject (Oldest first)
fr: Sujet (Anciens d'abord)

en: Subject:
fr: Sujet:

en: Sudan
fr: Soudan

en: Suffix
fr: Suffixe

en: Sundanese
fr: Soundanais

en: Sunday
fr: Dimanche

en: Suriname
fr: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
fr: Svalbard et île Jan Mayen

en: Sweden
fr: Suède

en: Swedish
fr: Suédois

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syrian Arab Republic
fr: Syrienne, République arabe

en: Tab Delimited (.tab)
fr: Séparé par des tabulations (.tab)

en: Tahitian
fr: Tahitien

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: Tajik
fr: Tadjik

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Tamil
fr: Tamoul

en: Tanzania
fr: Tanzanie

en: Tehran
fr: Téhéran

en: Telephone Number
fr: Numéro de téléphone

en: Telephone Numbers
fr: Numéros de téléphone

en: Telugu
fr: Télougou

en: Text
fr: Texte

en: Text Content
fr: Contenu du texte

en: Thai
fr: Thaï

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: The ' + wOrder[(wOrderNumber-1)] + ' ' + wDay[wDayNumber] + ' of the month
fr: Le ' + wOrder[(wOrderNumber-1)] + ' ' + wDay[wDayNumber] + ' du mois

en: The <tmpl_var ordinal_num escape="html"> <tmpl_var weekday escape="html"> of the month
fr: Le <tmpl_var ordinal_num escape="html"> <tmpl_var weekday escape="html"> du mois

en: The @@@ character sequence is not allowed in event strings or links.
fr: La sequence de caractères @@@ n'est pas autorisée dans les évènements ou les liens.

en: The SMTP username or password are not properly defined:
fr: L'utilisateur ou le mot de passe SMTP ne sont pas définis correctement:

en: The addressbook does not exist:
fr: Ce carnet d'adresses n'existe pas:

en: The addressbook folder is read-only:
fr: Ce carnet d'adresses est en lecture seulement:

en: The addressbook folder name already exists:
fr: Ce nom de dossier du carnet d'adresses existe déjà:

en: The addressbook folder name exceeds the %d character limit: | The addressbook folder name exceeds the %d character limit:
fr[0]: Ce nom de carnet d'adresse dépasse la limite de %d caractère:
fr[1]: Ce nom de carnet d'adresse dépasse la limite de %d caractères:

en: The addressbook size exceeds the available free space.
fr: La taille de ce carnet d'adresse dépasse l'espace libre disponible.

en: The attachment exceeds the %d KB limit. | The attachment exceeds the %d KB limit.
fr[0]: La pièce jointe dépasse la limite de %d Ko.
fr[1]: La pièce jointe dépasse la limite de %d Ko.

en: The attachment:
    
    ' + shortfilename + '
    
    is being used in the message.
    It will not appear in the message if you delete it.
    Delete the attachment?
fr: La pièce jointe:
    
    ' + shortfilename + '
    
    est utilisée dans le message.
    Elle n'apparaitra pas dans le message si vous l'effacez.
    Effacer la pièce jointe?

en: The birth day exceeds the maximum number of days in the selected birth month.
fr: Le jour de naissance dépasse le nombre maximum de jours du mois de naissance.

en: The birthday day must be a number between 1 and 31.
fr: Le jour de naissance doit être un nombre compris entre 1 et 31.

en: The birthday month must be a number between 1 and 12.
fr: Le mois de naissance doit être un nombre entre 1 et 12.

en: The birthday value is invalid:
fr: La date de naissance est invalide.

en: The birthday year must be a number between 1 and 9999.
fr: L'année de naissance doit être un nombre entre 1 et 9999.

en: The book of filters is larger than the maximum allowed size.
fr: Le livre des filtres est plus gros que la taille maximum autorisée.

en: The book of from addresses is larger than the maximum allowed size.
fr: Le livre des adresses d'expéditeurs est plus gros que la taille maximum autorisée.

en: The book of pop3 addresses is larger than the maximum allowed size.
fr: Le livre des adresses pop3 est plus gros que la taille maximum autorisée.

en: The chosen export format is not supported:
fr: Le format d'exportation choisi n'est pas pris en charge:

en: The chosen import format is unsupported. Please go back and chose a different one:
fr: Le format d'importation choisi n'est pas pris en charge. Veuillez revenir sur la page précédente et en choisir un différent:

en: The day, month, and year must all be defined to store a birthday for a contact.
fr: Les jour, mois et année doivent tous êtres définis pour stocker la date de naissance d'un contact.

en: The destination folder is read-only:
fr: Le dossier de destination est en écriture seule:

en: The email address is empty. Continue?
fr: L'adresse mail est vide. Continuer?

en: The event start time occurs after the event end time.
fr: L'horaire de début de l'évènement vient après l'horaire de fin.

en: The export system allows you to download contacts to your local computer. Follow the steps below to complete the download.
fr: Le système d'exportation vous permet de télécharger les contacts sur votre ordinateur. Suivez les étapes ci-dessous pour effectuer le téléchargement.

en: The file extension is incorrect for the chosen import format. The recommended extension for the format is:
fr: L'extension de fichier est incorrecte pour le format d'importation choisi. L'extension recommandée pour ce format est:

en: The folder name is reserved by the system and cannot be used:
fr: Ce nom de dossier est réservé pour le système et ne peut pas être utilisé:

en: The following script must be setuid root to read the mail spools:
fr: Le script suivant doit être setuid root pour lire les répertoires de messages:

en: The group name must be defined.
fr: Le nom du groupe doit être défini.

en: The import file is 0 bytes.
fr: Le fichier d'importation fait 0 octets.

en: The import file size exceeds the available free space:
fr: La taille du fichier d'importation dépasse l'espace disque disponible:

en: The import file size exceeds the available quota space.
fr: La taille du fichier d'importation dépasse le quota d'espace disque disponible:

en: The import file size exceeds the import file size limit:
fr: La taille du fichier d'importation dépasse la taille maximum autorisée pour le fichier d'importation:

en: The nextdays value must be numeric.
fr: La valeur nextdays doit être numérique.

en: The program uname is not available to obtain OS information.
fr: Le programme uname n'est pas disponible pour avoir des informations sur le système d'exploitation.

en: The recipients list could not be validated. Please check the recipients and try again.
fr: La liste des destinataires n'a pas pu être validée. Veuillez vérifier les destinataires et réessayer.

en: The requested template file does not exist:
fr: Le fichier template demandé n'existe pas:

en: The same as composing character set
fr: Le même que celui d'édition

en: The search start date is after the search end date.
fr: La date de début recherchée est après la date de fin recherchée.

en: The timezone hour must be a number from 0 to 13.
fr: L'heure du fuseau horaire doit être un nombre entre 0 et 13.

en: The timezone minute must be either 00 or 30.
fr: La minute du fuseau horaire doit être un nombre entre 00 et 30.

en: The timezone value is invalid:
fr: Le fuseau horaire est invalide:

en: The upload is not an approved file or type:
fr: Le téléversement n'est pas un fichier ou type autorisé:

en: The xowmuid does not match any contacts in the addressbook:
fr: Le xowmuid ne doit correspondre à aucun contact dans le carnet d'adresses:

en: There are no events today
fr: Aucun évènement aujourd'hui.

en: This day only
fr: Seulement ce jour

en: This group contains too many members to be clicked directly. Please check the to, cc, or bcc box for this group and use the compose button.
fr: Ce groupe contient trop de membres pour qu'ils puissent être cliquez directement. Veuillez cocher la case Destinataire, Copie ou Copie Cachée pour ce groupe et utilisez le bouton Écrire un message aux sélectionnés.

en: This is a partial message and needs to be rebuilt.
fr: Ceci est un message partiel et doit être reconstruit.

en: This item was added for multiple dates.
    Deleting it will delete the item for all dates.
    Continue with Delete?
fr: Cet élément a été ajouté à plusieurs dates.
    Si vous le supprimez, il sera supprimé pour toutes les dates.
    Continuer avec la suppression?

en: This item was added for multiple dates.
    Editing it will change the item for all dates.
    Continue with Edit?
fr: Cet élément a été ajouté à plusieurs dates.
    Si vous le modifiez, il sera modifié pour toutes les dates.
    Continuer avec la modification?

en: This message has no subject, do you still want to send it?
fr: Ce message n'a pas de sujet, voulez-vous toujours l'envoyer ?

en: This message requests a read receipt, do you want to transmit?
fr: Ce message requiert un accusé de réception, voulez-vous le transmettre ?

en: This month only
fr: Ce mois seulement

en: This script must be setuid root:
fr: Ce script doit être setuid root:

en: Threshold to determine Spam:
fr: Seuil pour déterminer le Spam:

en: Thursday
fr: Jeudi

en: Tibetan
fr: Tibétain

en: Tigrinya
fr: Tigrigna

en: Time
fr: Horaire

en: Time interval in dayview:
fr: Zone horaire dans la vue quotidienne:

en: TimeZone offset:
fr: Offset du fuseau horaire:

en: Timestamp used for message date:
fr: Date utilisée pour le message:

en: Timezone
fr: Fuseau horaire

en: Title
fr: Titre

en: Title:
fr: Titre:

en: To
fr: Destinataire

en: To download an entire addressbook at one time, use the download links in the manage addressbook area:
fr: Pour télécharger un carnet d'adresses entier en une seule fois, utilisez le lien de téléchargement dans la section gestion des carnets d'adresses:

en: To, Cc, and Bcc are empty. Please specify the recipients before sending.
fr: Les Destinataires, Copie et Copie Cachée sont vides. Veuillez s'il vous plaît indiquer les destinataires avant d'envoyer le message.

en: To:
fr: Destinataire:

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Total Messages
fr: Total des Messages

en: Transmitting...
fr: En cours de transmission...

en: Trash
fr: Corbeille

en: Trash folder messages lifetime:
fr: Garder les messages dans la corbeille pendant (jours):

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

en: Try Again
fr: Essayez à nouveau

en: Tuesday
fr: Mardi

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkey
fr: Turquie

en: Turkish
fr: Turc

en: Turkmen
fr: Turkmène

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Turks and Caicos Islands
fr: Turks et Caïques, Îles

en: UTF encoded vfile cannot be properly decoded.
fr: Le fichier vfile encodé en UTF n'a pas pu être correctement décodé.

en: Uganda
fr: Ouganda

en: Uighur
fr: Ouïghour

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: États-Unis

en: United States Minor Outlying Islands
fr: Îles mineures éloignées des États-Unis d'Amérique

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unsupported upload type:
fr: Type de téléversement non pris en charge:

en: Unsupported vcard datatype:
fr: Type de données vcard non pris en charge:

en: Urdu
fr: Ourdou

en: Use Regex in search and filterrule:
fr: Utiliser l'expression régulière dans les recherches et les filtres:

en: Use SSL
fr: Utiliser SSL:

en: Use fixed-width font when reading messages:
fr: Utiliser une police de caractères à largeur fixe pour lire les messages:

en: Use lightbar for selection:
fr: Utiliser la surbrillance pour la sélection:

en: Use smiley images when reading messages:
fr: Utiliser des images pour les smileys dans la lecture des messages:

en: User
fr: Utilisateur

en: User Folders
fr: Dossiers Utilisateurs

en: User History
fr: Historique Utilisateur

en: User Id
fr: Id Utilisateur

en: User Preferences
fr: Préférences Utilisateur

en: User does not exist:
fr: Cet utilisateur n'existe pas:

en: UserID:
fr: IDUtilisateur:

en: Uzbek
fr: Ouszbek

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Vatican City State
fr: État de la Cité du Vatican

en: Venezuela
fr: Vénézuela

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: View next after message move/copy:
fr: Afficher le message suivant après un déplacer/copier:

en: Virgin Islands, British
fr: Îles Vierges britanniques

en: Virgin Islands, U.S.
fr: Îles Vierges des États-Unis

en: Virus Check
fr: Vérification Virus

en: Wait time for background mail filtering:
fr: Temps d'attente avant de lancer le filtrage des messages en arrière-plan:

en: Wallis and Futuna
fr: Wallis et Futuna

en: Walloon
fr: Wallon

en: Warning: the uploaded data is not consistent. Each entry in the uploaded file does not contain the same number of fields. The imported data may not be correct or the import may fail. Please ensure all entries contain the same number of fields to guarantee correct import.
fr: Attention: les données téléversées ne sont pas cohérentes. Chaque entrée du fichier téléversé ne contient pas le même nombre de champs. Les données importées peuvent ne pas être correctes ou l'importation peut échouer. Veuillez vous assurer que toutes les entrées contiennent le même nombre de champs pour garantir une importation correcte.

en: WebDisk Options
fr: Options du WebDisk

en: Website
fr: Site web

en: Websites
fr: Sites web

en: Wednesday
fr: Mercredi

en: Week
fr: Semaine

en: Week <tmpl_var nextweekofyear escape="html">:  <tmpl_var nextweekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var nextweekstart_day escape="html"> <tmpl_var nextweekstart_year escape="html"> - <tmpl_var nextweekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var nextweekstop_day escape="html"> <tmpl_var nextweekstop_year escape="html">
fr: Semaine <tmpl_var nextweekofyear escape="html">:  <tmpl_var nextweekstart_day escape="html"> <tmpl_var nextweekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var nextweekstart_year escape="html"> - <tmpl_var nextweekstop_day escape="html"> <tmpl_var nextweekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var nextweekstop_year escape="html">

en: Week <tmpl_var prevweekofyear escape="html">:  <tmpl_var prevweekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var prevweekstart_day escape="html"> <tmpl_var prevweekstart_year escape="html"> - <tmpl_var prevweekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var prevweekstop_day escape="html"> <tmpl_var prevweekstop_year escape="html">
fr: Semaine<tmpl_var prevweekofyear escape="html">:  <tmpl_var prevweekstart_day escape="html"> <tmpl_var prevweekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var prevweekstart_year escape="html"> - <tmpl_var prevweekstop_day escape="html"> <tmpl_var prevweekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var prevweekstop_year escape="html">

en: Week <tmpl_var weekofyear>
fr: Semaine <tmpl_var weekofyear>

en: Week View
fr: Vue par semaine

en: Week start:
fr: Début de la semaine:

en: Week view
fr: Vue par semaine

en: Weekview Week <tmpl_var weekofyear>: <tmpl_var weekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var weekstart_day> <tmpl_var weekstart_year> - <tmpl_var weekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var weekstop_day> <tmpl_var weekstop_year>
fr: Vue par semaine Semaine <tmpl_var weekofyear>: <tmpl_var weekstart_day> <tmpl_var weekstart_monthname escape="html"> <tmpl_var weekstart_year> - <tmpl_var weekstop_day> <tmpl_var weekstop_monthname escape="html"> <tmpl_var weekstop_year>

en: Weekview Week <tmpl_var weekofyear>: <tmpl_var weekstart_monthname> <tmpl_var weekstart_day> <tmpl_var weekstart_year> - <tmpl_var weekstop_monthname> <tmpl_var weekstop_day> <tmpl_var weekstop_year>
fr: Vue par semaine Semaine <tmpl_var weekofyear>: <tmpl_var weekstart_day> <tmpl_var weekstart_monthname> <tmpl_var weekstart_year> - <tmpl_var weekstop_day> <tmpl_var weekstop_monthname> <tmpl_var weekstop_year>

en: Welcome to <tmpl_var programname escape="html">!
fr: Bienvenue à <tmpl_var programname escape="html">!

en: Welsh
fr: Gallois

en: Western Frisian
fr: Frison occidental

en: Western Sahara
fr: Sahara Occidental

en: When this feature is enabled you may login to <tmpl_var programname escape="js"> without re-entering your username and password, but only if you did not logout of your previous session and that session has not timed out.
    
    DO NOT ENABLE THIS FEATURE ON A PUBLIC COMPUTER or others will gain access to your account.
fr: Lorsque cette fonctionnalité est activée, vous pouvez vous connecter à <tmpl_var programname escape="js"> sans indiquer à nouveau vos nom d'utilisateur et mot de passe, mais seulement si ne vous êtes pas déconnecté de votre session précédente et que cette session n'est pas expirée.
    
    N'ACTIVEZ PAS CETTE FONCTIONNALITÉ SUR UN ORDINATEUR PUBLIC ou alors d'autres personnes pourront accéder à votre compte.

en: Width
fr: Largeur

en: Work Information
fr: Information Travail

en: Year <tmpl_var next_year escape="html">
fr: Année <tmpl_var next_year escape="html">

en: Year <tmpl_var prev_year escape="html">
fr: Année <tmpl_var prev_year escape="html">

en: Year <tmpl_var year>
fr: Année  <tmpl_var year>

en: Year View
fr: Vue par Année

en: Year view
fr: Vue par Année

en: Yearview <tmpl_var year>
fr: Vue par Année <tmpl_var year>

en: Yearview Year <tmpl_var year>
fr: Vue par Année Année <tmpl_var year>

en: Yemen
fr: Yémen

en: Yes
fr: Oui

en: You are not allowed to connect from this client domain:
fr: Vous n'êtes pas autorisé à vous connecter depuis ce domaine:

en: You are not allowed to connect from this client ip:
fr: Vous n'êtes pas autorisé à vous connecter depuis cette IP:

en: You are not allowed to send messages to this email address:
fr: Vous n'êtes pas autorisé à envoyer des message à cette adresse mail:

en: You do not have permission to edit the global addressbook.
fr: Vous n'avez pas la permission de modifier le carnet d'adresses global.

en: You must fill in the longitude and latitude before any maps or photos can be viewed.
fr: Vous devez entrer la longitude et latitude avant qu'une carte ou une photo puisse être vue.

en: Your message:
fr: Votre message:

en: Zambia
fr: Zambie

en: Zulu
fr: Zoulou

en: [Delete]
fr: [Supprimer]

en: a custom name
fr: un nom personalisé

en: a description of the source url
fr: une description de l'url source

en: abc, inc.
fr: abc SA

en: about <tmpl_var programname escape="html">
fr: à propos de <tmpl_var programname escape="html">

en: accounting, european division
fr: comptabilité, division européenne

en: add
fr: ajouter

en: add an attachment from a url
fr: ajouter une pièce jointe depuis une url

en: add an attachment from the webdisk
fr: ajouter une pièce jointe depuis le webdisk

en: add event
fr: ajouter une évènement

en: add new agent
fr: ajouter un nouvel agent

en: addressbook
fr: Carnet d'Adresses

en: advanced search
fr: recherche avancée

en: all attachments
fr: toutes les pièces jointes

en: all headers
fr: tous les en-têtes

en: all members
fr: tous les membres

en: at SMTP port:
fr: port SMTP:

en: attachment
fr: pièce jointe

en: attachments
fr: pièces jointes

en: back to All Addressbooks
fr: retour à Tous les Carnets d'Adresses

en: back to Inbox
fr: retour à la Boîte de Réception

en: back to addressbook
fr: retour au Carnet d'Adresses

en: back to addressbook listing
fr: retour à la liste du Carnet d'Adresses

en: back to all addressbooks
fr: retour aux Carnets d'Adresses

en: back to calendar
fr: retour au Calendrier

en: back to message listing
fr: retour à la liste des messages

en: back to message reading
fr: retour à la lecture du message

en: back to preferences
fr: retour aux préférences

en: back to user preferences
fr: retour aux préférences utilisateur

en: back to webdisk
fr: retour au webdisk

en: block SMTP relay <tmpl_var smtprelay escape="js">?
fr: bloquer le relais SMTP <tmpl_var smtprelay escape="js">?

en: block email <tmpl_var fromaddress escape="js">?
fr: bloquer le mail <tmpl_var fromaddress escape="js">?

en: browser javascript support level
fr: niveau de compatibilité javascript du navigateur

en: calendar
fr: calendrier

en: cancel
fr: annuler

en: car
fr: voiture

en: cell
fr: portable

en: change password
fr: changer le mot de passe

en: character set: <tmpl_var messagecharset escape="html">
fr: jeu de caractères: <tmpl_var messagecharset escape="html">

en: check/uncheck all boxes for Bcc
fr: cocher/décocher tout pour Copie Cachée

en: check/uncheck all boxes for Cc
fr: cocher/décocher tout pour Copie

en: check/uncheck all boxes for To
fr: cocher/décocher tout pour À

en: check/uncheck all boxes for export
fr: cocher/décocher tout pour l'exportation

en: check/uncheck all boxes for group membership
fr: cocher/décocher tout pour l'appartenance au groupe

en: check/uncheck all boxes for move, copy, or delete
fr: cocher/décocher tout pour déplacer, copier, ou effacer

en: choose a file type to add
fr: choisissez un type de fichier à ajouter

en: city
fr: ville

en: clear all checked
fr: décocher tout ce qui est coché

en: clear all stationery?
fr: effacer tout le modèle de documents ?

en: click to continue
fr: cliquez pour continuer

en: click to retrieve mail from this account
fr: cliquez pour récupérer les message de ce compte

en: click to see the BSD License
fr: cliquez pour voir la Licence BSD

en: close
fr: fermer

en: collapse this contact
fr: replier ce contact

en: compose message
fr: écrire un message

en: compose message to <tmpl_var from_address escape="html">
fr: écrire un message à <tmpl_var from_address escape="html">

en: compose message to <tmpl_var to_address escape="html">
fr: écrire un message à <tmpl_var to_address escape="html">

en: compose new message
fr: écrire un nouveau message

en: contact details
fr: détails du contact

en: contains
fr: contient

en: country
fr: pays

en: create a new filter rule like this one
fr: créer un nouveau filtre à partir de celui-ci

en: custom values
fr: valeurs personnalisées

en: date from subject size
fr: date expéditeur sujet taille

en: date subject from size
fr: date sujet expéditeur taille

en: day
fr: jour

en: dd-mm-yyyy
fr: jj-mm-aaaa

en: dd.mm.yyyy
fr: jj.mm.aaaa

en: dd/mm/yyyy
fr: jj/mm/aaaa

en: delete
fr: effacer

en: delete all non-text attachments
fr: effacer toutes les pièces jointes autres que  texte

en: delete event
fr: effacer évènement

en: delete selected contacts
fr: effacer les contacts sélectionnés

en: delete this attachment
fr: effacer cet pièce jointe

en: delete this division
fr: effacer cette séparation

en: delete this sound
fr: effacer ce son

en: display html as html
fr: montrer le html comme du html

en: does not contain
fr: ne contient pas

en: domestic address
fr: adresse personnelle

en: done
fr: fait

en: download
fr: télécharger

en: download &quot;<tmpl_var subject escape="html">.msg&quot;
fr: télécharger &quot;<tmpl_var subject escape="html">.msg&quot;

en: download <tmpl_var foldername escape="html">
fr: télécharger <tmpl_var foldername escape="html">

en: download Inbox
fr: télécharger la Boîte de Réception

en: download all non-text attachments
fr: télécharger toutes les pièces jointes qui ne sont pas du texte

en: download this agent
fr: télécharger cet agent

en: download this attachment
fr: télécharger cette pièce jointe

en: download this privacy key
fr: télécharger cette clé privée

en: edit contact
fr: modifier le contact

en: edit contact in addressbook &quot;<tmpl_var xowmbook escape="html">&quot;
fr: modifier le contact dans le carnet d'adresses &quot;<tmpl_var xowmbook escape="html">&quot;

en: edit draft
fr: modifier le brouillon

en: edit event
fr: modifier l'évènement

en: edit personal email addresses
fr: modifier l'adresse mail personnelle

en: edit spam preferences
fr: modifier les préférences pour le spam

en: edit stationery
fr: modifier le modèle de documents

en: edit this account
fr: modifier ce compte

en: edit this filter rule
fr: modifier ce filtre

en: email
fr: mail

en: empty folder
fr: dossier vide

en: ends with
fr: fini par

en: enter a url to the file (http://...)
fr: entre l'url vers le fichier (http://…)

en: every hour | every %d hours
fr[0]: chaque heure
fr[1]: toutes les %d heures

en: every minute | every %d minutes
fr[0]: chaque minute
fr[1]: toutes les %d minutes

en: expand all contacts
fr: déplier tous les contacts

en: expand this contact
fr: déplier ce contact

en: export
fr: exporter

en: export contacts
fr: exporter les contacts

en: find your geographic position
fr: trouver votre position géographique

en: first
fr: premier

en: follow up
fr: en réponse à

en: forward
fr: transmettre

en: forward as attachment
fr: transférer en tant que pièce jointe

en: forward as original
fr: transférer comme un original

en: from subject date size
fr: expéditeur sujet date taille

en: go to top
fr: aller en haut de la page

en: group
fr: groupe

en: home
fr: personnel

en: home address
fr: adresse perssonnelle

en: import
fr: importer

en: import contact
fr: importer le contact

en: import contacts
fr: importer les contacts

en: import this contact to your addressbook
fr: importer ce contact dans votre carnet d'adresses

en: intercalary
fr: intercalaire

en: international address
fr: adresse internationale

en: is
fr: est

en: is not
fr: n'est pas

en: jump to the top of the page
fr: aller au haut de la page

en: keyboard
fr: clavier

en: last
fr: dernier

en: last name:<i>von Trapp</i>&nbsp;&nbsp;&nbsp;sort override:<i>Trapp</i>
fr: nom:<i>von Trapp</i>&nbsp;&nbsp;&nbsp;prioritaire pour le tri:<i>Trapp</i>

en: learn ham
fr: apprendre ham

en: learn spam
fr: apprendre spam

en: link
fr: lien

en: mail filter setup
fr: configuration du filtre

en: make label
fr: créer un label

en: manage addressbooks
fr: gérer les carnets d'adresses

en: manage folders
fr: gérer les dossiers

en: manager, executive, etc
fr: directeur, cadre, etc

en: mark all read
fr: tout marquer comme lu

en: mark as unread
fr: marquer comme non lu

en: matches regular expression
fr: correspond à l'expression régulière

en: middle
fr: milieu

en: mm-dd-yyyy
fr: mm-jj-aaaa

en: mm.dd.yyyy
fr: mm.jj.aaaa

en: mm/dd/yyyy
fr: mm.jj.aaaa

en: month
fr: mois

en: more events...
fr: plus d'évènements…

en: move selected messages to trash
fr: déplacer les messages sélectionnés vers la corbeille

en: ms word preview
fr: aperçu ms word

en: next message
fr: message suivant

en: next page
fr: page suivante

en: no conversion
fr: pas de conversion

en: no filter rules exist
fr: aucun filtre existant

en: no global filter rules exist
fr: aucun filtre global existant

en: no keys exist for this contact
fr: pas de clés pour ce contact

en: no next message
fr: aucun message suivant

en: no one acts on behalf of this contact
fr: personne n'agit pour ce contact

en: no previous message
fr: aucun message précèdent

en: none
fr: aucun

en: number of active sessions in the past 1, 5, 15 minutes
fr: nombre de sessions actives dans les dernières 1, 5, 15 minutes

en: parcel delivery address
fr: adresse de livraison de colis

en: phonetic pronunciation:
fr: prononciation phonétique:

en: play pronunciation sound
fr: écouter la prononciation

en: postal address
fr: adresse postale

en: postoffice box
fr: boite postale

en: prefix
fr: préfixe

en: preparing selections, please wait...
fr: sélections en cours de préparation, veuillez patienter…

en: preview this attachment
fr: aperçu de cette pièce jointe

en: previous message
fr: message précèdent

en: previous page
fr: page précèdente

en: print
fr: imprimer

en: read full note
fr: lire toute la note

en: rebuild index
fr: reconstruire l'index

en: refresh
fr: rafraîchir

en: remote images have been blocked to protect your privacy. click here to view them.
fr: les images distantes ont été bloquées pour protéger votre vie privée. cliquez ici pour les voir.

en: rename
fr: renommer

en: reply
fr: répondre

en: reply all
fr: répondre à tous

en: retrieve pop3 mail
fr: récupérer les mails pop3

en: save
fr: sauvegarder

en: save draft
fr: sauvegarder le brouillon

en: save this attachment to your webdisk
fr: sauvegarder cette pièce jointe sur votre webdisk

en: save to webdisk
fr: sauvegarder sur le webdisk

en: search
fr: rechercher

en: send
fr: envoyer

en: sent <tmpl_var messagedatesent escape="html">
fr: envoyé <tmpl_var messagedatesent escape="html">

en: session timeout
fr: session expirée

en: show timezone map
fr: montrer la carte des fuseaux horaires

en: simple headers
fr: en-têtes simplifiés

en: sort alphanumerically
fr: trier par ordre alphanumérique

en: sort by categories ascending
fr: trier par catégories croissantes

en: sort by email ascending
fr: trier par mail croissant

en: sort by first name ascending
fr: tri croissant par le prénom

en: sort by full name ascending
fr: tri croissant par le nom complet

en: sort by last name ascending
fr: tri croissant par le nom

en: sort by middle name ascending
fr: tri ascendant par deuxième prénom

en: sort by name prefix ascending
fr: tri croissant par le préfixe du nom

en: sort by name suffix ascending
fr: tri croissant par le suffixe du nom

en: sort by note ascending
fr: tri croissant par note

en: sort by oldest first
fr: tri avec les plus anciens au début

en: sort by oldest threads first
fr: tri avec les fils de discussions les plus anciens au début

en: sort by phone number ascending
fr: tri croissant par numéro de téléphone

en: sort by received date
fr: tri par date de réception

en: sort by recipient
fr: tri par destinataire

en: sort by sender
fr: tri par expéditeur

en: sort by sent date
fr: tri par date d'envoi

en: sort by size
fr: tri décroissant par taille

en: sort by size smallest first
fr: tri croissant par taille

en: sort by subject
fr: tri par sujet

en: spamassassin user preferences
fr: préférences utilisateur pour spamassassin

en: spellcheck
fr: vérifier l'orthographe

en: ssh terminal
fr: terminal ssh

en: starts with
fr: commence par

en: state/province
fr: état/province

en: status unread first
fr: no-lus d'abord

en: street address
fr: rue

en: subject from date size
fr: sujet expéditeur date taille

en: suffix
fr: suffixe

en: suite, apartment, etc.
fr: résidence, appartement, etc.

en: test sound
fr: tester le son

en: timezone map
fr: plan des fuseaux horaires

en: undisclosed-recipients
fr: destinataire inconnus

en: unrecognized ms-tnef encapsulated data
fr: donnée encapsulée ms-tnef non reconnue

en: update index
fr: mettre à jour l'index

en: update map
fr: mettre à jour la carte

en: used by external programs to identify this card
fr: utilisé par un programme externe pour identifier cette carte

en: user preferences
fr: préférences utilisateur

en: v.p., research and development
fr: v.p., recherche et développement

en: vCard Information
fr: Information vCard

en: vCard Source Name
fr: Nom de la Source vCard

en: vCard Source URL
fr: URL de la Source vCard

en: video
fr: vidéo

en: view all checked
fr: voir les éléments cochés

en: view history
fr: voire l'historique

en: view larger
fr: voir en plus large

en: view messages
fr: voir les messages

en: view this addressbook
fr: voir ce carnet d'adresses

en: view week <tmpl_var labeltext escape="html">
fr: voir la semaine <tmpl_var labeltext escape="html">

en: virtual domain user management
fr: gestion des utilisateurs du domaine virtuel

en: voice
fr: voix

en: wait %d second after login to fetch | wait %d seconds after login to fetch
fr[0]: attendre %d seconde après le login pour récupérer les messages
fr[1]: attendre %d secondes après le login pour récupérer les messages

en: was read on:
fr: a été lu le:

en: work
fr: travail

en: work address
fr: adresse travail

en: write mail to <tmpl_var email escape="html">
fr: envoyer un mail à <tmpl_var email escape="html">

en: write mail to all group members
fr: envoyer un mail a tous les membres du groupe

en: write mail to group member <tmpl_var email escape="html">
fr: envoyer un mail à tous les membres du groupe <tmpl_var email escape="html">

en: year
fr: année

en: yyyy-mm-dd
fr: aaaa-mm-jj

en: yyyy.mm.dd
fr: aaaa.mm.jj

en: yyyy/mm/dd
fr: aaaa/mm/jj

en: zip/postcode
fr: code postal
